Београд, Земун – Решењем грађевинске инспекције општине Земун потпредседнику Српске радикалне странке Драгану Тодоровићу 21. априла противзаконито, на плацу, срушена je ограда иако је поднет захтев за легализацију.
“Привремрена власт је решила да по сваку цену своје политичке противнике, пре свега Српску радикалну странку, на сваки могући начин елиминише са политичке сцене тако што ће спроводити брутално безакоње. Имали сте то прилике да видите и на примеру нашег посланика Јована Дамјановића, где су такође, од свих објеката који се тамо налазе, решење дали само њему”, објашњава Драган Тодоровић.
“Добио сам позив да дођем у Скупштину општине Земун чим је ушла привремена власт. Позвали су ме везано за ову ограду иако постоји већ један поступак где је тражено да се ограда уклони, међутим, у складу са Законом о изградњи, за објекте за које поднесете захтев за легализацију, док се тај предмет не реши, апсолутно је немогуће рушити. И то прво решење о рушењу ограде општине Земун, поништила је Градска грађевинска инспекција. Интересантно да жалбу на решење које је донела Скупштина општине Земун, коју сам поднео, прослеђена је градском секретаријату у четвртак. Ви сви знате да је у петак био државни празник, Велики петак, и да је данас први радни дан, и на тај начин су спречили да Градска инспекција поступи на исти начин као што је то урадила и први пут. Јер, немогуће је да по једном те истом случају поступи на другачији начин. Значи, мораће да раде у складу са законом. Али су они хтели пошто-пото да онемогуће Градску инспекцију, тиме што нису слали предмет на време, и да данас дођу у 10 часова да поруше ограду.
Немам намеру уопште да их спречавам, зато што није у складу са законом. Они ће то да поруше, а после тога ћу тражити надокнаду штете у складу са зеконом, а они који ово раде, као што су отпуштали хиљаде радника, као што су хапсили 12.000 људи, па после тога држава плаћа оштету, то ће се десити и у овом случају”, појаснио је потпредседник Српске радикалне странке.
Новинар: Кажу да се ограда руши такође, зато што треба да се провуку цеви за канализацију до Батајнице, да је са свим плацевима осталим договорено осим са вама. Како ви то коментаришете?
Драган Тодоровић: Знате, нико у овој држави не може да спречи да се уради нешто што је у друштвеном интересу. Апсолутно, али у складу са законом. Када се нешто ради, онда се спроводи поступак који је познат. То је такозвана привремена експропријација. Она се врши на законом прописан начин. Власник или корисник земљишта се позива, стављају му се на увид сва документа, и на основу тога спроводи се привремена експропријација. Ја, нити сам добио позив, нити је било ко добио позив, и сад се поставља једно друго питање – да ли уопште ови радови који се изводе имају грађевинску дозволу? Сада сам сигуран да они немају грађевинску дозволу, јер нисам позван у Градски секретаријат за урбанизам да би спровели привремену експропријацију, јер је то у вишем друштвеном интересу, значи они раде без дозволе.
Људима који су дошли рекао сам да ту апсолутно нема никаквих проблема. Да ураде све у складу са законом, и они ће то урадити, значи, прокопати, вратити у првобитно стање, и то и да хоћете да спречите, не можете. Значи, ја ту немам никакве дилеме.
Сигуран сам да они то раде без дозволе, и од данас ћу кренути у потрагу за свим чињеницама и подацима, не само за колектор за површинске воде, него и за измештање ових каблова, које такође раде истовремено. Сигуран сам да они немају дозволу. Између осталог, у време када сам ја био министар тражио сам да се утврди тачан број објеката који су израђени у пошти, који немају грађевинску дозволу. И отприлике, мислим да је било око три хиљаде таквих објеката. чини ми се да је ово још један објекат који нема грађевинску дозволу, и имаћете прилике да се у то уверите. Покренућу кривичне поступке за све оне који граде, а противно закону је, јер немају грађевинску дозволу.
Новинар: Да ли је овај ваш објекат легализован?
Драган Тодоровић: Не, није. Ја сам поднео захтев за легализацију. Објекат је подигнут у складу са решењем које сам добио од Скупштине општине Земун, где пише да у року од три године треба да подигнем привредни објекат, то је ова тамо монтажна гаража, и чекам да ми једноставно дају то решење. Али не треба се чудити. Ја сам сигуран да од тих људи који су поднели захтев за легализацију, ево преко пута нас је насеље Алтина. Ја мислим да нема ни два посто решених тих случајева. Једноставно овој власти није у интересу да решава те проблеме, да грађанима омогући да легализују своје објекте уколико је то у складу са урбанистичким плановима, или неким другим захтевима које има Скупштина општине, односно град. И то је проблем са којим се ми суочавамо. Али је зато, тачно да не знају да граде, не знају да решавају проблеме, али зато знају да руше.
Новинар: Кад сте ви поднели захтев за легализацију?
