Vjerica Radeta: Dame i gospodo novinari, svi smo svedoci svakodnevnih napada na Srbiju, pre svega zbog Kosova i Metohije, zbog Republike Srpske, zbog težnje zapadnih sila da nas zavade sa Rusijom i Kinom. Ti pritisci dolaze sa različitih strana. Vlast takođe o tome često govori, posebno predsednik republike. Mi mislimo da je dobro sve dotle dok predsednik republike izričito naglašava da mu ne pada na pamet da potpiše nezavisnost lažne države Kosovo, dok tvrdi da će čuvati Republiku Srpsku i da nas niko ne može zavaditi sa bratskim državama Rusijom i Kinom. Za takve stavove, svakako, ima podršku Srpske radikalne stranke.
Međutim, postoji nešto što se dešava u Srbiji, što je problem na koji, čini se, jedino ukazuju srpski radikali, a pogotovo vlast uopšte ne reaguje na takve stvari. Konačno nadležni državni organi treba da se pozabave tim problemom. Radi se o delovanju nekih antisrpskih nevladinih organizacija, koje postaju sve agresivnije, koje sve više pokazuju da su oni, zapravo, instalirani u Srbiji od strane tih zapadnih sila i da oni u Srbiji pokušavaju da rovare i da rade ono za šta su plaćeni i za šta su, zapravo, ovde i instruisani. U tome se najviše ističe Inicijativa mladih za ljudska prava. Podsećamo na neke njihove kvazi manifestacije: na organizovanje festivala „Mirdita”, na izložbu „Duša Srebrenice”, na festival „Krokodil” koji promoviše lažnu državu Kosovo, na nekakav seminar za nastavnike Istorije, gde su učili kako da nastavnici Istorije koriste arhivu Haškog tribunala, kako bi kreirali novi nastavni materijal za novu istoriju.
Mi smo svaki put reagovali na najave ovih događaja, izdavali smo redovno saopštenja, nekoliko puta smo organizovali proteste. Mi jedini u Srbiji pet godina nosimo na javnom mestu bedž „U Srebrenici nije bilo genocida”. Tražili smo da se kao krivično delo inkriminiše javno propagiranje genocida i da svako ko to čini mora dobiti zatvorsku kaznu. Izdali smo Šešeljevo epohalno naučno delo u tri toma na preko 3.000 strana, gde je on prvi u svetu dokazao da u Srebrenici nije bilo genocida. Podsećamo i da smo u narodnoj skupštini tražili osnivanje instituta za proučavanje haških presuda, da smo insistirali da udžbenike izdaje Zavod za izdavanje udžbenika, pogotovo udžbenike Istorije i Srpskog jezika. Da je vlast reagovala na sve ovo na način kako smo mi srpski radikali to zahtevali, onda ne bismo imali probleme koje imamo danas i ovo vršljanje nevladinih organizacija po Srbiji u njihovom potpunom antidržavnom, antiustavnom i antisrpskom delovanju.
Što se tiče nas srpskih radikala, mi zaista dajemo svoj doprinos koliko je god to moguće, s obzirom da smo stranka u opoziciji, trenutno čak vanparlamentarna. Ali, i pored toga, država mora da uradi svoj posao, državni organi moraju da reaguju u skladu sa zakonom, naravno, i u skladu sa srpskim nacionalnim interesima.
Najnovije delovanje Inicijative mladih za ljudska prava se dešava ovih dana. Oni su uputili javni poziv za nekakav, kako su oni nazvali, trening, pod naslovom „Praksa sećanja na genocid u Srebrenici”. Oni tu inicijativu sprovode u saradnji sa nekim nemačkim forumom ZFD Srbija, čije je sedište inače u Kelnu. Zatim, tu je uključeno Nezavisno društvo novinara Vojvodine. Sve to rade uz podršku Memorijalnog centra Potočari. Taj javni poziv je zapravo upućen mladim ljudima, tako piše u tom javnom pozivu, mladim aktivistima, mladim novinarima iz Srbije. Taj seminar organizuju u periodu od 23. do 30. septembra. Cilj seminara je, kako je tamo napisano, da učesnicima pruži ključne informacije o tranzicionoj pravdi i izveštavanju o ratnim zločinima, sa posebnim fokusom na genocid u Srebrenici.
