Statut Vojvodine, cepanje Srbije

Milorad Mirčić: Dame i gospodo, u subotu, 7. novembra, počeo je jedan novi stari proces. Pod izgovorom decentralizacije Srbije, istrajava se na dezintegraciji Srbije. Naime, 7. novembra, u Skupštini Vojvodine, upućen je predlog novog Statuta APV Skupštini Srbije. To će, u svakom slučaju, naneti državi veliku štetu. Problemi će uslediti u funkcionisanju državnih organa. Rešavanje tekućih problema u Srbiji, biće ometano ili odgađano. S novousvojenim predlogom Statuta AP Vojvodine imaćemo primer – nezabeležen u svetu. Jedna regija, Vojvodina, je u državnom okviru Republike Srbije, a biće finansijski, potpuno, samostalna. Samostalna i u odnosu na onaj deo republičkih sredstava za namensko korišćenje. A sigurno je da će i ta sredstva biti upotrebljena za gradnju temelja buduće države Vojvodine.

Da budemo jasniji, reč je o finansiranju nauke, školstva i kulture. Ovde su bitne dve činjenice: formirana je Vojvođanska akademija nauka i umetnosti. Nema drugog zaključka, nego da će se ona, poput crnogorske Dukljanske akademije nauka, baviti falsifanjem srpske istorije i sigurno je da će najaviti stvaranje nove nacije. Nema dvoumljena – ponudiće se „činjenice“ o novoj naciji Vojvođana. Kao što su već ponuđene „činjenice“ o naciji Crnogoraca.

Ono što se mora uzimati u obzir, a to državni organi zanemaruju, je istina da je Vojvođanska akademija nauka i umetnosti protivustavno osnovana. Nauka je pod ingerencijom republičke Vlade i naučni poslovi se ne mogu poveravati ni pokrajinskim, ni bilo kakvim lokalnim organima. Ona je proglašeno samo zato da bi se sticao utisak o vojvođanskoj državnosti, jer naučne ustanove odlikuju svaku državu. Svi su poslovi oko akademije i drugih ustanova i pokrajinskih organa, istovetni onima u Crnoj Gori. Još kad se Vojvodina izbori za neku vrstu finansijske nezavisnosti, proglasiće se samostalnom državom.

Ne govorimo mi, srpski radikali, ovako da bismo dodatno pogoršavali i ovako tešku situaciju u Srbiji. Sve ovo predstavljamo, jer nam je to dužnost. Dužni smo da upozorimo na opasnosti koje će uslediti ako se budu primenjivale odredbe Statuta Vojvodine – kakve su najavljene u Skupštini AP Vojvodine. Kad sam rekao da će, pored proglašavanja vojvođanske akademije, nicati i druge ustanove i organi – koji će najavljivati stvaranje nove države, mislio sam i na autonomašku zamisao da se ustanovi i vojvođanska Razvojna banka. U tom smislu je donesena i protivzakonita odluka. Cilj je da se ustanovi finansijska samostalnost Vojvodine. Ona je bitna iz više razloga, a najvažniji je onaj koji je bio prepoznatljiv u vreme separatizma Slovenije, Hrvatske, BiH i Crne Gore – odvajanja ofih federalnih jedinica bivše države su počinjala finanskijskim i ekonomskim osamostaljenjem. Posle finansijske i privredne nezavisnosti, sledilo je i političko odvajanje. Što se tiče situacije u Vojvodini, za političku samostalnost, nedostaju još samo samostalni sudovi i pokrajinska nadleđnost nad policijom. Posle toga, država bi bila definisana. Da bi se obezbedila i delimična zakonodavna nadležnost, autori Statuta su, u pojedinim odredbama, naveli da buduća Skupština i Vlada Vojvodine mogu dopuniti delove pojedinih zakona – koji, navodno, nisu doneseni na vreme, a odnose se na područje Vojvodine. Šta to znači? Zakon o imovini, primera radi, ako se ne usvoji na vreme u republičkom Parlamentu, po ovom tumačenju Statuta i Ustava, Skupština APV može, zbog kašnjenja, da se odluči da donese svoj poseban zakon o tome. Ako se donese takav Zakon, istine radi, kaže, privremenog karaktera, onda to nadopunjuje vojvođansku samostalnost, pa i državnost.

Na osporavanje zakona ili uredbi Skupštine Vojvodine, istine radi, ima pravo Vlada Srbije i ona može predložiti Ustavnom sudu Srbije, da se ti zakoni i uredbe proglase navažećim. Ali, zamislite kakva bi to bila šteta za našu državu? Pretpostavimo kako bi to izgledalo i danas – recimo, da Mirko Cvetković podnese prijavu protiv Bojana Pajtića. Ili, da Mirko Cvetković podnese prijavu protiv Nenada Čanka, ili da traži o njemu mišljenje Ustavnog suda?

