Srušena ograda na placu Dragana Todorovića

Beograd, Zemun – Rešenjem građevinske inspekcije opštine Zemun potpredsedniku Srpske radikalne stranke Draganu Todoroviću 21. aprila protivzakonito, na placu, srušena je ograda iako je podnet zahtev za legalizaciju.

“Privremrena vlast je rešila da po svaku cenu svoje političke protivnike, pre svega Srpsku radikalnu stranku, na svaki mogući način eliminiše sa političke scene tako što će sprovoditi brutalno bezakonje. Imali ste to prilike da vidite i na primeru našeg poslanika Jovana Damjanovića, gde su takođe, od svih objekata koji se tamo nalaze, rešenje dali samo njemu”, objašnjava Dragan Todorović.

“Dobio sam poziv da dođem u Skupštinu opštine Zemun čim je ušla privremena vlast. Pozvali su me vezano za ovu ogradu iako postoji već jedan postupak gde je traženo da se ograda ukloni, međutim, u skladu sa Zakonom o izgradnji, za objekte za koje podnesete zahtev za legalizaciju, dok se taj predmet ne reši, apsolutno je nemoguće rušiti. I to prvo rešenje o rušenju ograde opštine Zemun, poništila je Gradska građevinska inspekcija. Interesantno da žalbu na rešenje koje je donela Skupština opštine Zemun, koju sam podneo, prosleđena je gradskom sekretarijatu u četvrtak. Vi svi znate da je u petak bio državni praznik, Veliki petak, i da je danas prvi radni dan, i na taj način su sprečili da Gradska inspekcija postupi na isti način kao što je to uradila i prvi put. Jer, nemoguće je da po jednom te istom slučaju postupi na drugačiji način. Znači, moraće da rade u skladu sa zakonom. Ali su oni hteli pošto-poto da onemoguće Gradsku inspekciju, time što nisu slali predmet na vreme, i da danas dođu u 10 časova da poruše ogradu.

Nemam nameru uopšte da ih sprečavam, zato što nije u skladu sa zakonom. Oni će to da poruše, a posle toga ću tražiti nadoknadu štete u skladu sa zekonom, a oni koji ovo rade, kao što su otpuštali hiljade radnika, kao što su hapsili 12.000 ljudi, pa posle toga država plaća oštetu, to će se desiti i u ovom slučaju”, pojasnio je potpredsednik Srpske radikalne stranke.

Novinar: Kažu da se ograda ruši takođe, zato što treba da se provuku cevi za kanalizaciju do Batajnice, da je sa svim placevima ostalim dogovoreno osim sa vama. Kako vi to komentarišete?

Dragan Todorović: Znate, niko u ovoj državi ne može da spreči da se uradi nešto što je u društvenom interesu. Apsolutno, ali u skladu sa zakonom. Kada se nešto radi, onda se sprovodi postupak koji je poznat. To je takozvana privremena eksproprijacija. Ona se vrši na zakonom propisan način. Vlasnik ili korisnik zemljišta se poziva, stavljaju mu se na uvid sva dokumenta, i na osnovu toga sprovodi se privremena eksproprijacija. Ja, niti sam dobio poziv, niti je bilo ko dobio poziv, i sad se postavlja jedno drugo pitanje – da li uopšte ovi radovi koji se izvode imaju građevinsku dozvolu? Sada sam siguran da oni nemaju građevinsku dozvolu, jer nisam pozvan u Gradski sekretarijat za urbanizam da bi sproveli privremenu eksproprijaciju, jer je to u višem društvenom interesu, znači oni rade bez dozvole.

Ljudima koji su došli rekao sam da tu apsolutno nema nikakvih problema. Da urade sve u skladu sa zakonom, i oni će to uraditi, znači, prokopati, vratiti u prvobitno stanje, i to i da hoćete da sprečite, ne možete. Znači, ja tu nemam nikakve dileme.

Siguran sam da oni to rade bez dozvole, i od danas ću krenuti u potragu za svim činjenicama i podacima, ne samo za kolektor za površinske vode, nego i za izmeštanje ovih kablova, koje takođe rade istovremeno. Siguran sam da oni nemaju dozvolu. Između ostalog, u vreme kada sam ja bio ministar tražio sam da se utvrdi tačan broj objekata koji su izrađeni u pošti, koji nemaju građevinsku dozvolu. I otprilike, mislim da je bilo oko tri hiljade takvih objekata. čini mi se da je ovo još jedan objekat koji nema građevinsku dozvolu, i imaćete prilike da se u to uverite. Pokrenuću krivične postupke za sve one koji grade, a protivno zakonu je, jer nemaju građevinsku dozvolu.

