Lidija Dimitrijević: Uvaženi predstavnici medija, dame i gospodo, zahvaljujem što ste se odazvali našem pozivu. Kao što ste imali prilike da vidite u samom pozivu, tema današnje konferencije je sutrašnji Svetski dan deteta. S obzirom na to da je sutra nedelja, gradski odbor Srpske radikalne stranke će se danas putem vaših medijskih kuća obratiti svojim sugrađanima.
Ovaj dan se u zemljama članicama Ujedinjenih nacija svake godine obeležava na dan potpisivanja Konvencije Ujedinjenih nacija o pravima deteta.
Želim da istaknem da Srpska radikalna stranka uvek insistira na jednakim pravima svih ljudi i, naravno, na jednakim pravima sve dece.
Ja ću podsetiti da je jedno naše takvo insistiranje bilo pretočeno u Predlog zakona o izmenama i dopunama zakona o finansijskoj podršci porodici s decom, koji je poslanička grupa Srpske radikalne stranke predložila Narodnoj skupštini Republike Srbije na usvajanje. To smo uradili početkom ove godine, tačnije 27. januara. Predlog se odnosio na izmenu diskriminatorskih odredbi kojima je definisano da pravo na dečiji i roditeljski dodatak, pod propisanim uslovima, mogu ostvariti roditelji samo za prvo četvoro dece. Tražili smo ista prava za svu živorođenu decu, koliko god da ih je u porodici. Naš predlog nije prihvaćen. Za Srpsku radikalnu stranku ovo je primer diskriminacije dece od strane države.
Takođe smo predložili izmenu zakona o porezu na dodatu vrednost u onom delu koji se odnosi na bebi opremu i pojedine prehrambene artikle za novorođenčad. Naime, tražili smo da se navedeni artikli izuzmu od oporezivanja ili oporezuju po nižoj poreskoj stopi. I ovaj predlog Srpske radikalne stranke nije prihvaćen.
Reći ću vam zbog čega sam baš ovaj primer navela. Kako se vreme izbora približilo, svedoci smo svakodnevne dvoličnosti pojedinih partija koje čine vlast i na republičkom i na lokalnom nivou.
Imali smo prilike da početkom ovog meseca, u vreme zasedanja gradske skupštine, i u našem gradu slušamo predizbornu reklamu koja se odnosi na podsticanje rađanja dece, i predstavlja samo mali delić populacione politike na kakvoj Srpska radikalna stranka insisitira.
Interesantno je da smo to čuli od političke partije koja je deo republičke vlasti već 10 godina, koja je deo vlasti u Leskovcu od marta 2009. godine, što znači 2 i po godine.
Nikada ne govorim ništa bez argumenata, samo ću nekoliko argumenata navesti u prilog neizmernoj dvoličnosti:
Ta ista stranka koja je na vlasti 10 godina i koja je sada pred izbore odlučila da „igra na kartu“ unapređenja socijalne politike, jer je veliki deo naših građana pretvoren u socijalne slučajeve, svojim glasovima je omogućila primenu sledećih nakaradnih zakona :
- zakon o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje (kojim se zaposlene porodilje dvostruko oporezuju kada radnju povere ovlašćenom poslovođi)
- zakon o zdravstvenom osiguranju koji je od 1. janauara 2006. godine propisao 65% zarade umesto dotadašnjih 100% za trudnice na održavanju trudnoće. Još jedna zanimivost: te izmene zakona inicirao je Tomica Milosavljević, bivši ministar zdravlja, kadar stranke G17+. U to vreme ministar finansija bio je lider njihove stranke Mlađan Dinkić.
- Sadašnji ministar zdravlja je pre nekoliko dana, tačnije 11. novembra izašao u javnost sa najavom da će zakon biti izmenjen i opet će se primati 100% zarade. I on je „kadrovska kvota“ pomenute stranke.