Драган Тодоровић: Поднео сам 2005. године.
Новинар: Кад сте купили ово? И по којој цени издајете паркинг место?
Драган Тодоровић: Па, већ сам вам рекао да издајем паркинг место по 500 динара за 24 сата. Купио сам то 1999. године, 100 динара по квадратном метру. У то време то је било 33 марке, нешто око 300.000 марака за шест и по ари.
Новинар: Колико има места?
Драган Тодоровић: Има око тридесетак расположивих места. И то тек од сада, пошто сам пре два месеца проширио паркинг. До тада је било око двадесет.
Новинар: Како објашњавате податак да сте од расцепа Српске радикалне странке, баш често на удару, управо због овог плаца?
Драган Тодоровић: Па видите, они који немају друге аргументе, онда врте старе приче. То је стан, то је плац, и динар квадрат за плац, што је потпуна лаж. То је део између далековода. Видите овај далековод, то је 10 метара ширине, јер кад сам очистио овај плац, кад сам дошао поново, тај простор је био напуњен са депонијом, односно, бацали су ту смеће, направили су депонију, и онда сам једноставно заградио то, да се то неби дешавало. Али ево, имате с друге стране такође далековод, исто 10 метара је празног простора, то ме није интересовало. Овде је само због тога било проблема.
Новинар: Је ли можете још мало да објасните, како општина образлаже рушење те ограде? Шта се наводи у том решењу?
Драган Тодоровић: Нема никаквог решења. Ево ја ћу вам прочитати шта пише: 21. 4. у 10 часова у Земуну, Улица аутопут Нови Сад број 60, будите присутни на лицу места ради рушења жичане ограде од арматуре, мреже са 33 бетонска стуба, пречника 10х10, висине два метра, укупне дужине 75 метара. Истовремено се позивате да добровољно, а по означеном решењу број, горње, извршите наложену радњу у Земуну, Улица аутопут итд. Ево закључак о дозволи извршења: Утврђује се да je Решење Одељења за инспекцијске послове општине Земун, Грађевинска инспекција, постало извршно. Извршеник Драган Тодоровић. Образложење: Решењем Одељења за инспекцијске послове општине Земун, Грађевинска инспекција наложила је Драгану Тодоровићу да у року од једнога дана од дана достављања решења, поруши жичану ограду од арматурне мреже са 33 бетонска стуба итд. Значи, апсолутно нема разлога, ево ја ћу вам дати и да погледате, нема те приче и те лажи, коју су они објавили, да је то због тога што треба да прође вод. Вероватно да треба. Али само у складу са законом. Знате, неко може да дође до вашег стана и да каже, треба да прође неки оптички кабал, па треба часно да вам порушимо спаваћу собу. Може, али у складу са законом. Закон је ту потпуно прецизан, већ сам вам то објаснио. И то су потпуно исте ствари.
Значи, овде неко обмањује грађане Србије, као што то све време раде од 2000. године, од 5. октобра, али ја сам у стању да се борим. Не прихватам терор већине. Не прихватам терор власти. Имам једно лоше искуство као младић, рушили су нам застакљену терасу у то време. И мислим да је то један од изузетно тешких тренутака када човек доживи да му нешто руше. Посебно када је у питању спровођење силе а не закона, ако објективно не постоје неки разлози.
Новинар: Реците ми, како је могуће да се све грађевинске афере у Земуну везују за високе функционере радикала, Славко Јерковић, ви, Јован Дамјановић?
Драган Тодоровић: Прво, ово нису уопште никакве афере. Требало би да поставите једноставно питање: Да ли, кад кренете од ове кривине па завршите доле до скретања за Батајницу с леве и с десне стране, било који објекат има грађевинску дозволу?
Новинар: А те куће се налазе не само овде, него и у Земуну.
Драган Тодоровић: Па, ја вам постављам питање. Крените и видећете ово што вам тврдим, да ниједан објекат нема грађевинску дозволу. Да су сви поднели захтеве за легализацију, али са тиме се одуговлачи. И постоји још један проблем. Овакво стање је извор огромне корупције. Зато што је могуће на неки начин добити одређена решења, прикључке итд, али за то морате да платите велику суму новца. И то је тај проблем и један од разлога због чега се објекти не легализују, јер су извор прихода многим појединцима који то злоупотребљавају, па прикључују воду уз провизију, па прикључују струју уз провизију.
Новинар: Је ли ту спадају и функционери радикала који су градили веће објекте него што је дозвољено?
