Prinudna uprava – kršenje zakona

Stevo Dragišić: Dame i gospodo, na primeru opštine Zemun režim Borisa Tadića je pokazao svoje pravo autokratsko lice. Ne čekajući odluku Ustavnog suda za koju cela javnost Srbije zna da je nešto što bi moglo da pravno reši ovu zabunu i dilemu oko uvođenja prinudne uprave u opštinu Zemun, pod okriljem noći, u maniru petooktobarskih revolucionara koji su upadali sa oružjem u državne institucije i, kako oni kažu, osvajali ih, ušli su sa privatnim batinašima sa kapuljačama na glavama, i po našim informacijama, negde između jedan i pola dva u toku noći uspeli da preuzmu kontrolu nad zgradom opštine Zemun.

Nakon toga angažovali su i svoje resurse iz Ministarstva unutrašnjih poslova, poslali su policiju koja je obezbeđivala sve prilaze kabinetu predsednika opštine kao da je to nešto najvažnije u samoj zgradi, i pod obezbeđenjem policije i privatnih batinaša konstituisali privremeni organ vlasti koji je na nezakonit način preuzeo vlast u opštini Zemun od legalne i legitimne vlasti koja je na izborima tu vlast od građana dobila. Oni će, dakle, sprovesti svoju volju na način na koji su je i započeli, silom, pravnim nasiljem i bukvalnom fizičkom silom, a što se Srpske radikalne stranke tiče, mi nećemo pokušavati silom da se vraćamo u zgradu opštine Zemun, već kao i do sada, po četvrti put očekujemo da od građana opštine Zemun dobijemo mandat za upravljanjem ovom opštinom.

Jer, podsetiću vas, u prethodnih 12 godina Srpska radikalna stranka je tri puta dobila mandat za upravljanje opštinom Zemun. Od devedeset šeste godine do 2008. održana su četiri izborna ciklusa, od četiri izborna ciklusa Srpska radikalna stranka je pobedila tri puta, između ostalog dva puta zaredom. Mi smo na neki način postigli jedan od ciljeva koji smo želeli, a to je da pokažemo kakvi su pravi razlozi za uvođenje prinudne uprave u opštinu Zemun. Mi od početka ponavljamo da se ovde radi isključivo o političkim motivima, i to nije samo bio cilj da se otme vlast u opštini Zemun, otimanje vlasti u opštini Zemun je jedna od mera koju režim Borisa Tadića primenjuje protiv Srpske radikalne stranke u cilju njenog uništenja.

Oni su pokušali, prvo, Srpsku radikalnu stranku da stave pod kontrolu. U tome je trebalo da im pomognu bivši visoki funkcioneri Srpske radikalne stranke, i sami su govorili da je cilj bio zakazivanje novog kongresa. Kada to nije uspelo, bilo je jasno da se Srpska radikalna stranka ne može kontrolisati, a onda je Boris Tadić došao do sledećeg zaključka, ono što ne mogu kontrolisati, to ću uništiti. Za uništenje Srpske radikalne stranke, između ostalog, primenjeni su različiti metodi, neke od tih smo osetili na svojoj koži davnih devedesetih godina, kao što je otimanje poslaničkih mandata. Definitivno je Demokratska stranka, naravno, uz amin Borisa Tadića, odbila da vrati poslaničke mandate Srpskoj radikalnoj stranci, a onda je u nastavku te akcije uništavanja Srpske radikalne stranke, opet uz sadejstvo takozvanih naprednjaka, krenula u otimanje opštine Zemun. Ovo je samo epilog jedne šire akcije koja se sprovodi protiv Srpske radikalne stranke. Koliko im je stalo bilo do te akcije, pokazuje i način na koji su je sproveli.

Primenom brutalne fizičke sile. Mi se, naravno, nećemo odupirati na isti način, nego ćemo se boriti političkim sredstvima. Odgovarajući političkim sredstvima, Srpska radikalna stranka, osim toga što će učiniti sve da se izbornom voljom građana vrati na vlast u opštinu Zemun, razmisliće i o nekim drugim političkim akcijama u odupiranju sve otvorenijoj autokratskoj vlasti Borisa Tadića. Ako imate pitanja, izvolite.

Novinar: Vi ste, gospodine Jerkoviću, juče rekli da nećete napuštati zgradu. Da li to znači da sad tamo funkcionišu dve vlasti?

