Nemanja Šarović: Dame i gospodo novinari, Srpska radikalna stranka je analizirala sporazum koji je jedini dostupan javnosti. Govorimo o četiri sporazuma koja su potpisana u Briselu, poslednja četiri sporazuma. Ono što je potpuno sigurno i što je zapravo jedino bitno je to da se tzv. Udruženje, odnosno, Zajednica srpskih opština formira u potpunosti u skladu sa ustavom i sa zakonima tzv. države Kosovo. Nas režim, naravno ubeđuje da se ovim sporazumima ni na koji način ne priznaje nezavisnost Kosova, ali svako ko je čitao sporazum videće da se na 14 ili na 15 mesta pominju zakoni Kosova, ustavni sud Kosova, koji će, između ostalog, vršiti nadzor nad čitavim sporazumom, a da se sama Republika Srbija ne pominje ni na jednom jedinom mestu.
Ono što je činjenica, a što neće da nam kažu iz režima u Beogradu, je da se to udruženje, odnosno udruženje opština čak i ne formira na osnovu potpisanog sporazuma, već da će vlada Kosova doneti rešenje koje će se neposredno primenjivati i kojim će se, zapravo, u potpunosti ispoštovati formalna procedura u skladu sa ustavom i zakonima Kosova, a nad kojim će reviziju izvršiti ustavni sud Kosova. To znači da ustavni sud Kosova može za 6 meseci ili za dve godine, kada god to oni nađu za shodno, čak i staviti van snage to rešenje vlade Kosova kojim se ovo udruženje formira i na taj način čak i anulirati ovaj postignuti sporazum.
Ova činjenica je veoma važna, dakle to da se sve radi u skladu sa ustavom i zakonima Kosova, pre svega zbog toga što pokazuje koliko je ta tzv. država Kosovo ozbiljnija i koliko je režim u Prištini ozbiljniji od režima u Beogradu. Ja ću vas podsetiti na to da je Ustavni sud Republike Srbije odbio da postupa u skladu sa zahtevom Srpske radikalne stranke za ocenu ustavnosti Briselskih sporazuma, sa idiotskim obrazloženjem da je to politički sporazum, a Bože moj, valjda politički sporazumi ne treba i ne moraju da budu i u skladu sa Ustavom Republike Srbije. Ovo pokazuje da je za režim u Prištini ustav Kosova vrhovni pravni akt, dok je, nažalost, za režim u Beogradu diktat iz Brisela vrhovni pravni akt i da, kad god u sukob dođu Ustav Republike Srbije i ono što narede Aleksandru Vučiću iz Brisela, strada, odnosno bude prekršen Ustav Republike Srbije.
Nadležnosti koje se navodno daju i pripisuju ovom udruženju opština – od predstavnika režima, smo čuli kako će imati široka ovlašćenja. Čitajući sporazum, ne samo da nema nikakvih širokih ovlašćenja, ne samo da nema izvršnih ovlašćenja, već nema bilo čega što već i prethodno u skladu sa ustavom i zakonima Kosova nisu bile nadležnosti lokalne samouprave. U samom sporazumu se kaže da će zajednica kao osnovne ciljeve imati osnaživanje demokratije na lokalnom nivou, pa će zatim imati nadzor nad razvojem lokalne privrede, pa će imati nadzor u oblasti obrazovanja, pa nadzor u oblasti primarne i sekundarne zdravstvene i socijalne zaštite na lokalnom nivou, pa će imati nadzor nad urbanističkim i ruralnim planiranjem i tako dalje. Dakle, kao što vidite, takozvane izvršne nadležnosti, takozvane široke nadležnosti zapravo su samo ono što ustav i zakoni Kosova daju svakoj drugoj opštini i svakoj drugoj lokalnoj samoupravi na teritoriji republike Kosovo. Takozvana Zajednica srpskih opština samo je praktično na nivou nekakvog nevladinog udruženja i nema ni jednog jedinog elementa, ni jedne jedine nadležnosti na osnovu kojih bi se to udruženje moglo upoređivati sa Republikom Srpskom ili sa bilo kojim drugim entitetom ili bilo kojom drugom teritorijalnom organizacijom ili čak lokalnom samoupravom. Ovde kažu da će to udruženje, odnosno zajednica imati pravnu sposobnost, opet prema zakonima Kosova, za ostvarivanje njenih ciljeva, pa dalje kaže da će imati sopstveni budžet koji će se trošiti u skladu sa načelima transparentnosti i odgovornosti i u skladu, opet, sa zakonom o javnim nabavkama Kosova. Dalje kažu da su ti rashodi podložni reviziji od strane centralnih vlasti, uključujući instituciju glavnog revizora i tako dalje. Potpuno je jasno da formiranjem Zajednice srpskih opština Srbi na Kosovu i Metohiji neće biti ni na koji način zaštićeniji, već da ovo i formalno i suštinski predstavlja samo potpuno utapanje srpske zajednice, kako se, uostalom, i naziva, u zvanične institucije republike Kosovo.
