Branislav Rankić: Dame i gospodo novinari, Vojislav Šešelj se obratio građanima Srbije Proglasom od 3. marta, odnosno početkom ovog meseca. Taj proglas je u formi specijalnog izdanja «Velike Srbije» dostupan je najvećem broju građana. Mi ga delimo po celoj Srbiji i u Opštinskom odboru u Boru, a dostupan je i na sajtu Srpske radikalne stranke. Suština Proglasa jeste da se Vojislav Šešelj obraća građanima Srbije prevashodno zbog toga što je u Srbiji katastrofalno stanje u svim oblastima i što na taj način želi da animira građane Srbije da se uključe u sveopštu borbu za očuvanje Srbije, naših nacionalnih interesa, ali i našeg teritorijalnog integriteta, kao i u borbu za sprečavanje totalnog uništenja naše privrede. Vi i sami znate da je u proteklih desetak godina, kako je proklamovan cilj da Evropa nema alternativu, praktično u Srbiji došlo do pada svih onih parametara koji određuju kvalitet života. Pogotovo je to izraženo poslednjih nekoliko godina, ili konkretnije, poslednje dve i po do tri godine, pri čemu se uvek kao osnovni krivac određuje svetska ekonomska kriza, iako se na početku svetske ekonomske krize govorilo da to neće uticati na Srbiju, a i ako bude uticalo, uticaće samo u pozitivnom smislu. Ovo obraćanje ima za cilj, pored tog stanja koje se opisuje u jednom delu, da se građanima skrene pažnja na to da altrternativu aktuelnom režimu nameću oni koji apsolutno nemaju drugačiji program po bilo kom osnovu u odnosu na one koji već sada vladaju. I to je velika prevara za građane, tako da predsednik ovim poziva najveći broj građana Republike Srbije da se praktično uključe u aktivnosti Srpske radikalne stranke, a sve iz razloga što smo mi za ovih dvadesetak godina višestranačkog života u Srbiji pokazali da ne odustajemo od svojih ciljeva, a da nam je iznad svega, iznad bilo kakve politike, Srbija, naši nacionalni interesi, naša privredna i ekonomska situacija koja treba iz dana u dan da bude bolja. Zbog toga će ovaj proglas biti podeljen najvećem broju građana Republike Srbije, štampan je u dovoljnom broju primeraka. Mislimo da će izazvati efekat koji se već primećuje u opštinskim odborima i na terenu jer se sve veći broj građana interesuje pre svega za Srpsku radikalnu stranku, ali i za Vojislava Šešelja, za njegov povratak iz Haškog tribunala koji je, i sami vidite, neminovan i koji je već izvestan. Jedan broj ljudi dolazi u Srpsku radikalnu stranku i učlanjuje se. U jednom delu Proglasa predsednik se obraća i bivšim članovima Srpske radikalne stranke koji su pre svega zavedeni lažima i lažnim obećanjima čelnika Srpske napredne stranke i prilokom njenog formiranja otišli iz Srpske radikalne stranke. Njima su vrata u Srpsku radikalnu stranku otvorena i biće prihvaćeni onako kako je to kod nas uobičajeno, a to znači da danom učlanjenja ili danom povratka u stranku postaju ravnopravni članovi stranke sa svima ostalima.
Što se tiče lokalne politike, mogu vam samo reći da je i dalje ono što se u opštini eventualno dešava i o čemu se odlučuje obavijeno velom tajne. Veoma malo informacija može da izađe u javnost kroz vesti koje mogu da se prate na lokalnim medijima, a uglavnom se dvadeset i nekoliko puta govori o tome da li postoji grip ili ne postoji, kao i o nekim drugim nebitnim stvarima, da bi se popunio prostor, a ono što se suštinski dešava u opštini, ne može da izađe u javnost. U poslednje vreme, velika prašina se digla oko enormnih povećanja cena taksi za isticanje firme. Ja ću vas podsetiti da su te takse u biznisu enormno povećane 6. aprila 2010. godine, na sednici Privremenog organa. Ja sam kritikovao tu odluku i glasao sam protiv nje, ali te izmene odluka su praktično dovele do ovolikog povećanja cene takse na isticanje firme. Tako da, pored toga da se po svaku cenu pokušava napuniti budžet, ništa drugo se suštinski ne dešava, osim onoga što već odavno prestaje da bude aktuelno, a to su najave od još pre nekoliko meseci da će se u Kapiji grada otvoriti SOS market - čak je navedeno da će biti 250 artikala sa veoma niskim cenama, ne znam odakle takvi detalji, i tako dalje. Posle nekoliko meseci, vidite, od toga nema ništa. Zatim se gromoglasno najavi na sednici Skupštine da će početi sa radom Fabrika elektronskih uređaja - evo, kao što vidite, polovina marta je a ni od toga nema ništa. Koliko me sećanje služi, u martu treba da počne i izgradnja nove topionice, kako je najavljeno u novembru. Međutim, moje informacije kažu da se dole ništa ne dešava. Sve u svemu, imaćemo priliku da posle onog početnog buma, koji je pre svega kroz medije najavljen kao neka nova vlast, vidimo da koalicioni partneri međusobno dolaze u sukob, da se svađaju i očigledno se vidi da novca koji im je na raspolaganju nema onoliko koliko su zamišljali, ali i to što imaju očigledno je da ne raspoređuju na kvalitetan način, jer da su raspoređivali, nikako se ne bi moglo desiti da tako urgentno i brzo isplate klizalište, a da dođu u situaciju da tokom prodaje Autobuske stanice nisu mogli da pariraju i da dođu do nje, iako im je Autobuska stanica bila jedan od proklamovanih ciljeva kada su pravili ovu vladu. Ja sam imao toliko. Ako imate neko pitanje,izvolite.
