Sindikat politizuje protest

Nakon neuspelog pokušaja Veća Saveza samostalnih sindikata opštine Bor da organizuje protest građana Bora i zatraži ostavke kompletnog opštinskog rukovodstva, predsednika, zamenika predsednika, članova opštinskog Veća i odbornika. Konferenciju za novinare održao je predsednik Opštine Bor, Branislav Rankić.

Novinar: Kakav je Vaš stav po pitanju današnjeg sindikalnog protesta i po pitanju toga što sindikat traži ostavke kompletnog opštinskog rukovodstva?

Branislav Rankić: Niko ne osporava pravo sindikatima da se okupljaju i da protestvuju nezadovoljni naravno pre svega položajem zaposlenih, međutim, ovo je politrički protest za koji je grubo zloupotrebljen sindikat da krene u traženje ostavke opštinskog rukovodstva. Treba da im bude poznato ko može da pokrene inicijativu ili da na Skupštini nađu neku novu većinu, inače, ja da podnesim ostavku neću iz najmanje dva razloga. Prvi razlog je što ostavku traže veoma neozbiljni ljudi, a drugi razlog je što bih podnošenjem ostavke prihvatio deo krivice za postojeće stanje u Opštini Bor na sebe, a ja se ne smatram apsolutno ni zbog čega krivim, čak pokušavam, ulažući nadljudske napore, da saniram štetu koja je prouzrokovana devetomesečnim mojim odsustvom sa mesta predsednika Opštine Bor jer je za tih devet meseci 100 miliona dinara dodatnih zadužena Opština i to je prosto postala noćna mora, kada je u pitanju namirenje poverilaca.

Preda mnom je, mogu vam pokazati, fascikla, pošto se i sindikat Rudarsko-topioničarskog basena Bor, koliko sam video njihove izjave, priključio protestu, evo ovde su, mogu da vam pokažem, koja su dugovanja Opštini Bor od strane RTB-a Bor. Ukupno ovog trenutka 122 miliona dinara samo u ovoj godini, bez poreza na zarade koji je oko osamdesetak miliona. I da su došli sa tim ciljem, ja bih prvi stao na čelo, zamolio ih da me prihvate, i da odemo ispred RTB-a i da kažemo-Gospodo, evo zbog čega Opština Bor ne može da funkcioniše.- Ukoliko RTB uplati do kraja godine oko 200 miliona, koliko svake godine duguje budžetu Opštine Bor, evo ja im garantujem da već 1. januara neće imati dugovanja za plate i da neće biti nikakvih dugovanja od strane Opštine Bor prema poveriocima. Nažalost, navodio sam juče na televiziji da je apsolutno nemoguće, na način kako to sindikat misli, da sa jedne strane protestvuju protiv stanja u gradu a sa druge strane da firma u kojoj rade ne plaća poreze koje je obavezna prema Opštini, to mi nije logično. Dakle, radi se o licemerstvu, pre svega o političkoj zloupotrebi sindikata.

Novinar: Ponudili ste dijalog.

Branislav Rankić: Naravno. Pa vidite, evo, već 35 minuta čekam posle radnog vremena, iako je sat i 5 minuta prošlo od trenutka od kada je zakazan protest, niko se ne pojavljuje od predstavnika Sindikata. Moj pomoćnik je izašao dole, pozdravio se i pozvao predstavnike sindikata da dođu na razgovor, međutim, oni neće. I sada optužujem sindikat za opstrukciju rada Socijalno-ekonomskog saveta jer je Socijalno-ekonomski savet 2006. godine, 27. novembra od strane Opštine Bor imenovani članovi Socijalno-ekonomskog saveta. Sve je dalje na sindikatu jer su oni imali pravo na predsednika Socijalno-ekonomskog saveta da organizuje sednice i da taj Savet funkcioniše, ne bi možda došlo do ovog protesta. Međutim, oni koji treba da preuzmu obaveze za funcionisanje Saveta a to je pre svega Sindikat, danas krive Opštinu Bor za nefunkcionisanje tog Saveta, a oni naravno ovo koriste, teško stanje u gradu, za politički obračun sa političkim neistomišljenicima. Ja sam zabrinut za stanje u gradu, ja neću nikome da kažem da ovo nije teško. I moja deca spavaju bez grejanja i ja živim u Boru, kao i deca, pretpostavljam, svih vas koji ste ovde, kao i deca ovih koji su danas bili na protestu. Ali, rekao sam to jednom već danas, nije moguće bilo obezbediti grejnu sezonu od 23. oktobra do 5. novembra, nego je morala da se obezbeđuje od polovine aprila ove godine pa do 15. oktobra.