Novinar: Da li je ovaj vaš objekat legalizovan?

Dragan Todorović: Ne, nije. Ja sam podneo zahtev za legalizaciju. Objekat je podignut u skladu sa rešenjem koje sam dobio od Skupštine opštine Zemun, gde piše da u roku od tri godine treba da podignem privredni objekat, to je ova tamo montažna garaža, i čekam da mi jednostavno daju to rešenje. Ali ne treba se čuditi. Ja sam siguran da od tih ljudi koji su podneli zahtev za legalizaciju, evo preko puta nas je naselje Altina. Ja mislim da nema ni dva posto rešenih tih slučajeva. Jednostavno ovoj vlasti nije u interesu da rešava te probleme, da građanima omogući da legalizuju svoje objekte ukoliko je to u skladu sa urbanističkim planovima, ili nekim drugim zahtevima koje ima Skupština opštine, odnosno grad. I to je problem sa kojim se mi suočavamo. Ali je zato, tačno da ne znaju da grade, ne znaju da rešavaju probleme, ali zato znaju da ruše.

Novinar: Kad ste vi podneli zahtev za legalizaciju?

Dragan Todorović: Podneo sam 2005. godine.

Novinar: Kad ste kupili ovo? I po kojoj ceni izdajete parking mesto?

Dragan Todorović: Pa, već sam vam rekao da izdajem parking mesto po 500 dinara za 24 sata. Kupio sam to 1999. godine, 100 dinara po kvadratnom metru. U to vreme to je bilo 33 marke, nešto oko 300.000 maraka za šest i po ari.

Novinar: Koliko ima mesta?

Dragan Todorović: Ima oko tridesetak raspoloživih mesta. I to tek od sada, pošto sam pre dva meseca proširio parking. Do tada je bilo oko dvadeset.

Novinar: Kako objašnjavate podatak da ste od rascepa Srpske radikalne stranke, baš često na udaru, upravo zbog ovog placa?

Dragan Todorović: Pa vidite, oni koji nemaju druge argumente, onda vrte stare priče. To je stan, to je plac, i dinar kvadrat za plac, što je potpuna laž. To je deo između dalekovoda. Vidite ovaj dalekovod, to je 10 metara širine, jer kad sam očistio ovaj plac, kad sam došao ponovo, taj prostor je bio napunjen sa deponijom, odnosno, bacali su tu smeće, napravili su deponiju, i onda sam jednostavno zagradio to, da se to nebi dešavalo. Ali evo, imate s druge strane takođe dalekovod, isto 10 metara je praznog prostora, to me nije interesovalo. Ovde je samo zbog toga bilo problema.

Novinar: Je li možete još malo da objasnite, kako opština obrazlaže rušenje te ograde? Šta se navodi u tom rešenju?

Dragan Todorović: Nema nikakvog rešenja. Evo ja ću vam pročitati šta piše: 21. 4. u 10 časova u Zemunu, Ulica autoput Novi Sad broj 60, budite prisutni na licu mesta radi rušenja žičane ograde od armature, mreže sa 33 betonska stuba, prečnika 10h10, visine dva metra, ukupne dužine 75 metara. Istovremeno se pozivate da dobrovoljno, a po označenom rešenju broj, gornje, izvršite naloženu radnju u Zemunu, Ulica autoput itd. Evo zaključak o dozvoli izvršenja: Utvrđuje se da je Rešenje Odeljenja za inspekcijske poslove opštine Zemun, Građevinska inspekcija, postalo izvršno. Izvršenik Dragan Todorović. Obrazloženje: Rešenjem Odeljenja za inspekcijske poslove opštine Zemun, Građevinska inspekcija naložila je Draganu Todoroviću da u roku od jednoga dana od dana dostavljanja rešenja, poruši žičanu ogradu od armaturne mreže sa 33 betonska stuba itd. Znači, apsolutno nema razloga, evo ja ću vam dati i da pogledate, nema te priče i te laži, koju su oni objavili, da je to zbog toga što treba da prođe vod. Verovatno da treba. Ali samo u skladu sa zakonom. Znate, neko može da dođe do vašeg stana i da kaže, treba da prođe neki optički kabal, pa treba časno da vam porušimo spavaću sobu. Može, ali u skladu sa zakonom. Zakon je tu potpuno precizan, već sam vam to objasnio. I to su potpuno iste stvari.