Slavko Jerković: Možda se nismo najbolje razumeli juče. Ja sam rekao da nećemo napustiti zgradu opštine do daljnjega, dok Srpska radikalna stranka ne bude odlučila koju strategiju da primeni. Vi vrlo dobro znate kojoj političkoj opciji ja, kao predsednik opštine, pripadam, kome je Srpska radikalna stranka ukazala poverenje, i Srpska radikalna stranka je zaključila baš ovo što je gospodin Dragišić rekao sada. Bilo je prisutnih i novinara oko jednog mog nastupa, negde oko 19 časova, ja sam bukvalno postrojio prisutne aktiviste u opštini Zemun i izdao zadatak da se osvoji kabinet na isti način kako je i napadnut, i provaljen, i obijen. A to je bila šala, stvarno je to obezbeđenje bilo uplašeno od te akcije, onda sam rekao samo, šalio sam se, nismo mi kao vi, mi napuštamo opštinu Zemun, a to ne znači da se nećemo noćas vratiti, upasti noćas na isti način kao što ste vi upali, i tako dalje, i tako dalje. Hteo sam da držim jednostavno i te ljude pod nekom tenzijom, hajde da kažem, da se iscrpljujemo do daljnjega jer su oni bukvalno, kada su upadali u opštinu Zemun, izvukli hard disk iz kompjutera i poneli u nepoznatom pravcu, da niko ne može da ustanovi kako i na koji način su upali u opštinu Zemun. Oni su taj hard disk poneli i ukrali, pozvali su lice koje je bilo zaduženo za tu kompjutersku opremu i jednostavno su ukrali taj hard disk, da se nikada u javnosti ne prikaže kako i na koji način su oni zloupotrebom sile i zloupotrebom tog privatnog obezbeđenja, ja sam ih prozivao juče, možda je to obezbeđenje bilo Tačijevo, možda je to sve rađeno po Tačijevom nalogu zato što se radi o 17. martu, a vi vrlo dobro znate šta se pre pet godina desilo na Kosovu i Metohiji, baš 17. marta. Ništa nije isključeno u ovoj Srbiji i vrlo dobro znamo zbog čega su oni odneli disk baš na 17. mart. I demantovali su 17. mart, i ja mogu da kažem da u nastupima svojim ne podržavaju sve što se desilo na Kosovu i Metohiji 17. marta 2004. godine. Mogli su izabrati neki drugi datum, na neki bolji način, mogli su sačekati redovne izbore 2012. godine, i onda bi imali opravdanje, ako ništa drugo, da su sačekali odluku Ustavnog suda.

Novinar: Vi više nećete čekati odluku Ustavnog suda?

Slavko Jerković: Mi i dalje čekamo odluku Ustavnog suda.

Stevo Dragišić: Odluka Ustavnog suda mora biti doneta, problem je u tome što oni nisu čekali odluku Ustavnog suda, jer ako pođemo od toga da su izvršna vlast i sudska vlast razdvojene, onda bi oni morali da sačekaju odluku Ustavnog suda, ne znajući unapred kakva će ta odluka biti. Na ovaj način oni su prejudicirali da će odluka Ustavnog suda biti takva da legalizuje praktično ono što su oni uradili, ali pošto znamo da je donet zakon, kako se skraćeno zove, o reizboru sudija i znamo da su sudovi u Srbiji disciplinovani kada je u pitanju volja režima, onda su oni mogli komotno da se ponašaju ovako kako su se poneli, računajući da će Ustavni sud u svakom slučaju doneti odluku koja im odgovara. Međutim, mi se još uvek nadamo da možda sudovi jesu u većini disciplinovani, ali da u našim sudovima i dalje sede sudije koje drže do svog profesionalnog ugleda i časti i koje nisu spremne da rešavaju predmete samo prema političkoj volji režima od čije volje zavisi njihov posao, već da će, dajući prednost svojoj profesionalnoj, časti i ugledu, ipak po svojoj savesti i profesionalnom znanju rešiti i ovaj slučaj. Međutim, ako se to desi, onda treba postaviti pitanje kako otkloniti posledice koje su nastale ovakvim postupanjem, očigledno, režima u Srbiji, a ne voljom jednog lokalnog odbora Demokratske stranke. Jer to će onda biti neotklonjive posledice, pitanje je kad će ta odluka suda biti doneta, neki špekulišu da bi ta odluka mogla biti doneta ove nedelje, ovo su samo špekulacije, ali ako uzmemo da je ta špekulacija tačna, onda je ovaj potez koji su povukli juče tim pre drskiji, nego da, kada bi ta odluka bila doneta u roku od tri meseca, recimo, koliko je uobičajeni rok za rešavanje ovakvih pitanja. Onda tek treba postaviti pitanje zašto nisu sačekali odluku Ustavnog suda. A sa druge, strane ako se odluka Ustavnog suda donese tek u roku od, recimo, devedeset dana, što je neki uobičajeni rok a u tom roku bi mogli da budu sprovedeni izbori, kako će se otkloniti posledice koje su nastale u međuvremenu ako odluka Ustavnog suda bude takva da se izvede zaključak da je ovo što radi gradska vlast i Gradska skupština bilo nelegalno. Dakle, oni jednostavno nisu želeli da sačekaju odluku Ustavnog suda jer su toliko sigurni da će sud presuditi u njihovu korist, da su bili dovoljno spremni da ovakvom drskošću otimaju vlast.