Tu predizbornu ideju eksploatišu i na republičkom nivou, a kako smo imali prilike da čujemo i ovi koji na lokalnom nivou uveliko vode svoje predizborne kampanje predlažu tih dodatnih 35%.
Ovo jasno pokazuje da se sada pred izbore utrkuju ko će prvi da predloži ono što je Srpska radikalna stranka govorila neprekidno i predlagala svojim amandmanima kada su ti zakoni bili na dnevnom redu, a oni ih zdušno odbijali.
Nama ostaje da ih u ime svih onih građana koji su oštećeni ovim zakonima pitamo gde su bili do sada, dok izbori nisu bili na pragu i zašto svih ovih godina nisu radili u interesu dece i žena koje rađaju decu?
Zašto je to ministarstvo koje je u rukama G17+ dozvolilo diskriminaciju trudnica u Leskovcu i drugim gradovima u odnosu na trudnice u Beogradu i u još malom broju gradova, svojom „preporukom“ da gradovi i opštine mogu da pronađu sredstva i daju ostatak od 35%?
Zbog čega je dozvoljena višegodišnja diskriminacija dece, pa za prvo četvoro roditelji sa niskim primanjima u porodici mogu da ostvare pravo na dečiji dodatak, a za svako naredno po redu rođenja ne mogu? Zbog čega ne mogu roditelji da ostvare pavo na roditeljski dodatak i za peto i svako naredno živorođeno dete?
Na sva ova pitanja bi trebalo da daju odgovor, pre no što ponude novu izbornu priču zasnovanu na socijalnoj komponenti.
Oni koji su napravili mnogo sirotinje u Srbiji i mnogobrojnoj deci uskratili pravo na bezbrižno detinjstvo, nemaju prava da kritikuju druge sa kojima su to radili zajedno i da se pred izbore ponašaju kao opozicija sami sebi. Pre svega jer je jedan od rezultata njihove vladavine to da mnogo porodica sa decom u Srbiji svoj obrok dobija u Narodnoj kuhinji.
Ove godine je usvojen i Zakon o mladima. To govorim, jer smatram potrebnim da pomenem i populaciju dece koja su uzrasta od 15 do 18 godina. Prema Konvenciji o pravima deteta oni su do 18. godine još uvek deca. Ono što se u tom zakonu može videti da jedino što njima ova država ima da ponudi jeste aktivizam u nevladinim organizacijama. Pored toga, zakonom dominira uslovljavanje mnogih projekata kancelarijama za mlade. Rečeno jasnije: uslovljavanja od strane političke partije koja ministarastvo omladine „drži“ u svojim rukama.
Još samo kratko na kraju, pre nekoliko dana smo mogli da vidimo prve rezultate popisa stanovništva. Naš grad je, kao i jablanički okrug u celini, grad na čijoj teritoriji je došlo do priličnog smanjenja broja građana u periodu od 2002. do 2011.
I bez popisa bilo je jasno da se broj stanovnika smanjuje, i to je jedan od razloga što sam kao narodni poslanik iz ovog kraja, a naravno uz podršku poslaničkog kluba Srpske radikalne stranke bila inicijator izmena koje bi u jednak položaj stavile prava sve dece i svih roditelja koji imaju višečlane porodice, a koje, ponavljam predstavnici vlasti nisu prihvatili, jer nije bilo vreme predizborne kampanje.
Ukoliko ima pitanja, izvolite.
Novinar Radija Leskovac: da li imate informaciju da jedino u gradskim upravama u Leskovcu trudnice primaju 100% plate i za šta se Srpska radikalna stranka zalaže po tom pitanju? Da li treba da bude povlašćenih ili da svi imaju ista prava?
Lidija Dimitrijević: Srpska radikalna stranka se zalaže da sve trudnice prilikom odlaska na bolovanje primaju 100% naknadu zarade. Takođe se zalažemo da svi imaju ista prava, da svi budu jednaki pred zakonom i kada su u pitanju obaveze i kada su u pitanju prava.
0 KOMENTARA
TVOJ KOMENTAR