Српска радикална странка позива Уставни суд Републике Србије да одмах реагује по иницијативи коју су српски радикали поднели пре две године, а ради оцене уставности одредби Закона о родној равноправности које се односе на такозвани родно осетљив језик.
Овај закон требало би да почне да се примењује од јуна 2024. године и Уставни суд не сме да допусти да не донесе одлуку по иницијативама за оцену уставности овог закона.
У време када је закон донет у Народној скупштини, реаговала су стручна удружења и сви су указивали на неуставност закона, али и на његову колизију са Законом о употреби српског језика и ћириличког писма.
Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов ових дана промовише и најављује примену закона и то без присуства надлежних тела која се баве проучавањем српског језика, попут Матице српске, Одбора за стандардизацију српског језика или Савета за српски језик.
Овом агресивном кампањом и одсуством друштвеног дијалога и става стручне јавности покушавају се насилу наметнути новине које немају упориште у струци и чија евентуална примена може бити само ствар личног избора.
Ћутање Уставног суда о овој изузетно важној ствари је апсолутно недопустиво и могло би нас довести пред свршен чин, на пример, одштампаних уџбеника на новоговору и почетка примене закона без става Уставног суда, или уз закаснелу одлуку о неуставности спорних одредби Закона о родној равноправности.
0 КОМЕНТАРА
ТВОЈ КОМЕНТАР