Novinar: Ministar prosvete je rekao da će biti otvorena dva odeljenja od po 30 učenika na rudarskom smeru u srednjim školama i da će posle četvorogodišnjeg školovanja na tom smeru, biti obezbeđen posao u RTB-u. Roditelji su u dilemi - šta ako se RTB Bor privatizuje.
Branislav Rankić: Činjenica je da je u Srbiji nezahvalno planirati čak ni šta se može desiti u narednih nedelju dana. Veoma je smelo ako neko razmišlja da na takav način školuje decu i da im obećava posao za četiri godine. U svakom slučaju, treba da se školuju i pretpostavljam da će trebati i Boru takva zanimanja, ali da im neko obećava posao - mislim da je to veoma neozbiljno u ovoj situaciji. Dobro ste primetili, ko zna kakvu će vlasničku strukturu imati RTB Bor za 4 godine, pitanje je kakvu će imati i krajem ove godine. U redu je da imaju odeljenja koja će školovati decu za ta zanimanja, ali da se zaposle - čisto sumnjam. Vi ste videli da je država prošla kroz fazu da je imala oficire koje je školovala u srednjoj vojnoj školi i na Vojnoj akademiji i nije mogla da im obezbedi posao, a kamoli da obezbedi onima koji se školuju za rudare.
Novinar: Kada ste Vi bili predsednik opštine, obećali ste da će biti otvoreno klizalište, i bilo je. Sada je otvoreno opet. Da li znate kada će ga demontirati ili će stajati celog leta da smeta? I drugo pitanje - Postoji Odluka SO Bor iz 2005. godine za preuređenje «Francuskih» zgrada. Iako se ovaj novi predsednik opštine zarekao da neće, ponovo je srušena cela zgrada. Kako to komentarišete?
Branislav Rankić: Ja imam informaciju da je 2002. godine menjan Urbanistički plan i da je po tom urbanističkom planu moguće menjati te zgrade koje mi popularno zovemo Francuske zgrade. Što se tiče klizališta, mi smo pre tri godine imali klizalište, to nije bilo u vlasništvu opštine, to je klizalište koje je bilo privatno, a privatnik je imao ekonomski razlog da iznajmi i da naplaćuje usluge i da na taj način obezbeđuje sebi prihod. Ovaj put je opština kupila klizalište, nije mi jasno zbog čega. Možda ima još gradova i opština u Srbiji koje imaju svoje klizalište, ali ja zaista mislim da to nije posao opštine. Ja sam pre nekoliko konferencija rekao da po istoj logici mogu, evo ide lepo vreme, da kupe jedan cirkus i da tokom leta naplaćuju karte, ako misle da će od toga zarađivati. Da li je to intereres dece – svakako da jeste. I dobro je da deca imaju razne sadržaje. Ali je to pre svega posao onih koji se time profesionalno bave, a ne opštine. Opština treba da se bavi nekim drugim stvarima a ne da kupuje klizalište ili da ulaže silan novac u nešto što se zove amfiteatar koji je, pored toga što je enormno mnogo novca utrošeno, urađen protivzakonito i najverovatnije će imati svoj epilog na sudu, pošto je već stvar tužilaštva. Drugo - to što su oni govorili da neće oni dozvoliti, pa znate, niko ih i ne pita jer je pre svega odluka koja je nekad doneta takva da mogu Francuske zgrade da se dograđuju, ne znam da li mogu potpuno da se ruše, ne znam detalje te odluke, ali treba otići u Odeljenje za urbanizam i pitati.
Novinar: Vi ste imali odluku, kad ste bili predsednik opštine, da se u Boru formira jedno preduzeće koje će da brine o parkiranju i da se naplaćuje kao u Zaječaru, ali to nije sprovedeno. Zašto se odustalo?
Branislav Rankić: Ta odluka je doneta u vreme kada sam ja bio razrešen dužnosti, dakle, kada je predsednik opštine bio Srđan Marjanović, doneta je Odluka o osnivanju JP «Parking servis», koje nije zaživelo, i ja sam ubeđen da u Boru neće nikada zaživeti.
Novinar: Zašto neće?
Branislav Rankić: Ja sam svestan situacije u kojoj se Bor nalazi. Bor je moderan grad, Bor je grad sa velikim prostorima za parkinge i Bor je veoma teško urediti u smislu obeležavanja parking prostora kao što je to u nekim drugim gradovima koji imaju uska gradska jezgra. Šta ćete vi da uradite sa ovim ogromnim parkingom, recimo, kod Ćirine kafane? Kome ćete to da naplatite? Najveći broj parkinga u Boru je napravljen zbog stanara tih zgrada. Mi imamo problem parkiranja oko pijace i u užem centralnom delu, ali u ostalim delovima, Bor nema problem sa parkiranjem. Dakle, po mom mišljenju to je promašeno. Može nešto drugo da se uradi. Parking servis u Boru, barem za narednih 15 godina a možda ni tada, neće trebati. Kada sam govorio o ovim taksama i da je odluka doneta u vreme Privremenog organa, a da je to tako mogu vam pokazati da se Rešenje donosi na osnovu Odluke o izmenama i dopunama Odluke o komunalnim taksama od 6. aprila 2010. godine. A kao što vam je svima poznato, to je bilo u vreme Privremenog organa u kome su većinu imali oni koji i danas vladaju opštinom. Ja sam bio jedini član Privremenog organa koji se tome suprotstavio, smatrajući da se budžet ne može puniti isključivo povećanjem taksi. Ali, na žalost privrednika, većina je mislila drugačije. Hvala.
0 KOMENTARA
TVOJ KOMENTAR