Prof. dr Vojislav Šešelj: Dame i gospodo, otvaram redovnu konferenciju za štampu Srpske radikalne stranke.
Malopre su me obavestili moji saradnici koju je presudu donelo sudsko veće Haškog tribunala. Ovog puta, posle tolikih procesa nevino optuženim Srbima, koji su kažnjeni drakonskim kaznama, pojavilo se dvoje sudija, časnih i poštenih ljudi, Žan Klod Antoneti iz Francuske i Mandijae Nijang iz Senegala, koji su pokazali da su profesionalizam, čast i obraz iznad svakog političkog pritiska. Odoleli su svim pritiscima i doneli sa pravnog aspekta jedinu moguću presudu.
Izražavam ogromno žaljenje što moji bliski prijatelji, Milan Martić, aktuelni predsednik Srpske Krajine u zatočeništvu, general Zdravko Tolimir, koji je neki dan pogubljen u Haškom tribunalu, Radovan Karadžić, prvi predsednik Republike Srpske i mnogi drugi, nisu imali u sudskom veću časne i poštene sudije. I oni bi već odavno bili oslobođeni da je bilo tako. Moj stav prema Haškom tribunalu kao antisrpskom sudu i kao instrumentu novog svetskog poretka nije se ni za dlaku promenio. Onog trenutka kada sam krenuo u Hag, znao sam da mi nijedan zločin ne mogu dokazati. Tamo sam pobio sva lažna svedočenja i raskrinkao sva lažna dokumenta. A da vam iskreno kažem, posle me više, kada sam završio svoj posao i pobedio, nije mnogo ni interesovala izrečena presuda. Prođoh bez kazne, a možda sam mogao bar malo da dobijem, da ne besne ovoliko srpski neprijatelji i van Srbije i u Srbiji.
Izvolite, ako vi imate neko pitanje.
Novinar, Viktorija Martinova, Treći kanal, Sankt Peterburg: Da li postoje neka dešavanja vezano za devedesete godine u Jugoslaviji, posebno za 1999, koja je možda i srpska i svetska javnost zaboravila, a na koja biste vi hteli danas da podsetite?
Prof. dr Vojislav Šešelj: Svetska javnost je u priličnoj meri zaboravila kroz kakve je sve muke prolazio srpski narod tih devedesetih godina, kada je došlo do nasilnog raspada Jugoslavije, kada su zapadne sile zdušno podržavale i pomagale sve srpske neprijatelje; koliko je nenaoružanih Srba pobijeno prilikom otcepljenja Slovenije, koliko su Hrvati pobili nedužnih Srba u gradovima pod svojom kontrolom, a više od 600.000 brutalno proterali. U Bosni i Hercegovini se vodio krvavi građanski rat u kome je Zapad takođe stajao na strani naših protivnika. Zapad je 1999. godine bombardovao Srbiju da bi pomogao albanskim teroristima i separatistima da preuzmu vlast u toj pokrajini i da je nakon nekoliko godina proglase nezavisnom.
To bombardovanje koje smo doživeli 1999. godine i ranija bombardovanja srpskog naroda u Republici Srpskoj, ali i u Srpskoj Krajini mi kao narod nikad nećemo zaboraviti. Oni koji su nas bombardovali od nas ne mogu očekivati da im budemo prijatelji. Prijatelji nam mogu biti samo oni koji nas nikada nisu bombardovali i koji su nam pomagali koliko su znali i umeli u najtežim trenucima.
Novinar Vojislav Macoko, Indeks: Danas ste na Tviteru objavili da će, što bude teža presuda, ideja Velike Srbije biti jača. Da li to znači da će konačno ideja Velike Srbije umrijeti?
Prof. dr Vojislav Šešelj: E, jeste vam logično pitanje! Citirali su moju izjavu još iz sudskog procesa, mislim iz uvodne reči da je to bilo. Ideja Velike Srbije je podjednako snažna i bez mene i sa mnom. Ja sam tu samo jedan sitni delić doprineo svojim ukupnim političkim i ratnim angažmanom. Ideja Velike Srbije je besmrtna.
