Одборничка група „Др Војислав Шешељ – Српска радикална странка“ у Скупштини Града Новог Сада обавештава јавност да покреће иницијативу да се, поводом двадесете годишњице од почетка зликовачког НАТО бомбардовања Савезне Републике Југославије, донесе одлука о подизању спомен обележја на територији Новог Сада.
„24. марта 1999. године, отпочела је НАТО агресија на тадашњу СР Југославију. Без одлуке Савета безбедности Уједињених Нација и без сагласности Скупштине Уједињених Нација, 19 земаља чланица НАТО Пакта, на челу са Сједињеним Америчким Државама је започело ваздушне нападе на СР Југославију, који су трајали 78 дана. Током НАТО агресије тешко су оштећени војна и цивилна инфраструктура, привредни објекти, школе, здравствене установе, медијске куће, спортски објекти, споменици културе, цркве, манастири... Процена материјалне штете коју је СР Југославија претрпела током ове агресије, само од чина бомбардовања, износи преко 100 милијарди долара. Током два и по месеца НАТО иживљавања над СР Југославијом страдало је преко 2 500, а тешко рањено и повређено око 6 000 људи. Због немогућности препознавања свих настрадалих и великог броја напада на цивилне циљеве, број жртава никада није званично потврђен. Због коришћења касетне муниције, која је строго забрањена Женевском конвенцијом, страдало је до 2006. године, још шесторо људи, а дванаесторо је тешко повређено“ – истакао је на конференцији за медије, Вања Божић, одборник Српске радикалне странке у Скупштини Града Новог Сада.
Током ове зликовачке агресије град Нови Сад је претрпео страховито разарање инфраструктуре, у којем су страдали и наши суграђани. На територији Новог Сада порушена су сва три моста преко Дунава, бомбардована је и уништена зграда Радио телевизије Војводине на Мишелуку, уништена је Рафинерија нафте у Новом Саду. Један од првих циљева НАТО агресора на територији Новог Сада била је полицијски центар на Клиси и густо насељена стамбена четврт на Детелинари. НАТО је током бомбардовања гађао и центар насељеног места Сремска Каменица, уништио телекомуникациони репетитор Чот, као и више објеката на подручју Националног парка Фрушка Гора.
„Српска радикална странка сматра да би надлежна служба заштите, Завод за заштиту споменика културе Града Новог Сада, у сарадњи са уметницима, требала да да предлог изгледа и величине овог спомен обележја. За нас српске радикале, најлогичнија и најпогоднија локација за постављање овог спомен обележја је простор Кеја, који највише симболизује сећање на разарања, која је град Нови Сад претрпео током НАТО агресије“ – закључио је Вања Божић.
0 КОМЕНТАРА
ТВОЈ КОМЕНТАР