Očigledno da je „demokratska“ vlast u poslednjoj deceniji kupuovala socijalni mir tako što se zaduživala u devizama i utrostručila spoljni dug, rasprodala većinu javnih preduzeća, a novac usmerila isključivo na potrošnju. Da nisu ništa od ključnih državnih pitanja rešili, svedoči 47.000 manje zaposlenih od januara do juna ove godine, 70.000 blokiranih firmi, 8.000 firmi u stečaju, uzaludno potrošenih 1,8 milijardi evra na „odbranu kursa“ , „ciljana“ inflacija u isuviše širokom luku od 4 čak do 8 odsto. Zbog pretnje lančanog rasta cena, koji će izaći iz širokog okvira, sada monetarna politika zauzima drugi kurs i posle 20 meseci podiže referentnu kamatnu stopu na 8,5 odsto.
Subvencije deljene iz budžeta doprinele su bankama da učvrste svoje profite, a firme sve više kasne sa otplatom dospelih anuitete, koji su porasli za devet odsto samo za prvih šest meseci, zbog kursa dinara. Devalvacija dinara je u potpunosti obezvredila zarade – cenu rada, ono malo zaposlenih što je ostalo. Nerealna javna potrošnja, koja nije podržana većom produktivnošću, uzima danak u smislu inflacije.
Ovih dana smo suočeni sa najavama poskupljenja gasa, hleba, mleka, goriva, komunalija itd, a porastom cena ovih inputa doći će do opšteg poskupljenja i ostalih autputa, proizvoda. Deci ne može da se garantuje hoće li školska godina započeti blokiranom, skraćenom nastavom, a o veličini odeljenja i školskom programu poslednju reč treba da da MMF. Hoće li biti štrajka, odlučiće predstavnici sindikata obrazovanja nakon što im ministri finansija i obrazovanja prenesu „poučne“ poruke MMF-a.
0 KOMENTARA
TVOJ KOMENTAR