Daliborka Stevanović: Uvaženi predstavnici medija, dame i gospodo,
tema naše današnje konferencije za štampu je jako bitna i odnosi se na Svetski dan borbe protiv zloupotreba droga. Činjenica je da ovoj temi nije posvećena onolika pažnja koliku ona zaslužuje. Danas je Međunarodni dan borbe protiv zloupotreba droga, tema koja se tiče svih nas i tema o kojoj se mora govoriti.
Nama, srpskim radikalima, nije cilj da se obraćamo svojim sugrađanima samo kada je predizborna kampanja i da im samo tada poručujemo ono što inače poručujemo svakodnevno, pa i danas. Neophodno je da i pored određenih političkih tema obratimo pažnju na ovakve, nažalost svakodnevne probleme, koji nas iz dana u dan sve više okupiraju. Volela bih da moj stav i stav Srpske radikalne stranke o ovoj temi dopre najpre do mladih, jer je činjenica da su upravo mladi najčešće žrtve opijata i opojnih droga.
Usled straha i nemoći pred svakodnevnim prirodnim pojavama, čovek često traži pomoć korišćenjem nekih malih količina narkotika. Cenzura između svesnog i nesvesnog veoma je slaba, pa zato i veoma mala količina narkotika dovodi do tzv. autohipnoze. Droga je u nekom dalekom vremenu korišćena samo namenski, npr. korišćena je kod Jevreja za lečenje steriliteta, ili kao opijum.
Masovnija upotreba opijata javila se u 11 veku, u Etiopiji. Evropa se po prvi put susrela sa drogom u 13. Veku, a masovnije krajem 18. i početkom 19. veka. Kod nas je droga dospela 60-ih i 70-ih godina prošlog veka, ali je činjenica da je danas prisutna i u najudaljenijim mestima u Srbiji.
Danas u Srbiji imamo oko 60 000 zavisnika od droga, a samo 10 posto ovog broja se nalazi na lečenju. Procena MUP-a je da je oko 70-80 odsto mladih, uzrasta od 15 do 25 godina, bilo u kontaktu sa opojnim drogama, a poslednjih godina među zavisnicima evidentira se sve veći broj dece mlađe od 14 godina. Na veliku žalost, moramo priznati da je droga u Srbiji dostigla nivo epidemije. Najmlađa osoba koja je u Srbiji registrovana u 2006. godini imala je samo 9 godina. Svake godine u Srbiji se registruje preko 1 000 zavisnika, ali zabrinjava činjenica da taj broj stalno raste.
Narkomanija je i u Leskovcu sve prisutnija, Leskovac je po broju narkomana u odnosu na broj građana, među prvima u Srbiji. Droga se, na žalost, koristi u skoro svim srednjim školama, osnovnim ali i u seoskim školama, što je realna ali zabrinjavajuća činjenica.
Droga je danas jeftina i to predstavlja veliku opasnost. Kao strana supstanca uneta u organizam može da izmeni jednu ili više funkcija i stvara psihičku zavisnost, fizičku zavisnost i toleranciju.
Srpska radikalna stranka smatra da je najvažnija primarna prevencija kod bolesti zavisnosti, a naročito kada je u pitanju narkomanija. Njome se pruža dosta znanja o uzrocima i posledicama konzumiranja droga. Jer bolesti zavisnosti su bolesti koje čovek nameće sam sebi, zato je uloga koju primarna prevencija ima značajna i znatno može da umanji broj obolelih od narkomanije.
Taj broj je i ovako veliki, a koliko bi tek bio veliki da se primarna prevencija ne sprovodi, to je otvoreno pitanje i o tome ne treba da polemišemo. Primarna prevencija je osnovni proces koji mora da bude sastavni deo vaspitanja, obrazovanja, škole, porodice i drugih društvenih i državnih institucija.
Mišljenja smo da je primarna prevencija, odnosno „pravovremena intervencija“, koja vremenski prethodi mogućoj potencijalnoj bolesti ili poremećaju, najvažnija kada su u pitanju bolesti zavisnosti, a naročito narkomanija. Postoje određene vrste prevencije koje po našem mišljenju treba da budu zastupljenije nego što to danas jesu, a to su vrste primarne prevencije koje su vezane za određene ustanove, npr. za škole ili privredne organizacije, koje moraju organizovati i institucionalizovati programe koji imaju preventivne zadatke i sadržaje.
U primarnu prevenciju spadaju i psihoterapeutski i socioterapeutski postupci koji obuhvataju individualnu i porodičnu psihologiju, a to znači da treba da decu informišemo o svemu i da im usadimo duboko u podsvest uverenje da je DROGA VEOMA LOŠA NAVIKA i da im ništa dobro neće doneti.
Srpska radikalna stranka apeluje na sve ljude da određenim vaspitnim merama, određenim sadržajima, treba svu decu uputiti na pravi put, put bez droge i narkomanije. Smatramo da je osnovni i glavni cilj stvoriti svest i predubeđenje da je droga veoma štetna i da ništa dobro ne može doneti jednom organizmu.
„Prevencija podrazumeva odgovornost za sebe i druge“. Svaka nova generacija treba da nauči ovu lekciju.
Konferencija je završena. Ukoliko imate pitanja izvolite.
0 KOMENTARA
TVOJ KOMENTAR