Znači, ovde neko obmanjuje građane Srbije, kao što to sve vreme rade od 2000. godine, od 5. oktobra, ali ja sam u stanju da se borim. Ne prihvatam teror većine. Ne prihvatam teror vlasti. Imam jedno loše iskustvo kao mladić, rušili su nam zastakljenu terasu u to vreme. I mislim da je to jedan od izuzetno teških trenutaka kada čovek doživi da mu nešto ruše. Posebno kada je u pitanju sprovođenje sile a ne zakona, ako objektivno ne postoje neki razlozi.

Novinar: Recite mi, kako je moguće da se sve građevinske afere u Zemunu vezuju za visoke funkcionere radikala, Slavko Jerković, vi, Jovan Damjanović?

Dragan Todorović: Prvo, ovo nisu uopšte nikakve afere. Trebalo bi da postavite jednostavno pitanje: Da li, kad krenete od ove krivine pa završite dole do skretanja za Batajnicu s leve i s desne strane, bilo koji objekat ima građevinsku dozvolu?

Novinar: A te kuće se nalaze ne samo ovde, nego i u Zemunu.

Dragan Todorović: Pa, ja vam postavljam pitanje. Krenite i videćete ovo što vam tvrdim, da nijedan objekat nema građevinsku dozvolu. Da su svi podneli zahteve za legalizaciju, ali sa time se odugovlači. I postoji još jedan problem. Ovakvo stanje je izvor ogromne korupcije. Zato što je moguće na neki način dobiti određena rešenja, priključke itd, ali za to morate da platite veliku sumu novca. I to je taj problem i jedan od razloga zbog čega se objekti ne legalizuju, jer su izvor prihoda mnogim pojedincima koji to zloupotrebljavaju, pa priključuju vodu uz proviziju, pa priključuju struju uz proviziju.

Novinar: Je li tu spadaju i funkcioneri radikala koji su gradili veće objekte nego što je dozvoljeno?

Dragan Todorović: Znate, sve što je urađeno, prvo, vi već tvrdite nešto da je urađeno. Ja u to sumnjam. Ja sumnjam uopšte u kuću koja je uzela toliko hiljada kvadrata, kojoj je to omogućio Mlađan Dinkić, da uopšte na bilo koji način bude objektivna. Posebno kada je u pitanju Televizija B92. Kada dobijete presudu i kada se to bude utvrdilo, sigurno ćete imati prilike da prisustvujete rušenju tog objekta koji je urađen mimo dozvole, odnosno, mimo postojećih propisa. Ja u to sumnjam. Jer sve tvrdnje koje su do sada izašle od strane Demokratske stranke, od 2001. godine pa do danas, nisu ni na koji način ozakonjene, odnosno nisu bile potvrđene. Znači, ne postoji ni jedan jedini slučaj, samo priče i laži. To je radila i ona prva vlast posle 2001. godine, pa je to nastavila da radi i ova, a ja ću vas sad zamoliti da se sklonite, pošto ovaj kamion treba da uđe. Evo, možete da slikate.

Novinar: Znači, vi ste kupili plac 1999. godine, kada je vaša stranka bila na vlasti u Zemunu, a podneli ste zahtev za legalizaciju tek 2003. godine. Što ste čekali toliko?

Dragan Todorović: Zato što sam objekat izgradio tek 2001. godine. Kako mogu da podnesem zahtev za legalizaciju za nešto što ne postoji? Zato što nisam imao vremena do 2000. godine, da se bavim bilo kojim drugim poslom. Bio sam prvo ministar, posle toga potpredsednik Vlade, i bilo mi je i obaveza i preče da se bavim tim poslom, nego mojom osnovnom delatnošću. Inače, taj objekat sam u najvećoj meri podigao sam sa još jednim prijateljem. On trenutno nije ovde, na putu je sa Dušanom Stoiljkovićem, tako da sam ponosan na svoje delo, mada sam jednom prilikom pao sa skele.

