Dame i gospodo novinari dobar dan, dobrodošli na konferenciju Gradskog odbora Srpske radikalne stranke Novi Sad. Tema današnje konferencije je odluka o izgradnji velike regionalne deponije na teritoriji grada Novog Sada.
U oktobru 2011. godine, kada je prethodna skupštinska većina predvođena DS donela odluku o Regionalnom upravljanju otpadom za grad Novi Sad i čitav Južno – bački okrug, i na poslednjoj sednici Skupštine grada kada je nova skupštinska većina predvođena SNS potvrdila ovu odluku donošenjem Plana detaljne regulacije velike regionalne deponije u Novom Sadu, Srpska radikalna stranka je iznela niz primedbi i kritika i izričito bila protiv izgradnje regionalne deponije u neposrednoj blizini Novog Sada.
Mi srpski radikali smo mišljenja da izgradnja velike regionalne deponije predstavlja tempiranu ekološku bombu na svega nekoliko kilometara od centra Novog Sada i svega nekoliko stotina metara od gusto naseljenih Klise, Slane Bare, Vidovdanskog naselja, kao i Nemanovaca, Pejićevih salaša i Čeneja.
Plan koji je donela prethodna vlast u Novom Sadu 2011. godine, predviđa izgradnju nove velike deponije na ulazu u Novi Sad, čija bi veličina bila 3 do 4 puta veća od površine već postojeće gradske deponije. Plan predviđa trajno odlaganje otpada iz čitavog Južno – bačkog okruga, i to onog dela otpada koji se ne može reciklirati, ni pretvoriti u kompost. Problem je u tome, što se kod velikih deponija stvara tečna frakcija laganog raspada otpada koja je visokotoksična, pa nema sumnje da će pre ili kasnije ova tečnost kroz zemlju dospeti do rezervoara pijaće vode i napraviti pravu ekološku katastrofu. Poznato je da polimerna folija ispod deponije ne može trajno da zaštiti podzemne vode od prodora toksičnih tečnosti sa deponije. Velika opasnost je i u tome što se u blizini buduće regionalne deponije nalazi najvažnije novosadsko izvorište vode „Ratno ostrvo“, čija će važnost, po prognozama svih stručnjaka, u budućnosti rasti i biće neophodno njegovo širenje, čime će izvorište sa kog se grad snabdeva vodom, biti još ugroženije izgradnjom regionalne deponije. Uostalom o tome govori i Studija, izrađena 2005. godine, od strane Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam, arhitekturu i graditeljstvo.
Srpska radikalna stranka je mišljenja da je, jedino razumno rešenje za ovaj problem da se deo otpada koji se ne može reciklirati, ni pretvoriti u kompost, spali. Uostalom, u EU kojoj toliko streme i SNS i DS od 2005. godine, zabranjeno je odlaganje otpada koji se ne može reciklirati na deponije, već se isti uništava spaljivanjem. Danas ne postoji ozbiljan grad u svetu koji nema spalionicu otpada. Po logici stvari, najpogodnije mesto za izgradnju spalionice smeća je naselje Šangaj, jer se nalazi u neposrednoj blizini TE – TO, jer postoji izgrađena kompletna infrastruktura, kako bi se maksimalno koristio otpad za stvaranje vredne energije.
Plan predviđa da se sav otpad pogodan za preradu u bioreaktoru transportuje u Novi Sad, gde bi se uz 80% učešća (vlasništva) privatnog (stranog) kapitala napravio centralni bioreaktor za sve opštine iz Južno – bačkog okruga.
Skupi prevoz (15 e po toni suvog otpada i 35 e za tonu vlažnog otpada) ovog visokovrednog otpada plaćaće građani preko lokalnih komunalnih preduzeća. Dakle, sve troškove rada novog preduzeća snose građani, a profit ostaje novoformiranom privatnom preduzeću. Troškove rada građani će finansirati kroz veliku cenu iznošenja smeća, a milionski prihod, u ovom slučaju ide u privatne ruke.
