Protiv povećanja cena grejanja

Srđan Radović:Dame i gospodo, Gradski odbor SRS u Valjevu se oštro protivi najavljenom predlogu Upravnog odbora JKP Toplana o povećanju cena grejanja za 15 posto jer smatramo da je to novi udar na kućni budžet građana Valjeva. Već postojeća cena grejanja u Valjevu je oko 60 dinara po m2 dok je u Novom Pazaru i Kragujevcu oko 50 dinara a u Leskovcu 37 dinara po m2. Smatramo da najavljeno poskupljenje nije opravdano iz više razloga. Prvi razlog je što Toplana posluje sa gubicima, koji se pokrivaju iz budžeta kog pune svi građani ovog grada, a mali procenat se greje na mazut, čime su davanjima iz budžeta favorizovani u odnosu na one koji se greju na drva, ugalj i druge energente koje plaćaju u sopstvenoj režiji. Drugi razlog je nepravedan odnos prema redovnim platišama. Dugovi potrošača koji ne izmiruju obavezu prema Toplani iznose prema rečima direktora oko 50,5 miliona dinara i odgovorna gradska vlast ne bi smela dozvoliti da redovne platiše poskupljenjem plaćaju grejanje drugih. Mi znamo da je ovoj vlasti najmanje stalo do građana a najviše do njihovih ličnih i partijskih interesa pre svih Demokratske stranke i Socijalističke partije Srbije. Situacija u sistemu grejanja je veoma alarmantna i nezadovoljavajuća i mi u SRS smatramo da je rešenje problema u samom poslovanju Toplane a ne u novim nametima na građane Valjeva.

Građane Valjeva i čitave Srbije, već ojađene i ponižene očekuje do kraja nedelje poskupljenje goriva na 110 dinara. Po tome Srbija ima najskuplju cenu u regionu, skuplju od Hrvatske, Makedonije, pa čak i od Austrije što bi da nije tužno bilo veoma smešno. Prema privrednicima i ekonomistima, ovime tek počinje udar na kućni budžet građana, jer se očekuje i povećanje ionako visoke cene hrane a naročito mleka i mlečnih proizvoda. Državni harač po litri benzina iznosiće 40 dinara što sa najavljenim februarskim povećanjem cene električne energije predstavlja začarani krug iz kojeg naši sugrađani ne mogu da izađu.

Za to vreme dok se naši sugrađani bore za preživljavanje gradski čelnici organizuju bogate koktele svojih stranaka na kojima ih posećuju i republički funkcioneri. Na koktelu je najavljen cilj DSa u 2010. godini borba protiv siromaštva, ja znam da se oni u DSu bore protiv siromaštva ali pre svega svog. Mi bismo to nazvali pre borbom za bogaćenje i novo otimanje od građana. Na takvim gozbama nema reči o Domu Vojske, o industrijskoj zoni, poljoprivredi, niko od čelnika se nije udostojio da prisustvuje otvaranju i početku rada narodne kuhinje, tu nema crvene trake da se preseče, a sudeći po stanju u gradu veliki broj naših sugrađana će morati svoju koru hleba da potraži na tom mestu. Obećali su fabrike i nova radna mesta a otvaraju narodne kuhinje.

S druge strane republička vlast baca prašinu u oči građana i izvršava naloge svojih gazda sa zapada. Tadić i Dačić pokušavaju da usvajanjem posebne deklaracije o Srebrenici svale kolektivnu krivicu na srpski narod zbog navodno izvršenog genocida, što je za nas radikale u potpunosti neprihvatljivo. Pored toga planiraju tzv projekat regionalizacije koji je nova obmana, uz obećanje da će takvi regioni poboljšati životni standard građana a sve sa ciljem da nastave rasparčavanje Srbije po etničkom principu, uz stvaranje posebnih etničkih regiona za Mađare i za Sandžak što će biti pogubno za državne interese. SRS se zalaže za decentralizaciju ali suštinsku i na nivou lokalnih samouprava, a ne na stvaranje mađarskog regiona ili tzv. Bošnjačkog.

Komentari

0 KOMENTARA

TVOJ KOMENTAR

VIDEO SNIMCI

TVITER

INSTAGRAM