Novinar: Šta će Srpska radikalna stranka sad da uradi, da li ćete se spremati za izbore u Zemunu?

Stevo Dragišić: Mi se nećemo ponašati autistično, dakle, da pustimo sada da se događaji smenjuju i da prolaze mimo nas a mi da čekamo odluku Ustavnog suda, pošto se ovde radi o političkoj borbi u kojoj su pravni argumenti samo sredstvo za opravdavanje političkih ciljeva. Mi ne možemo da dozvolimo da se stvari i događaji smenjuju a da mi, čekajući odluku Ustavnog suda, ne reagujemo i ne ponašamo se u skladu sa situacijom u koju su nas oni doveli. Mi ćemo videti kakvi će biti sledeći potezi i suda i gradske uprave. Videćemo da li će zakazati izbore, evo danas je predsednik Skupštine grada najavio da će on sačekati izveštaj prinudne uprave iz opštine Zemun, pomenuo je i opštinu Voždovac i na osnovu tih izveštaja proceniti da li su ti organi privremeni sposobni da sprovedu izbore. Mi moramo prvo da sačekamo tu odluku, da vidimo šta ti organi misle o sopstvenoj sposobnosti da izbore sprovedu, a onda da vidimo šta će uraditi predsednik Skupštine grada, Aleksandar Antić, ali mi do sada nijedanput nismo bojkotovali izbore i uvek je generalni stav Srpske radikalne stranke bio da je bojkotovanje izbora pogrešno. To smo mogli da vidimo na primeru i nekih drugih političkih stranaka koje su devedesetih godina bojkotovale izbore, a neke od njih su definitivno ugašene dok su druge bile na ivici gašenja. Dakle, vi možete da budete u pravu, da raspolažete pravnom argumentacijom, ali ako niste u političkom životu, ako se dobrovoljno isključite iz političkog života, onda će ta vaša pravna argumentacija ostati samo jedna istorijska građa koju će jednog dana neko od istoričara iskopati i reći, ovi ljudi su bili tad u pravu ali ih više nema. Naš cilj je pre svega da osvojimo vlast da bismo mogli da sprovedemo politički program Srpske radikalne stranke, i to vlast na svim nivoima na kojima se deo programa može sprovesti, jer to je svrha postojanja bilo koje političke organizacije. Ako stranka ne sprovodi svoju politiku, ona je samo jedno udruženje građana i komentator političkih događaja koji je zatiču i koji se smenjuju. Ozbiljna politička partija treba da bude kreator događaja, a ne samo komentator, a u svakom slučaju mora da bude učesnik. Prema tome, mi se nećemo isključiti iz političkih događaja koji nam predstoje, ali će svaki naš sledeći potez biti određen onim što naši politički protivnici budu ovih dana odlučivali.

Slavko Jerković: Ako dozvoljavate, ja bih samo, pošto nisam odgovorio do kraja na pitanje vaše koleginice. Oni napisi pojedinih vaših kolega da je bio blokiran rad opštinske uprave, većina vas je bila u prilici da obilazi svakodnevno opštinsku upravu 9. marta pa nadalje, niti u jednom trenutku nije blokiran rad opštinske uprave. Građani su ostvarivali u opštini Zemun svoja prava i meni je to kao predsednika opštine bilo najbitnije, da sve službe funkcionišu besprekorno. Vi ste mogli sve da proverite.

Novinar: Rekli ste da ćete se boriti političkim sredstvima i da se spremate za izbore, a da to nije jedini politički način. Koji to politički načini još postoje?

Stevo Dragišić: Da, ali ja o tome ne mogu da govorim sada, jer još o tome definitivna odluka stranke nije doneta, a u ostalom neće mnogo vremena proći kada ćete i sami moći da vidite koja su to politička sredstva.

Novinar: Da li možete da budete malo konkretniji, meni i dalje nije jasno. Da li ćete vi stvarno biti prisutni fizički u zgradi opštine do odluke ili Ustavnog suda ili do raspisivanja izbora?

Stevo Dragišić: Ne na način na koji smo bili juče.

Novinar: Šta to znači?