Takođe, plan izričito predviđa da sva JP i JKP plaćaju 25,5 e po toni novoformiranom preduzeću, za svaku tonu otpada koju predaju, a koji je pogodan za kompostiranje. Ovo je vrhunac cinizma i bezobrazluka. Umesto da novoformirano preduzeće plaća opštinskim komunalnim preduzećima, što mu donose visokovrednu sirovinu na preradu, opštinska komunalna preduzeća predaju svoju vrednu sirovinu i još za to plaćaju 25,5 e po toni. Ovo nema nigde na svetu, potpuno neverovatno i poražavajuće.
Kao i druge velike i značajne teme i ova je prošla bez adekvatne javne rasprave, u koju je po mišljenju Srpske radikalne stranke morala biti uključena i stručna javnost. Gotovo u tajnosti, na osnovu stidljivo oglašene javne rasprave na sajtu grada Novog Sada, bez velikog talasanja, Skupština je 2011. godine usvojila plan Regionalnog upravljanja otpadom za Novi Sad i čitav Južno – bački okrug. Tek je donošenje ove odluke izazvalo odijum nezadovoljstva građana koji su najneposrednije pogođeni, jer žive na prostoru Klise, Slane Bare, Vidovdanskog naselja, Nemanovaca, Pejićevih salaša i Čeneja. Organizovan je niz javnih skupova i tribina protiv izgradnje velike deponije u Novom Sadu, prikupljeno je nekoliko hiljada potpisa peticije protiv regionalne deponije, ali je sve to bilo uzalud, jer je aktuelna gradska vlast na čelu sa SNS donošenjem PDR, dovršila posao koji je započela DS. Sve političke partije u Skupštini Grada Novog Sada su na ovaj ili onaj način učestvovale u odluci o izgradnji velike regionalne deponije u Novom Sadu, izuzev Srpske radikalne stranke. I DSS, uz srpske radikale, do sada, jedini kritičar ove odluke, očito da je promenila politički stav, obzirom da je na prošlonedeljnoj sednici Skupštine podržala Plan detaljne regulacije velike regionalne deponije.
Pored svega navedenog, Odluka o izgradnji regionalne deponije i Plan detaljne regulacije, koji prati ovu odluku, su u suprotnosti i sa zakonskim propisima. Krši se Zakon o vraćanju utrina i pašnjaka selima i to u članu 9. koji kaže:“Zabranjuje se promena namene i drugi oblici raspolaganja na zemljištu koje je preneto selima na korišćenje, izuzev izgradnje ribnjaka“. Naime, odlukom Skupštine Grada Novog Sada iz 1998. godine, MZ Nemanovci – Pejićevi salaši, vraćena je parcela 136 KO Novi Sad 3, površine preko 16 ha, kao utrina i pašnjak, a sada se na tom potezu planira izgradnja deponije, čime se najdirektnije krši Zakon. Krši se i Uredba o odlaganju otpada na deponije, koja propisuje da najbliži stambeni objekat i prehrambena industrija ne mogu biti udaljeni od deponije manje od 500 metara. U ovom slučaju najbliža kuća u Nemanovcima je na svega 300, a pivara Hajneken – Rodić MB na jedva 200 metara, od buduće deponije.
Dakle, kada saberemo sve, Srpska radikalna stranka je mišljenja da će realizacija izgradnje velike regionalne deponije proizvesti ekološku bombu u neposrednoj blizini Novog Sada, ogroman profit novoformiranom privatnom preduzeću i neuporedivo skuplju uslugu iznošenja smeća ne samo za Novosađane, nego za sve stanovnike Južno – bačkog okruga.
Srpska radikalna stranka se neće zaustaviti na kritici sa skupštinske govornice, niti na ovoj konferenciji, već ćemo sa našim sugrađanima organizovati tribine, prikupljati peticiju protiv izgradnje deponije i vršiti pritisak na nesposobnu novosadsku vlast, da ovu nepromišljenu odluku stavi van snage, za dobrobit svih Novosađana i čitavog grada.
0 KOMENTARA
TVOJ KOMENTAR