Beograd, Savski venac – Savet za sport i omladinu Opštinskog odbora Savski venac je povodom održavanja Drinske regate 11. jula 2009. godine organizovao spust čamcem od Rogačice do Ljubovije za članove Srpske radikalne stranke sa teritorije opštine Savski venac. Pored zabave i druženja, omladinci su imali priliku da upoznaju jedan deo Srbije koji se nalazi uz reku Drinu kao i selo Hrtkovce gde su mladi radikali veoma srdačno primljni od stanovnika ovog sremskog sela.
Sastanak u ranim jutarnjim časovima ispred prostorija Opštinskog odbora Savski venac je i pored kiše koja je kvarila ukupan utisak nije smetao omladincima da na ovaj put po Srbiji krenu bez osmeha i pesme koja je obeležila najveći deo puta. Po dolasku u Rogačicu, usledio je kratak odmor posle koga je počeo spust niz Drinu. Reku koja u srcima ovih omladinaca predstavlja kičmu zemlje o kojoj oni sanjaju i cilj koji svojim zalaganjem i političkom borbom žele da ostvare.
Posle spusta koji je trajao do večernjih časova omladici su se uputili ka manastiru „Sv. otac Nikolaj“ u Soko Gradu. U manastiru ih je dočekao otac Zoran koji ih je prmio i poželeo dobrodošlicu. Posle prespavane noći u manastiru, omladinci su dan započeli odlaskom na jutarnju liturgiju posle čega je bilo predviđeno bliže upoznavanje sa istorijom samog manastira.
Pre podizanja ovog manastira u celom ovom kraju nije bilo manastira koji je pretrajao tursku okupaciju. Ko je osećao potrebu za manastirom morao je ići u Raču, Bajinu Baštu ili Tronošu, u blizini Loznice. Ma kud se uputio, čekalo ga je pedesetak kilometara dugog, napornog puta. Iznad samog manastira, i danas su vidljivi ostaci nekadašnjeg Soko Grada, najomrženijeg turskog utvrđenja koje je poslednje oslobođeno posle vekovne turske okupacije, 1862. godine.Kao sećanje na nevine srpske žrtve, stradale u bezumnoj agresiji 1999.godine, porodica Vrobel iz Nemačke je poklonila manastiru „Sv. Nikolaja“ i srpskom narodu krst, visine 13,5 metara i težine 2280 kilograma. Krst je podignut na stenu koja nadvisuje čitavo okruženje. Krst je podignut helikopterom Vojske Jugoslavije, 24.marta 2000. godine, tačno na godišnjicu otpočinjanja napada na našu zenlju. Pre samog podizanja, krst je osveštao Njegova Svetost patrijarh Pavle. Noću je krst osvetljen, pa zrači osobitim, svečanim mirom, dominirajući nad ovim delom Podrinja. Kada su vedre noći mogu ga videti i stanovnici preko Drine i napajati se utehom što je nad Srbijom zablistao krstoliki znak, posle odbleska smrtonosnih letelica. Putem kojim se uzbrdo ide d manastira do uzdignutog krsta, podignuto je deset kapela od kamena. U svakko od njih ispisana je jedna od dest Božijih zapovesti, a srpski slikari su unutrašnjost kapela prigodno oslikali.
Po obilasku manastira, u podnevnim časovima, omladinci su se spremali za nastavak putovanja. Iz manastira ih je ispratio otac Zoran uz poruku da nastavimo da čuvamo Srpstvo i pravoslavnu veru kao što smo činili i do sada!
Sledeća destinacija je bila selo Hrtkovci koje se nalazi na teritoriji opštine Ruma. Ovo selo je veoma poznato u Sremu i celoj Srbiji jer se nalazi na optužnici koju je vlast predvođena Zoranom Đinđićem pisala protiv predsednika Srpske radikalne stranke prof. dr Vojislava Šešelja. Po dolasku u Hrtkovce, meštani ovog sela su veoma srdačno primili goste koji su došli da posete njihov kraj. Omladinci su dobili obavezu od meštana da prenesu pozdrave i reči podrške svom predsedniku koji brani Srbiju pred Haškim sudom.
U večernjim satima omladinci su stigli u Beograd i iako iscrpljeni od puta, s osmehom na licu najavili da će veoma brzo nastaviti da obilaze i još bolje upoznaju svoju otadžbinu jer će upravo te mlade snage veoma brzo preuzeti odgovornost za sve građane Srbije bez obzira na versku i nacionalnu pripadnost.
0 KOMENTARA
TVOJ KOMENTAR