Stevo Dragišić: To znači da nećemo pokušavati da ulazimo na silu u zgradu opštine Zemun, ali nećemo priznati Prinudno veće. Mi sa Prinudnim većem nećemo sarađivati, niti ćemo sa njima vršiti bilo kakvu korespodenciju, ni službeni ni neslužbenu. Kao što znate, mi nemamo trenutno, niti ćemo imati predstavnike u tom prinudnom organu vlasti.

Novinar:Da li ćete i dalje vršiti opstrukciju u Skupštitni grada Beograda?

Stevo Dragišić: Što se tiče sednica Skupštine grada, Srpska radikalna stranka nema razloga da se ponaša drugačije nego što se ponašala, pogotovu zbog toga što je u samom vođenju sednice Skupštine grada i predsednik Skupštine i njegov zamenik demonstrirao krajnju bahatost i jedan neprimeren odnos prema odbornicima uopšte, bez obzira da li su oni iz Srpske radikalne stranke ili neke druge opozicione stranke. Elementarnu pristojnost nisu pokazali u ophođenju prema odbornicima, osim toga ja moram da vam kažem, a to javnost vrlo dobro zna, postojao je dogovor sa predstavnicima režima, konkretno sa gospodinom Dušanom Petrovićem koji je tada predstavljao režimske stranke, a pre svega Demokratsku stranku, i oko vraćanja mandata i oko odustajanja od protivpravnog uvođenja prinudne uprave u opštinu Zemun. Oni su to prihvatili. Sama činjenica da su prihvatili, dakle, ne ulazeći sada u nemoralnost toga što nisu svoj deo dogovora ispunili, dakle, sama činjenica da su dogovor prihvatili govori o tome da su i oni sami bili spremni, da je taj problem moguće rešiti na dva načina. Jedan od načina su sproveli, a drugi je bio to što su smatrali da je moguće da se ne sprovede. Dakle, ako je nešto protivno zakonu, ne može se o tome trgovati. Ne može to biti predmet dogovora sa političkim partnerima u trenutku dogovora. Tog trenutka niko od njih nije rekao, čekajte, opština Zemun ili organi opštine Zemun su prekršili zakon tu i tu, napravili su velike propuste u svom radu, o tome nema govora, mora da ide prinudna uprava. Ne, nego su prihvatili. Što znači da su i sami svesni da pravni osnov za uvođenje prinudne uprave ne postoji, ili u najmanju ruku da je nedovoljno čvrst da bi se prinudna uprava uvela. To niko nije demantovao u vreme kada ste i vi izveštavali o toj vrsti dogovora. Prema tome, to je jedan od dokaza da se ovde radi o čisto političkim motivima. Osim toga, prinudni organ vlasti je počeo da daje otkaze ljudima koji su dokazano članovi Srpske radikalne stranke. Danas smo čuli da se rešenja spremaju nekolicini, ali ono što je najveći problem u svemu tome, oni nisu spremni tim ljudima da dozvole ispunjenje njihovih zakonskih prava koja ih sleduju u slučaju prestanka funkcije. Zakon o radu državnim organima im garantuje određena prava. Privremeni organ već to sada dovodi u pitanje i indikativno je to što su počeli da rade, to su upravo ti otkazi i osporavanje prava koja im bez sumnje po zakonu pripadaju.

Novinar: Na koja prava mislite?

Stevo Dragišić: Po Zakonu o radu u državnim organima, postavljena izabrana lica imaju pravo, u slučaju prestanka funkcije, da podnesu zahtev ranijem poslodavcu da se vrate u radni odnos kod tog ranijeg poslodavca ili da od organa u kojem su bili postavljeno izabrano lice primaju zaradu narednih šest meseci. To je ono što im oni osporavaju.

Novinar: Znate li za neki konkretan primer da je neko dobio otkaz?

Stevo Dragišić: Ne raspolažem trenutno nijednim otkazom, ali pouzdano znam nekoliko ljudi koji će te otkaze dobiti. Kada ti otkazi budu uručeni, obavestićemo vas o tome.

Novinar: Znači, mislite na neke ljude koji su postavljeni po stranačkoj liniji?

Stevo Dragišić: Oni nisu postavljeni po stranačkoj liniji, oni su morali da ispune određene zakonske uslove, u smislu stručnosti, stručnog ispita, godina iskustva i tako dalje. A oni, prema zaključu da su to sve kadrovi Srpske radikalne stranke, ljudima uručuju otkaze. Imate li još pitanja? Hvala što ste se odazvali.

Komentari

0 KOMENTARA

TVOJ KOMENTAR

VIDEO SNIMCI

TVITER

INSTAGRAM