Драган Тодоровић: Знате, све што је урађено, прво, ви већ тврдите нешто да је урађено. Ја у то сумњам. Ја сумњам уопште у кућу која је узела толико хиљада квадрата, којој је то омогућио Млађан Динкић, да уопште на било који начин буде објективна. Посебно када је у питању Телевизија Б92. Када добијете пресуду и када се то буде утврдило, сигурно ћете имати прилике да присуствујете рушењу тог објекта који је урађен мимо дозволе, односно, мимо постојећих прописа. Ја у то сумњам. Јер све тврдње које су до сада изашле од стране Демократске странке, од 2001. године па до данас, нису ни на који начин озакоњене, односно нису биле потврђене. Значи, не постоји ни један једини случај, само приче и лажи. То је радила и ona прва власт после 2001. године, па је то наставила да ради и ова, а ја ћу вас сад замолити да се склоните, пошто овај камион треба да уђе. Ево, можете да сликате.
Новинар: Значи, ви сте купили плац 1999. године, када је ваша странка била на власти у Земуну, а поднели сте захтев за легализацију тек 2003. године. Што сте чекали толико?
Драган Тодоровић: Зато што сам објекат изградио тек 2001. године. Како могу да поднесем захтев за легализацију за нешто што не постоји? Зато што нисам имао времена до 2000. године, да се бавим било којим другим послом. Био сам прво министар, после тога потпредседник Владе, и било ми је и обавеза и прече да се бавим тим послом, него мојом основном делатношћу. Иначе, тај објекат сам у највећој мери подигао сам са још једним пријатељем. Он тренутно није овде, на путу је са Душаном Стоиљковићем, тако да сам поносан на своје дело, мада сам једном приликом пао са скеле.
Новинар: А колико имате камиона данас?
Драган Тодоровић: Четири шлепера “атроса” који су способни за превоз у Европу и имам старе камионе из давних дана.
Значи, ја сам стицао имовину до 1992. године, и од 2000. године. Док сам био на власти, ништа нисам куповао сем овога плаца, нисам куповао нити сам се бавио првенствено својом делатношћу, иако нисам био безуспешан. И ево, још једна ствар која може да буде врло интересантна. Ја пристајем, да апсолутно сви политичари, на основу захтева јавности, изађу са својом имовинском картом. Шта је ко имао 1992. године, шта је имао он, шта је имао отац, браћа, сестре итд, и шта има данас. И онда ћете врло једноставно моћи да направите закључак за који неће бити потребно пуно умећа. И још једна ствар која ће за то бити врло интересантна. Колико су пореских пријава поднели? Ево ја подносим пореске пријаве од 1973. године. У фебруару месецу 1972. године сам отворио занатску радњу, почео сам да радим као паркетар, 1984. године као превозник, 1989. године сам отворио транспортну фирму, и хвала Богу, не жалим се. Уложио сам доста труда. Волим тај свој посао и надам се да ћу имати прилике да се озбиљно њиме поново бавим.
Новинар: Можете ли да нама објасните због чега је захтев за рушење, дакле, противзаконит, и како ћете ви реаговати?
Драган Тодоровић: Због одмазде Демократске странке према политичким противницима, пре свега, према Српској радикалној странци. Ја ћу дозволити данашње извршење, зато што је оно противзаконито, зато што објекте за које је поднет захтев за легализацију, не можете рушити. И то они знају. Међутим, ја знам поуздано да је моја жалба била у општини Земун до четвртка. Тек у четвртак је пребачена у Градску инспекцију како би омогућили да се данас руши ова ограда. И то ћу у крајњој линији и урадити, тако да нема никаквих проблема. Између осталог, стигли су извршитељи, тако да није проблем. Ваљда ће ми данас уручити, односно, сад ће доћи, не знам зашто избегавају.
Новинар: Дакле, ви ћете поднети жалбе поново?
Драган Тодоровић: Ја сам већ понео две жалбе. Кад ово буду завршили поднећу тужбу суду да ми се у складу са законом, надокнади ова штета.
Извршитељ: Ако полиција дође, ако нећете правити проблеме, ми ћемо...
Драган Тодоровић: Ја уопште не разумем то. Кад смо ми правили проблеме? Само вас упозоравам једну ствар. Значи, ова ограда је монтажна. Ево можете да се уверите, значи, врло једноставно.
Извршитељ: Добро, једно домаћинско понашање.
Драган Тодоровић: Значи, да не уништавате, то је једна ствар и ове биљке, ово све може ...
Извршитељ: Биљке нећемо дирати. То није предмет.
Драган Тодоровић: И не можете, то знам.
Извршитељ: Али тридесет и нешто стубова металних, ... арматурна мрежа.
Драган Тодоровић: Све ја то знам, и није металних него бетонских. Знам ја све, прочитао сам, пише овде. Значи, све можете да завршите, није никакав проблем, али без непотребног уништавања.
Извршитељ: Домаћинско понашање...
Драган Тодоровић: Није никакав проблем.
Извршитељ: Кад имамо проблеме, онда не чувамо, кад немамо проблеме, немамо отпор, онда домаћински се ради, тако.
Драган Тодоровић: Није никакав проблем. Радници ће добити оно што је ред, кад дођу у домаћинску кућу, ко шта воли: ракију, пиво, вино... Можете да кренете.
0 КОМЕНТАРА
ТВОЈ КОМЕНТАР