Novinar Filip Čukanović, B92: Hoćete li tražiti odštetu? Hoćete li sada tužiti Tribunal?
Prof. dr Vojislav Šešelj: Sad ćemo prvo videti hoće li se tužilaštvo žaliti, a ja sam već podneo zahtev da mi se isplati odšteta od 12 miliona evra, sa specifikacijom. To sam podneo 2012. godine, a sada bih mogao za ove četiri godine još da dopunim taj zahtev, možda za još dva miliona evra, jer sam osećao veliku patnju sve ove godine dok sam čekao presudu i kad sam bio u Hagu razboleo sam se bio i od nekih novih boleština, a znate, i ovde danima, mesecima nisam mogao mirno da spavam, nisam mogao ništa da radim. Bio sam kao izbezumljen strepeći od te presude. To valjda vi svi znate koliko sam strepeo.
Novinar: S obzirom da ste otišli dobrovoljno u Hag, postoji li mogućnost da tužite Republiku Srbiju?
Prof. dr Vojislav Šešelj: Ne, Republiku Srbiju neću tužiti.
Novinar: Da li mislite da ste sada prihvatljiviji širem broju ljudi?
Prof. dr Vojislav Šešelj: Ja sam uvek bio veoma prihvatljiv celoj Srbiji, skoro svim građanima Srbije.
Novinar Austrijska televizija: Šta znači ova presuda za srpsku istoriju i drugo pitanje, da li vi mislite da međunarodni tribunali uopšte imaju smisla?
Prof. dr Vojislav Šešelj: Međunarodni tribunali nemaju nikakvog pravnog smisla. Oni su samo instrument zapadnih sila, kojim provode svoje političke ciljeve. A ovo sudsko veće je doprinelo da se velikim delom skine ljaga sa srpskog naroda u pogledu prozivki za udruženi zločinački poduhvat, krivice za izbijanje građanskog rata, odgovornosti za zločine kojih je bilo u ratu i tako dalje.
Novinar: Pre petnaestak dana ste rekli da očekujete da ćete dobiti drakonsku kaznu, ne koliko Karadžić, da li vas je ovo danas onda iznenadilo?
Prof. dr Vojislav Šešelj: Pa, da me je sudilo sudsko veće koje je sudilo Radovanu Karadžiću, ja bih sigurno dobio više od Karadžića, jer onaj idiot O’Gon Kvon, koji je sudio Karadžiću, mene je već tri puta osuđivao za potpuno nedokazano nepoštovanje suda na ukupno četiri godine i devet meseci, a u čitavom svetu neko ko već odgovara za najteža krivična dela nikako ne može još krivično odgovarati za nepoštovanje suda. Znači, ako je Karadžiću dao 40 godina, O’Gon Kvon bi meni dao između 70 i 80 godina.
Novinar: Da li činjenica da ste vi oslobođeni u prvostepenom postupku govori da je ta institucija ipak mnogo ozbiljnija nego što vi tvrdite?
Prof. dr Vojislav Šešelj: Ne, to ne pojačava ozbiljnost institucije, nego u prvi plan iznosi činjenicu da su se našla dvojica sudija koji drže do časti, obraza i profesionalne etike.
Novinar Viktorija Martinova, Treći kanal, Sankt Peterburg: Da li postoji nešto, van tog sudskog rešenja, zbog čega se vi lično osećate krivim u vezi sa devedesetim godinama?
Prof. dr Vojislav Šešelj: Ne. Ne osećam se krivim ni za šta.
Novinar Nataša Anđelković, Informer: Na šta ćete potrošiti, ako dobijete, 14 miliona evra?
