Marijana Četojević: Građani su izgubili gotovo 13 milijardi na eksperimentu zvanom RVB. Samo na današnji dan dospeva prvi anuitet, koji uključuje samo interkalarnu kamatu (jer je grejs period 2 godine) indeksiran sa raciom indeksacije i iznosi 41,2 miliona. Poslednji anuitet dospeva 11. juna 2022. godine. Građani APV su po osnovu emisije dugoročnih hartija od vrednosti zaduženi 10 godina sa obavezom od 4,6 milijardi dinara za jačanje finansijske likvidnosti Razvojne banke Vojvodine. Do sada je uloženo preko 14 milijardi dinara poreskih obveznika za kupovinu akcija RVB u zatvorenom postupku po ceni od 5.500 dinara, danas je vrednost akcije 540 dinara ili 10 puta manje. Dakle, građani su izgubili gotovo 13 milijardi na eksperimentu zvanom RVB.
U momentu kupovine tadašnje Metals banke nije postojao ustavni osnov, zakonski, niti usvojen Statut APV. Obzirom da nije utemeljeno u pravu, Srpska radikalna stranka je upozoravala na pogubnost, a posebno ekonomsku neopravdanost ulaganja.
Danas pokrajinski vlastodržci poručuju da deponenti mogu da budu spokojni, jer u svakom momentu mogu da podignu i raspolažu svojim novcem. 110 miliona eura su osigurani depoziti, a 100 neosigurani. Vlada APV i Republika Srbija će emitovati dugoročne obveznice u vrednosti od 8 milijardi dinara, radi osiguranja depozita. Toliko će građani još dodatno biti zaduženi drakonskim porezima, jer neko mora da snosi odgovornost za ovakav promašaj vlade APV, a ovde su to samo i isključivo građani.
Hvale se „novim rešenjem“ , otvaranjem Fonda za razvoj APV, kojeg su prethodno ugasili radi dokapitalizacije banke. Građani su tada dobili duplo skupnje kredite na šalteru banke. Danas će dobiti novi, stari fond za razvoj APV, ali ovog puta ne iz sopstvenih sredstava, već iz kredita i rizičnih plasmana RVB.
Investicioni eksperiment je propao, RVB se gasi, građani treba da snose troškove a odgovornost niko.
0 KOMENTARA
TVOJ KOMENTAR