Novinar: A koliko imate kamiona danas?

Dragan Todorović: Četiri šlepera “atrosa” koji su sposobni za prevoz u Evropu i imam stare kamione iz davnih dana.

Znači, ja sam sticao imovinu do 1992. godine, i od 2000. godine. Dok sam bio na vlasti, ništa nisam kupovao sem ovoga placa, nisam kupovao niti sam se bavio prvenstveno svojom delatnošću, iako nisam bio bezuspešan. I evo, još jedna stvar koja može da bude vrlo interesantna. Ja pristajem, da apsolutno svi političari, na osnovu zahteva javnosti, izađu sa svojom imovinskom kartom. Šta je ko imao 1992. godine, šta je imao on, šta je imao otac, braća, sestre itd, i šta ima danas. I onda ćete vrlo jednostavno moći da napravite zaključak za koji neće biti potrebno puno umeća. I još jedna stvar koja će za to biti vrlo interesantna. Koliko su poreskih prijava podneli? Evo ja podnosim poreske prijave od 1973. godine. U februaru mesecu 1972. godine sam otvorio zanatsku radnju, počeo sam da radim kao parketar, 1984. godine kao prevoznik, 1989. godine sam otvorio transportnu firmu, i hvala Bogu, ne žalim se. Uložio sam dosta truda. Volim taj svoj posao i nadam se da ću imati prilike da se ozbiljno njime ponovo bavim.

Novinar: Možete li da nama objasnite zbog čega je zahtev za rušenje, dakle, protivzakonit, i kako ćete vi reagovati?

Dragan Todorović: Zbog odmazde Demokratske stranke prema političkim protivnicima, pre svega, prema Srpskoj radikalnoj stranci. Ja ću dozvoliti današnje izvršenje, zato što je ono protivzakonito, zato što objekte za koje je podnet zahtev za legalizaciju, ne možete rušiti. I to oni znaju. Međutim, ja znam pouzdano da je moja žalba bila u opštini Zemun do četvrtka. Tek u četvrtak je prebačena u Gradsku inspekciju kako bi omogućili da se danas ruši ova ograda. I to ću u krajnjoj liniji i uraditi, tako da nema nikakvih problema. Između ostalog, stigli su izvršitelji, tako da nije problem. Valjda će mi danas uručiti, odnosno, sad će doći, ne znam zašto izbegavaju.

Novinar: Dakle, vi ćete podneti žalbe ponovo?

Dragan Todorović: Ja sam već poneo dve žalbe. Kad ovo budu završili podneću tužbu sudu da mi se u skladu sa zakonom, nadoknadi ova šteta.

Izvršitelj: Ako policija dođe, ako nećete praviti probleme, mi ćemo...

Dragan Todorović: Ja uopšte ne razumem to. Kad smo mi pravili probleme? Samo vas upozoravam jednu stvar. Znači, ova ograda je montažna. Evo možete da se uverite, znači, vrlo jednostavno.

Izvršitelj: Dobro, jedno domaćinsko ponašanje.

Dragan Todorović: Znači, da ne uništavate, to je jedna stvar i ove biljke, ovo sve može ...

Izvršitelj: Biljke nećemo dirati. To nije predmet.

Dragan Todorović: I ne možete, to znam.

Izvršitelj: Ali trideset i nešto stubova metalnih, ... armaturna mreža.

Dragan Todorović: Sve ja to znam, i nije metalnih nego betonskih. Znam ja sve, pročitao sam, piše ovde. Znači, sve možete da završite, nije nikakav problem, ali bez nepotrebnog uništavanja.

Izvršitelj: Domaćinsko ponašanje...

Dragan Todorović: Nije nikakav problem.

Izvršitelj: Kad imamo probleme, onda ne čuvamo, kad nemamo probleme, nemamo otpor, onda domaćinski se radi, tako.

Dragan Todorović: Nije nikakav problem. Radnici će dobiti ono što je red, kad dođu u domaćinsku kuću, ko šta voli: rakiju, pivo, vino... Možete da krenete.

Komentari

0 KOMENTARA

TVOJ KOMENTAR

VIDEO SNIMCI

TVITER

INSTAGRAM