Stevo Dragišić: Dame i gospodo, na prošloj konferenciji za štampu obavestili smo vas da je Srpska radikalna stranka podnela dve žalbe Okružnom sudu u Beogradu. Jednom je tražila utvrđivanje prestanka mandata bivšim odbornicima, a drugom žalbom je tražila potvrđivanje mandata novim odbornicima. Tada smo vam rekli da ćemo tim žalbama, odnosno presudama koje bismo dobili povodom obe žalbe, otklonili blokadu rada Skupštine opštine Zemun, u koju smo došli zbog nezakonitih odluka Okružnog suda, ili ćemo tim žalbama dokazati da je sud politički instrumentalizovan u ovom slučaju uvođenja, pokušaja uvođenja prinudnih mera u Opštinu Zemun.
Desilo se ovo drugo. Uspeli smo da dokažemo da je sud potpuno instrumentalizovan. Ili da budemo precizniji, instrumentalizovana su dva veća Okružnog suda u Beogradu, koja su rešavala po žalbama Srpske radikalne stranke. Jednim većem predsedava sudija Mirjana Ređički, a drugim većem sudija Mirjana Aranđelović. Mi smo morali da dobijemo presude u roku od 48 sati od trenutka predaje žalbe sa spisima. I ovog puta citiram Zakon o lokalnim izborima: „Rok od 48 sati počinje da teče od trenutka predaje žalbe sa spisima“. Mi smo predali žalbu i uz žalbu predali dovoljno dokaza, koje potvrđuju navode iz žalbe, popis činjeničnog stanja, i na osnovu toga, sud je već mogao da izvede zaključak da je žalba osnovana. Naravno, sud po Zakonu o lokalnim izborima, koji ga upućuje na shodnu primenu odredaba Zakona o upravnim sporovima, mora protivnoj strani da dostavi tu žalbu sa zahtevom da protivna strana dostavi odgovor na žalbu i eventualne dokaze kojima protivna strana potkrepljuje sopstvene tvrdnje. Protivna strana je dostavila odgovor na žalbu u kojem je priznala žalbeni zahtev podnosioca žalbe. U slučaju kada protivna strana priznaje žalbeni zahtev, sud primenjuje odredbe Zakona o parničnom postupku, koji kaže da kada protivna strana prizna tužbeni zahtev, u ovom slučaju žalbeni zahtev, sud donosi presudu na osnovu priznanja. Međutim, umesto toga, umesto da donese presudu kojom priznaje žalbu Srpske radikalne stranke, sud je rešio da pogrešno tumači Zakon o lokalnim izborima i da tim pogrešnim protivzakonitim tumačenjem odbije da donese presudu.
Mi se danas, dakle, nalazimo u situaciji da ova dva veća Okružnog suda odbijaju da donesu presudu, koju su dužni da donesu u roku od 48 sati. Zbog toga, Srpska radikalna stranka je dostavila urgenciju Okružnom sudu u Beogradu, tačnije ovim većima, u kojoj smo im objasnili zbog čega su dužni to da učine, a u pisanom odgovoru na tu urgenciju, sud je konačno priznao i praktično nam pružio dokaz da neće doneti presudu, time što je rekao da rok za rešavanje o žalbi počinje da teče od trenutka kada protivna strana dostavi spise, i izmenio odredbe Zakona o lokalnoj samoupravi i sopstvenim nakaradnim tumačenjem. Zakon o lokalnoj samoupravi, podsećam vas još jednom, kaže da rok teče od trenutka dostavljanja žalbe sa spisima, a ne od trenutka dostavljanja odgovora na žalbu sa spisima. Pogotovu kada je odgovor na žalbu prihvatanje žalbenog zahteva. Protivna strana ima pravo da odgovori na žalbu. Ako se protivi žalbenom zahtevu, dužna je da dostavi spise kojima će dokazati da je njeno viđenje problema ispravno. A i ako u slučaju protivljenja žalbe ne dostavi spise, to čini na svoju štetu, a ne na štetu podnosioca žalbe. Jer, u protivnom dolazi do opstrukcije u donošenju presude, a u ovom slučaju se upravo desilo to da sud opstruira donošenje presude. I prošlo je već sedam dana, sud nije doneo presudu, i u odgovoru na urgenciju je jasno rekao da tu presudu neće ni doneti, iako je to dužan da učini.