Što se tiče druga tri sporazuma, ono što je najbitnije i ono što prvo upada u oči je to da oni nisu dostupni javnosti. Srpska radikalna stranka insistira da predstavnici režima podhitno objave i sporazum o telekomunikacijama i sporazum o energetici i sporazum o mostu na Ibru. Mi smo potpuno sigurni da su oni još nepovoljniji, ako može biti uopšte još nepovoljnije od ovoga, ali na osnovu informacija koje smo dobili je jasno da je Telekom proteran sa Kosova. Telekom će biti prinuđen da formira novu ćerku-firmu u skladu sa ustavom i zakonima Kosova i da učestvuje u tržišnoj utakmici kao i bilo koja druga firma koja bi želela da se bavi telekomunikacijama na teritoriji Kosova. Niko nema pravo da Šiptarima daje poseban pozivni broj. To će biti broj 383 i potpuno je jasno da se iz dana u dan Kosovo učlanjuje u jednu po jednu međunarodnu organizaciju, da li je sportska, da li je ekonomska, da li je telekomunikaciona, a da režim u Beogradu ne čini apsolutno ništa da to spreči, sve u nadi da će ispunjavanjem tih naloga biti i koji korak bliže tom otvaranju poglavlja i početku pregovora o pristupanju Evropskoj uniji.
Što se tiče energetike, koliko sam mogao iz medija da proverim, ne zna se apsolutno ništa o tom sporazumu. Sporazum o energetici postignut u Briselu ne može biti ni ugovor sa „Fijatom“, ne može biti ni ugovor sa „Etihadom“, ne može biti Beograd na vodi, dakle, ne može biti sporazum ili ugovor o kome se ništa ne zna. Mi smo već na ranijim konferencijama za štampu upozoravali da su i ovi ugovori štetni za Srbiju, da su to najveće milionske prevare (milionske u evrima, naravno), građana Srbije i pljačka budžeta Srbije i potpuno smo sigurni – da nije tako, da bi ti sporazumi bili odavno dostupni javnosti.
I četvrti sporazum, sporazum o mostu na Ibru. Ono što smo doznali iz medija je da će taj most za nekoliko meseci biti otvoren za saobraćaj, odnosno da će se desiti upravo suprotno od onoga što je najavljivao sam Aleksandar Vučić, a Aleksandar Vučić lično je tvrdio da barikade na mostu na Ibru nikada neće pasti, jer su one garancija bezbednosti Srba u Kosovskoj Mitrovici. Govorim, naravno, o severnoj Kosovskoj Mitrovici. Da je sve ovo uzaludno, govori nam izjava komesara Hana praktično odmah nakon potpisivanja ovih sporazuma i nakon toga što je Aleksandar Vučić rekao da on veruje u nemačku reč, da on veruje u nemačke garancije, da su Srbiji postavljeni izuzetno teški uslovi, ali da je Srbija te uslove ispunila. Govori se o izdaji Kosova i Metohije, govori se o potpisivanju sporazuma koji su suprotni Ustavu i zakonima Republike Srbije i očekuje se da će konačno biti otvoreno neko poglavlje o pregovorima i pristupanju Srbije Evropskoj uniji. Kao hladan tuš došla je izjava komesara Hana, koji je odmah rekao da se on nada da će sledeće godine, odnosno početkom 2016. godine, evo da ga citiram: „Veoma se nadam da ćemo početkom 2016. godine biti spremni i da će Savet dati zeleno svetlo“. U Srbiji je već nekoliko puta i tokom prethodnih godina i meseci najavljivano te da će biti krajem prošle godine, krajem 2014. otvorena ta poglavlja, pa da će biti do marta 2015. pa da će biti do jula. Evo sada već je potpuno jasno, izvesno, ako to kaže neko od visokih evropskih zvaničnika, poput komesara Hana, onda je potpuno jasno da tu Srbija nema čemu da se nada.
Mi smo, naravno, da nas ne shvatite pogrešno, izuzetno srećni zbog činjenice da se ti pregovori o pristupanju Evropskoj uniji odlažu, ali tražimo odgovor dokle će režim iz Beograda slepo ispunjavati svaki nalog sa Zapada, jer je potpuno jasno da bi do sada za ovih 15 punih godina od petooktobarske bulodžer revolucije svaki magarac naučio da na kraju tog evropskog štapa nema šargarepe, ali nažalost, magarci koji sede u vladama Republike Srbije tokom prethodnih godina izgleda da ne mogu apsolutno ništa da nauče. Srpskom narodu je dosta i tog evropskog štapa i njihove šargarepe i mi još jedanput zahtevamo momentalni prekid pregovora o ulasku Srbije u Evropsku uniju. Izvolite, ukoliko imate neko pitanje. Ukoliko nemate, hvala vam što ste došli.
0 KOMENTARA
TVOJ KOMENTAR