Pa, vidite li, da se istorija ponavlja. Svaki Cvetković ima svoga Mačeka. Tako i ovaj Cvetković ima svoje mačeke u Bojanu Pajtiću i Nenadu Čanku. Ovaj besmisao, jednostavno, nema kraja.

Mi, srpski radikali, očekujemo, da će u Parlamentu Srbije, konačno, ovo biti državnički razmotreno. Nema razloga da i ostale poslaničke grupe ne pomognu uklanjanje mogućeg državnog haosa u Srbiji.

Svesni smo činjenice, da je prilikom predlaganja Ustava i usvajanjem Ustavnih odredbi pripreman teren za ovakve poduhvate u Skupštini AP Vojvodine. Postojala je jasna namera – da se Utavom predvidi mogućnost da Vojvodini budu povereni poslovi, ako ne bude moguće da za njih ima i svoje zakonodavstvo. Upozoravamo da je prisutna jedna velika podvala. Tako je i pod izgovorom da je u pitanju pravno-tehnička korekcije, namešteno da i dalje Novi Sad bude definisan za glavni grad Vojvodine, a ne administrativni centar, što je jedino zakonski ispravno. U izmenama koje su predložene, a u sklopu Zakona, tačno je da je izvršena izmena člana 10. predloženog i usvojenog Statuta, ali naslov tog člana glasi: „Glavni grad APV“. Da bismo dokazali da smo u pravu, imamo dokumenta - ona jasno ukazuju, da u članu 10. stoji da je „glavni grad APV Novi Sad“. To je protivustavno, jer bi, tako, država Srbija imala dva glavna grada. Mogu oni da objašnjavaju, mogu oni da navode koliko god hoće primera, ali Ustav Srbije ne dozvoljava da u ovoj Republici, koja se zove država Srbija, postoje dva glavna grada. Da su imali iskrene namere, da se ne služe falsifikatima, oni bi amandmanom predložili, da se menja naslov iznad rečenog Člana 10. Ovako je ostala velika nedoumica. Mi se nadamo, da će to biti ispravljeno u republičkom Parlamentu. Međutim, postavlja se pitanje, da li će tada pojedine političke partije pristati, pogotovo Demokratska stranka, da se u republičkom parlamentu menja bilo šta što je usvojeno euforičnom dvotrećinskom većinom u Skupštini Vojvodine.

Kao da se istorija ponavlja, kao da su čekali novembar, kada su se umnožila značajna zbivanja na području Vojvodine. Čekali su novembar, da bi u pokrenuli točak istorije unazad. Proces integracije, proces objedinjavanja srpskih teritorija je završen 1918. godine. Proces prisjedinjenja Vojvodine Srbiji je završen 25. novembra 1918. godine. Sad, kao da neko namerno, u novembru, pokreće ta pitanja, kako bi vratio istoriju nazad, kako bi pokrenuo pitanje prisjedinjenja Vojvodine, kako bi pokrenuo pitanje statusa Srbije i pitanje samostalnosti Vojvodine i drugih delova, kao što je Raška oblast. Mi, srpski radikali, ćemo, svojim političkim delovanjem, upozoravati javnost na opasnost. Mi, srpski radikali, nećemo popustiti. Uostalom, istorijska uloga srpskih radikala je, kada je u pitanju srpska Vojvodina, da čuvaju srpsku Vojvodinu i da sačuvaju Srbiju. Izvolite, ako imate pitanja.

Novinar: Tim povodm najavili ste proteste, šta to znači?

Milorad Mirčić: Javna okupljanja, koja smo najavili, podrazumevaju, pre svega, tematske tribine. One će se odnositi na sve što je na političkoj sceni Srbije i AP Vojvodine. Drugo, organizovaćemo okrugle stolove, gde će se stručno raspravljati o ovom protivustavnom aktu. Da bismo to uradili, moramo da sačekamo i da vidimo kakva će konačna odluka biti većine u Parlamentu Srbije. Mi dobro znamo, unapred možemo da budemo sigurni, kakva će ta odluka biti, ali mi, srpski radikali, poštujemo zakon, poštujemo proceduru i zbog toga čekamo - da vidimo kakvo će konačno rešenje da bude. Šta ćemo činiti u APV, odlučićemo nakon odluke u republičkom Parlamentu. odnosno saglasnosti i vraćanje ponovo u pokrajinski Parlament. Tada će Srpska radikalna stranka će činiti što i ranije - organizovaće javne skupove, tribine, gde ćemo predočavati šta se sve krije i kakva opasnost vreba iza ovakvog protivustavnog podzakonskog akta.

Ako nemate više pitanja, hvala vam puno.

Komentari

0 KOMENTARA

TVOJ KOMENTAR

VIDEO SNIMCI

TVITER

INSTAGRAM