Prof. dr Vojislav Šešelj: Čekajte prvo da to dobijem. Jedan veliki deo će ići za Srpsku radikalnu stranku, a jedan veliki deo će ići za dobrotvorne svrhe. Ja bih jedan deo novca izdvojio, kada je reč o dobrotvornim svrhama, za pomoć srpskim kulturnim institucijama do kojih najviše držim, poput Srpske književne zadruge, Matice srpske, a već odavno se bavim mišlju da bi bilo lepo da finansiram štampanje celokupne srpske književnosti do Vuka Karadžića.
Novinar Politike: Da li očekujete da se neko ih državnog vrha oglasi i da vam čestita?
Prof. dr Vojislav Šešelj: Ne verujem. Niti mi trebaju njihove čestitke.
Novinar: Gospodine Šešelj, kakav efekat na izborni rezultat očekujete nakon ovakve presude?
Prof. dr Vojislav Šešelj: Mi inače očekujemo između 20 i 25 posto, to pokazuju svi objektivni pokazatelji. Da li će ovo još nešto doprineti, videćemo. Najviše bismo voleli kada bismo postigli više glasova od naprednjaka.
Novinar Jovanka Nikolić, Agencija Srna: Kakvu reakciju očekujete iz Hrvatske i Sarajeva?
Prof. dr Vojislav Šešelj: Uopšte me ne interesuju njihove reakcije. Ako slučajno budu bezobrazniji nego što je podnošljivo, onda će oni morati da strepe od moje reakcije, posebno Hrvati. Videli ste kako im se kost zaglavila u grlu krajem 2014. godine, kada su krenuli đonom protiv mene. Odmah sam im promenio kadrovsku strukturu državnog vrha, najurio Ivu Josipovića, posle Milanovića, doveo na vlast moju dragu Kolindicu i sad očekujem da me Kolinda pozove u zvaničnu posetu. Imam neka obećanja da ispunim.
Novinar: Imam još jedno pitanje za vas kao pravnika. Vi ste rekli da međunarodni tribunali nemaju smisla, zato što su instrument zapadnih sila. Da li vi mislite da to važi i za Stalni međunarodni sud?
Prof. dr Vojislav Šešelj: Da, mislim da je međunarodno pravosuđe nemoguće i videli ste da se i neke sudije ovih ad hok tribunala pojavljuju kao stalne sudije stalnog Međunarodnog krivičnog suda. U uslovima gde sve svetske sile ne prihvate nadležnost nekog tribunala i gde se ne može obezbediti da ti tribunali budu nezavisni od njihove političke volje, ne verujem da se može uspostaviti međunarodna pravda.
Novinar: A šta će biti sada sa funkcionerima Srpske radikalne stranke koje Hag traži?
Prof. dr Vojislav Šešelj: A otkud ja znam, ja bih ih poslao odmah tamo, ali oni se nećkaju nešto.
Šalim se, naravno. Njima ne pada ni na kraj pameti da odu dobrovoljno u Hag, a Srpska radikalna stranka će ih braniti svim civilizovanim sredstvima.
Novinar: Da li će ovakva vaša presuda da utiče i na to pitanje?
Prof. dr Vojislav Šešelj: Ta presuda potpuno diskvalifikuje optužbe protiv njih.
Novinar: Da li verujete da ćemo ikada doživeti neki međunarodni tribunal ili sud koji bi sudio onima koji su bombardovali Srbiju, Jugoslaviju 1999?
Prof. dr Vojislav Šešelj: Verovatno nećemo. Njima je suđeno u Srbiji 1999. i 2000. Bili su osuđeni na po 20 godina robije, Bil Klinton, Žak Širak, onda onaj komandant NATO pakta, Havijer Solana i još neki drugi i čim je došla dosmanlijska, mafijaška izdajnička vlast posle 5. oktobra, sve te presude su poništene.
Imate li još pitanja? Ako nemate, hvala što ste se odazvali.
0 KOMENTARA
TVOJ KOMENTAR