Rasipništvo vlasti u Novom Sadu

Đurađ Jakšić: Uvaženi predstavnici medija, dame i gospodo novinari, dobar dan. Dobro došli na konferenciju u organizaciji Gradskog odbora Srpske radikalne stranke.

Tema današnje konferencije je aktuelna politička i ekonomska situacija u Gradu Novom Sadu.

Nepobitna je činjenica da se Novi Sad suočava sa velikim finansijskim problemima. Srpska radikalna stranka je u više navrata upozoravala da će u 2010. godini Novi Sad imati ozbiljnih problema sa finansiranjem, obzirom da ni prihodna ni rashodna strana budžeta nisu projektovani u realnim okvirima, da je budžet za ovu godinu, za četvrtinu manji, tačnije za pedesetak miliona evra,  u odnosu na prošlu i,  konačno, da se ova gradska vlast od početka mandata ponaša bahato i raskalašno.

Odsustvo ideja i kreativnosti, nerealno planiranje prihodne i rashodne strane, rasipništvo i nezainteresovanost gradske vlasti doveli su Novi Sad u problem, koji predstavlja realnost i stvarnost, a to je problem sa finansiranjem.

 Mi iz Srpske radikalne stranke upozoravali smo na opasnost i štetnost politike ove gradske garniture, da troši novac kojim realno ne raspolaže, odnosno da troši novac unapred, što je siguran put u probleme i utabana staza za bankrot gradske kase.

 Mi srpski radikali nismo ni prozorljivi niti vidoviti, već samo pokušavamo da realno sagledamo političku i ekonomsku situaciju, u kojoj se nalazi naš grad, pa je tako teza koju su iznosili odbornici Srpske radikalne stranke u prethodnom periodu, nažalost, dobila svoju potvrdu na prošlonedeljnoj sednici Skupštine grada, kada je jedna od centralnih tema bio skandalozni Predlog odluke o dugoročnom zaduživanju našeg grada, ne bi li  se tobože finansiralo nešto što je, još uvek,  za sve u ovome gradu, a ponajviše za vlast, nepoznanica. Naime, prosto je neverovatno i vređa  zdrav razum svih ljudi u ovom gradu,  drskost ove vlasti, da pred odbornike dostavi  Odluku o dugoročnom zaduživanju grada, da je u toj odluci poznato da je Novom Sadu potrebno 6,5 milijardi dinara ili nešto preko 60 miliona evra. Takođe je poznato da taj novac treba da se uzme iz kredita, a jedino što nije poznato, to je ono najvažnije, koji će biti uslovi zaduživanja za grad i, s druge strane, šta će se finansirati  tim sredstvima koja se uzimaju iz kredita. Samo to nije poznato. Doduše, stidljivo i potpuno paušalno, gradonačelnik i član Gradskog veća zadužen za finansije, rekoše, valjda, ono što im je tog momenta palo na pamet, da će se, kako su rekli, možda finansirati izgradnja novog mosta na stubovima starog mosta „Franca Jozefa“ ili, kako rekoše, možda nastavak izgradnje tzv. Bulevara Evrope, a možda, i nešto treće.

Dakle, dolazimo u potpuno apsurdnu situaciju, da vlast u gradu zna da joj je za nešto potreban novac, potpuno je sigurna da taj novac treba da uzme iz kredita, a šta će se tim sredstvima finansirati, o tom potom, valjda će nekom, u međuvremenu, nešto kapitalno pasti na pamet. Ovakav bezobrazluk i drskost od strane i izvršne i zakonodavne vlasti, Novi Sad  u svojoj istoriji ne pamti! Od početka mandata, bez plana i programa, praktično bez trunke zainteresovanosti za probleme sa kojima se suočavaju naši sugrađani, ova vlast dovela je u poziciju Novi Sad, da živi od danas do sutra, odnosno, da životari.

 Postavlja se logično pitanje, zašto se predstavnici vlasti opredeljuju za dugoročno zaduživanje, baš u ovom trenutku? Odgovor na ovo pitanje je potpuno prost i jednostavan. Opredeljuju se za zaduživanje zato što u prethodne dve i po godine ništa značajno i kapitalno za ovaj grad nisu uradili, a zašto u ovom trenutku? Pa, iz prostog razloga, što je naredna godina izborna godina i što je potrebno ponovo zamazati biračima oči, prodati im maglu, ili ih na drugačiji način ubediti u ispravnost njihovog ponovnog izbora. Dakle, 60 i kusur miliona evra, za koliko planiraju da zaduže generacije koje dolaze iza, i te kako će biti iskorišćeno za reklamu i predizbornu kampanju Demokratske stranke i njenih satelita.

Ova vlast ostaće zabeležena, kao prva u istoriji ovoga grada, koja je zadužila nekoliko generacija iza sebe, a zaista je prava umetnost, čak bih rekao magija, da dovedu grad sa najvećim budžetom po glavi stanovnika u državi Srbiji, u poziciju da se dugoročno zadužuje, ne bi li finansirao nešto što je još uvek, za sve u ovom gradu, a posebno za vlast, imaginacija. Podsetiću vas da, kada je preuzimala funkcije, kada je preuzimala vlast, ova gradska garnitura je zatekla na računima poslovnih banaka preko 50 miliona evra, podsetiću vas da je ova vlast, u toku 2009. godine, potrošila, ili bolje reći, protraćila čak 200 miliona evra, da joj ove godine na raspolaganju stoji preko 130 miliona evra, i da se povrh svega toga odlučuje da zaduži ne samo svoju, već decu svih Novosađana, pa čak i onu decu koja u Novom Sadu tek treba da se rode.

