Шаровић: Биће припремљена жалба на
Одлуку о укидању привилеговане комуникације Војиславу Шешељу

Секретаријат Хашког трибунала јуче је председнику Српске радикалне странке, др Војиславу Шешељу, поново забранио привилеговану комуникацију са правним тимом који му помаже у припреми одбране. Одлуку у писаној форми још нисмо добили, надам се да ћемо је добити у року од неколико дана и одмах након тога ће бити припремљена жалба, изјавио је на конференцији за новинаре Немања Шаровић, руководилац предмета и заменик председника Српске радикалне странке и подсетио да је Шешељу привилегована комуникација била укидана више пута - сваки пут без основа.  

„Укидање привилеговане комуникације Војиславу Шешељу је по правилу било везано за изборе. Први пут у периоду од осам месеци крајем 2003. и почетком 2004. године, уз образложење Трибунала да Шешељ може утицати на резултате председничких избора, па онда да може утицати на резултате другог круга председничких избора и на крају да може утицати на формирање Владе. Привилегована комуникација је други пут била укинута 2008. године на основу оптужби Томислава Николића, када је циљ Хашког трибунала био да се онемогући утицај Шешеља на политичку сцену у Србији. Све то даје за право да помислимо да је управо и ова сада забрана комуникације, за коју се не зна колико ће трајати, увод у неке нове изборе у Србији и да је то заправо још један покушај да се утицај Шешеља елиминише са политичке сцене у Србији и да још једни избори протекну без његовог присуства“, изјавио је Шаровић. Он је нагласио да Хашки трибунал већ 11 година крши Шешељева осносвна људска и процесна права и да сада наставља са малтретирањем Шешеља укидајући му привилеговану комуникацију уочи изрицања првостепене пресуде заказане за 30. октобар.

Одлука је донета на основу Правилника о притвору особа које чекају на суђење или жалбени поступак пред Међународном судом, на основу Правила 65, које сваком затворенику омогућава неограничену привилеговану комуникацију са својим тимом за одбрану. У тачки Б пише да се комуникација може ограничити једино када постоји основана сумња да се та привилегија злоупотребљава у настојањима да се организује бег,  да се утиче на сведоке или да се они застраше, да се омета спровођење правде или да се на други начин угрози безбедност и сигурност у притворској јединици. Ниједан од тих разлога не стоји - оценио је Шаровић и подсетио да је Шешељ  у Трибунал отишао добровољно, као и да су сва саслушања сведока завршена давне 2010.

Очигледно је да се и у Србији и од стране западних непријатељских земаља чини све да се Војислав Шешељ што је могуће дуже задржи у притвору трибунала, закључио је Шаровић. 

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