Novinar: Da li je tačno ono što se čulo na protestu da je ovde u Opštini zabranjeno, odnosno dat nalog direktorima svih javnih preduzeća da zabrane izlazak radnicima do 15 sati?

Branislav Rankić: Apsolutno nije tačno niti je bilo ko mogao zabraniti. Naravno, oni moraju po Zakonu o radu poštovati radno vreme, pretpostavljam, ako nisu proglasili štrajkove u svojim firmama, ako nisu njihovi predstavnici sindikata u javnim preduzećima obavestili poslovodstvo da organizuju štrajk. Moje mišljenje je da je neprimereno da direktori javnih preduzeća učestvuju u štrajku jer ih imenuje Skupština, odnosno odbornici čije se ostavke traže. To je bio moj stav, ja i danas stojim iza toga, i koliko znam, direktori nisu ni učestvovali. Da li je bilo organizovanog okupljanja od strane zaposlenih u javnim preduzećima ne znam niti me zanima, pretpostavljam da jeste.

Novinar: Ko po Vašem mišnjelju stoji iza protesta koji je organizovao sindikat, imenom i prezimenom?

Branislav Rankić: Naravno, ne mogu ulaziti u imena i prezimena ali ću vam, reći, Demokratska stranka u prvom redu i imenom i prezimenom mogu reći Dragiša Trujkić, predsednik Veća Saveza sindikata opštine Bor.

Novinar: A SPS ne stoji?

Branislav Rankić: Naravno da i SPS na lokalu ima udela, ja sam to rekao malopre, sve opozicione stranke uglavnom. I ja strankama uopšte ne sporim to pravo. Čak da je bilo isključivo politički motivisano i da političke stranke stoje iza ovoga, ja bih takav skup pozdravio. Ja mislim i da jeste posao opozicije da na sve moguće načine, čak i uličnim protestima, utiče na to da stanje bude bolje ili da na neki način, kritikuju postojeću vlast. Ali ne mogu da prihvatim da se sindikati bave isključivo politikom. Gde to sindikati traže ostavke političkih funkcija? U Beogradu juče, u mnogim delovima grada, nije uopšte bilo grejanja. Bili su potpuno hladni radijatori. I šta mislite, da li je sindikat nekog javnog preduzeća tražio ostavku Đilasa i njegovih saradnika. Naravno da nije. Dakle, radi se o gruboj manipulaciji i naravno radi se o tome što opozicione stranke trenutno u Boru ne mogu okupiti određen broj građana bez prisustva sindikata, a sindikat se isključivo bavio politikom u svojim zahtevima. Evo ovde su preda mnom njihovi zahtevi koje su uputili predsedniku Vlade gde od nekoliko nabrojanih zahteva nema praktično nijedan koji se odnosi na prava radnika. Ja sam želeo da sindikati dođu da sa njima između ostalog porazgovaram i o tome šta ćemo činiti sa zakonom koji tretira višak zaposlenih u javnom sektoru i to bi bila prava tema jer se ovih dana o tome diskutuje i u republičkoj Skupštini. Međutim, koliko vidim, sindikat ne zanima taj zakon i to kako će se sprovesti, nego ih zanima, pre svega, da li će oni koje oni ne mogu iz nekih razloga da podnesu, podneti ostavke. Evo, ja im kažem da ostavku neću podneti, ali put znaju. Neka nađu skupštinsku većinu koja će me smeniti i ja ću to prihvatiti.

Komentari

0 KOMENTARA

TVOJ KOMENTAR

VIDEO SNIMCI

TVITER

INSTAGRAM