 Odgovorno tvrdim da je skandalozni Predlog odluke o dugoročnom zaduživanju grada ništa drugo do objava monetarnog kraha i finansijske kapitulacije ovoga grada. Ova vlast je uspela, što nijednoj pre nje nije pošlo za rukom, da dovede Novi Sad na prosjački štap.

 Koliko vlast u Novom Sadu nema sluha i koliko je nezainteresovana za rešavanje problema, najbolje svedoči primer sa prošlonedeljne sednice Skupštine grada, kada predlog odborničke grupe Srpske radikalne stranke  za dopunu dnevnog reda, u vezi sa zakonitošću donošenja odluke Saveta Mesne zajednice Kać o naplati usluga mesnog groblja, nije prihvaćen od strane skupštinske većine. Do sada nezabeleženi primer prekoračenja ovlašćenja od strane predsednika Saveta  Mesne zajednice, u isto vreme odbornika Demokratske stranke u Skupštini grada Novog Sada, ostavio je potpuno ravnodušnom kompletnu skupštinsku većinu. Podsetiću vas da je predsednik Saveta Mesne zajednice Kać, protivno statutu MZ, najpre na telefonskoj, a potom i na „pravoj“ sednici Saveta, doneo odluku da sklopi ugovor sa Javnim preduzećem „Informatika“ o retroaktivnoj naplati održavanja kaćkog groblja, svim domaćinstvima u Kaću, u mesečnom iznosu od 110 dinara. Odbornik Srpske radiklane stranke u Skupštini grada iz Kaća, Radivoj Lakić, podneo je krivičnu prijavu Javnom tužilaštvu, protiv predsednika Saveta Mesne zajednice i odbornika u Skupštini grada, iz redova Demokratske stranke, Uroša Lončara, radi prekoračenja ovlašćenja.

Srpska radikalna stranka zahteva da se predmetni ugovor između Mesne zajednice Kać i JP „Informatika“ o naplati održavanja groblja raskine i da se svi stanovnici Kaća, od kojih je naplaćena ova naknada, obeštete. Srpska radikalna stranka će ukoro inicirati zbor građana u Kaću, na kojem će centralna tema biti kršenje statuta MZ u vezi sa predmetnim ugovorom, a istovremeno ćemo tražiti odgovornost, kako predsednika tako i kompletnog sastava Saveta Mesne zajednice Kać.

Umesto da se pozabavi ovom problematikom, gradonačelnik, vidno nervozan na prošlonedeljnoj sednici Skupštine, izleti za skupštinsku govornicu i dramatično poče da  maše nekakvim papirima,  nevešto pokušavajući da odgovornost za nešto, samo njemu znano, zapravo prebaci na pređašnji sastav Saveta Mesne zajednice Kać.

U svojoj diskusiji, interesantno je da se gradonačelnik dohvatio utrina i pašnjaka, pominjao devedesete godine, bavio se Haškim tribunalom i haškim optuženicima, dakle zaista se bavio svim i svačim i pokazao jedan široki spektar interesovanja, ali nikako mu nije polazilo za rukom, da se dotakne tema za koje je zaista odgovoran i nadležan. Krajnje je vreme da gradonačelniku neko kaže da obavlja najvažniju funkciju u gradu, da ta funkcija nikako ne može biti holivudski film, a da je on još manje holivudski superstar, već kao vršilac najvažnije funkcije u gradu, i te kako je odgovoran, kako političkoj javnosti tako i građanima Novog Sada, za činjenje, odnosno nečinjenje.

 S druge strane, u poslednjih nekoliko nedelja, pažnju javnosti zaokupljaju i priče oko rekonstrukcije i prekomponovanja gradske vlasti. Srpska radikalna stranka nije ni najmanje iznenađena proširenjem koalicionog kapaciteta Demokratske stranke u Skupštini Grada Novog Sada, obzirom da od konstituisanja ove skupštinske većine, grupa građana, koja je predmet dogovora, razgovora i kombinacija, zapravo i nije bila neka opozicija novosadskoj vlasti. Flert koji već neko vreme traje u Skupštini grada, najverovatnije će biti krunisan i ozvaničen brakom, ali o tom potom. Bez obzira na bilo kakve kombinacije i pregrupisavanja snaga u novosadskom parlamentu, Srpska radikalna stranka ostaje na pozicijama na kojima je bila i dosad, dakle, i u narednom periodu bićemo jedina prava opozicija novosadskoj vlasti i jedini kritičari sunovrata grada u poslednje dve i po godine.

Sa ovih sumornih novosadskih tema, na samom kraju ove konferencije, želim da pređem na nešto što je pozitivno i dobro. Koristim priliku da vas informišem da je delegacija Gradskog odbora Srpske radikalne stranke, juče i prekjuče, boravila na Kosovu i Metohiji. Posetili smo naše prijatelje u dve srpske enklave, u mestu Vrbovac, opština Kosovska Vitina, i u mestima Veliko Ropotovo i Ranilug, u opštini Kosovska Kamenica. Tom prilikom, delegacija Gradskog odbora darivala je biblioteku Osnovne škole u Velikom Ropotovu sa 1500 knjiga. Sa druge strane, darivala je školskim priborom, Osnovnu školu u Vrbovcu. Na ovoj način Srpska radikalna stranka izražava solidarnost sa srpskim narodom na Kosovu i Metohiji. Od osnivanja stranke, srpski radikali su uvek bili uz svoj narod i uvek su bili uz onaj deo naroda kojem je bilo najteže. Danas je defitivno najteže Srbima na Kosovu i Metohiji.

Izvolite, da li imate pitanja?

Ukoliko nemate, zahvaljujem se Kanalu 9 što je smogao snage da dođe na našu konferenciju za medije.

 

 

Komentari

0 KOMENTARA

TVOJ KOMENTAR

VIDEO SNIMCI

TVITER

INSTAGRAM