Ovim smo uspeli da dokažemo da se radi o političkom slučaju. Da Demokratska stranka kontroliše i sudove u Srbiji. Da su preko izmena Zakona o pravosuđu uspeli da ubede sve sudije koje ne budu lojalne, koje ne budu politički podobne, da će biti lustrirane, odnosno da će u reizboru sudija oni biti izostavljeni sa spiska sudija koji će nastaviti da obavljaju taj posao. Da li se ovde radi o strahu od gubitka sudijske funkcije, kada su u pitanju ova dva veća, ili se radi o njihovom političkom stavu, nama je potpuno svejedno, sudije su dužne da sude po zakonu, a ne po osnovu političkih uverenja, ili zbog straha da bi zbog donošenja zakonite presude mogli da budu na bilo koji drugi način sankcionisani. U ovom slučaju, radi se o saradnji između Demokratske stranke na čelu sa gradonačelnikom Draganom Đilasom, kome u ovome politički pomažu takozvani naprednjaci, a izvršioci jednog dela posla su dva veća okružnog suda, na čelu sa pomenutim sudijama.
Mi ćemo podneti krivične prijave protiv sudija koji sude u ovim predmetima zbog krivičnog dela kršenja zakona od strane sudije, javnog tužioca i njegovog zamenika. Jer ovde se radi o očiglednom kršenju zakona od strane sudije. Mi smo u drugoj urgenciji o tome obavestili i samo veće da će krivične prijave biti podnete, jer ne možemo da dozvolimo da ceo ovaj problem koji se sada pojavio ostane nekažnjen. Možda te presude neće ni biti donete, možda će neko krivično veće koje bude sudilo u ovim sučajevima gurnuti te predmete negde na dno fioke. Ali, jednog dana neka ozbiljnija vlast koja bude želela zaista da ima nezavisno sudstvo, moraće da reši i te predmete, moraće da se bavi i krivičnim prijavama protiv sudija koje su protivzakonito radile svoj posao u vreme vlasti Demokratske stranke.
Oni postavljaju pitanje lustracija sudija koje su radile kao sudije u vreme režima Slobodana Miloševića. I danas je stanje očigledno mnogo gore. I danas sudije otvoreno odbijaju da donesu presude koje su po zakonu nesporne. Sud je mogao da donese i odbijajuću presudu. I to je rešavanje predmeta žalbe. On može da reši predmet i pozitivno i negativno po podnosioca žalbe, a ovde se radi o odbijanju da donese bilo kakvu odluku. Zbog toga što znaju da moraju da donesu presudu kojom prihvataju žalbu, onda im je lakše da ne donesu nikakvu presudu. I mi od ovog slučaja nećemo odustati. Sva raspoloživa sredstva koja Srpska radikalna stranka kao politička partija ima na raspolaganju, iskoristiće. Da li će to biti delotvorno ili ne, ja ne mogu sada da vam dam odgovor na to pitanje, ali u svakom slučaju nećemo dozvoliti da ovaj slučaj bude jedan slučaj nekih lokalnih problema. Jer za nas ovo nije nikako neki lokalni problem. Ovde se radi o zloupotrebi suda u političke svrhe. Izvolite, ako imate pitanja.
Novinar: Kada ste tačno predali žalbe?
Stevo Dragišić: Žalbe sam predao 26. novembra.
Novinar: A imate li dokaza da su oni naprednjaci?
Stevo Dragišić: Ko?
Novinar: Pa, ovih šest odbornika radikala?
Stevo Dragišić: Da. Nemamo njihove članske karte, ali znamo da odlaze na sastanke njihovog opštinskog odbora i znamo ko ih je vrbovao i čime ih je ubedio da napuste Srpsku radikalnu stranku i da pokušaju da izazovu krizu u radu Skupštine opštine Zemun.
Novinar: Ko su oni?
Stevo Dragišić: To su bivši članovi Srpske radikalne stranke koji su danas u opštinskom odboru Napredne stranke Zemuna. Njihova imena vam ne znače mnogo, jer nisu poznati javnosti, ali nama jesu.
Novinar: A od kada?
Stevo Dragišić: Pa, od kada su napustili Srpsku radikalnu stranku.
Novinar: A kad su napustili Srpsku radikalnu stranku?
Stevo Dragišić: 17. novembra ove godine je bilo jasno svima. Cela javnost je to saznala. Neki od njih su i nešto pre toga održavali kontakt sa njima, a istovremeno su se i dalje predstavljali kao članovi Srpske radikalne stranke, učestvovali su i u radu Srpske radikalne stranke.
Novinar: Kad su isključeni iz Srpske radikalne stranke?
Stevo Dragišić: Oni nisu formalno isključeni, oni su isključeni samim tim što su napustili Srpsku radikalnu stranku i prešli u Naprednu stranku. Imate li još pitanja? Ako nemate, hvala što ste došli.
0 KOMENTARA
TVOJ KOMENTAR