Dakle, oni uporno pokušavaju da proture tu tezu da se u Srebrenici desio genocid, što, naravno, nije istina. Oni okupljaju mlade ljude, od 18 do 30 godina i oni će, kako kažu, utvrđivati te činjenice o genocidu u Srebrenici, ni manje ni više nego u Potočarima. Vodiće te naše mlade ljude u Potočare da obilaze mezarje, da obilaze taj neki muzej i da tamo slušaju laži o tome da se u Srebrenici desio genocid, što se nije desilo.
Ovo antisrpsko i antidržavno delovanje zaista više ne može da se toleriše i mora da se zaustavi, a to može da uradi samo država, odnosno nadležni državni organi. Naša konferencija je zapravo poziv Srpske radikalne stranke nadležnim organima da najhitnije preduzmu odgovarajuće mere, da se u Srbiji zaustavi širenje propagande da se u Srebrenici desio genocid, da se u Srbiji zaustavi propaganda o tome da je Kosovo zapravo država, što naravno ni jedno ni drugo nije tačno. Takođe, da se u Srbiji zaustavi propaganda o tome da Republiku Srpsku treba ujediniti sa Bosnom i Hercegovinom, da se u Srbiji zaustave te aktivnosti, propaganda i kampanja koja se vodi o tome da Rusija i Kina rade nešto loše za Srbiju i za srpski narod. Prvi korak koji bi morao da se uradi jeste da se rad Inicijative mladih za ljudska prava najhitnije zabrani. Zaista je više dosta i previše je njihovog omalovažavanja i srpskog naroda i srpskog ustava i srpskih nacionalnih interesa. Oni su ti koji se na svakom koraku pozivaju na neustavno priznanje lažne države Kosovo. Oni su ti koji najglasnije i vidite na koje sve načine promovišu nepostojeći genocid u Srebrenici. Sve to rade pod velom navodne zaštite ljudskih prava.
To što se oni kriju i nazivaju Inicijativom mladih za ljudska prava možda nekoga sprečava da preduzme neke mere da se ne bi negde razumelo da Srbija krši bilo čija ljudska prava. Naravno, ne bi bilo nikakvo gaženje ljudskih prava kada bi se konačno ta Inicijativa mladih za ljudska prava stavila ili u okvire delovanja u okviru Ustava Republike Srbije, ili da se zabrani njihovo delovanje. Ove njihove akcije na koje mi srpski radikali svaki put ukazujemo svakako mogu da se zaustave. Za to uvek postoji zakonski osnov. Ta njihova okupljanja, kao i sva okupljanja, ne odobrava ministarstvo unutrašnjih poslova nadležne stanice policije. Svaki put postoje i te kako ozbiljni razlozi, ustavni razlozi da se, kada najave „Mirditu”, kad najave te treninge, kada najave te izložbe koje su antisrpske i antiustavne, ministarstvo unutrašnjih poslova treba da ih obavesti da nemaju saglasnost za takva okupljanja.
Mi još jedanput pozivamo nadležne organe da, pored onoga što se, po našem mišljenju, predsednik republike dosta uspešno bori sa tim pritiscima sa strane, ostali nadležni organi u Srbiji počnu da rade svoj posao i da počnu te pritiske da guše u samoj državi Srbiji. Ne treba nama ta propaganda da se širi ovde, imamo medije koji su plaćenički, televizije, novine, koji otvoreno govore o tome da je u Srebrenici bio genocid i njima ne fali dlaka s glave. S druge strane, imamo neprijateljske režime nekih država koji u svojim zemljama kažnjavaju i traže odgovornost svakoga ko kaže da u Srebrenici nije bilo genocida. Ne vidimo nijedan razlog zašto Srbija konačno ne kaže – U državi Srbiji javno niko više ne sme propagirati laž da se u Srebrenici desio genocid; ko god to kaže, ići će u zatvor. Da bi se to sprovelo i da bi se to zaista tako uradilo, mora se prihvatiti inicijativa Srpske radikalne stranke, koja i dan-danas stoji u Narodnoj skupštini Republike Srbije, da se izmeni Krivični zakonik i da se na taj način to reši, da se u Krivičnom zakoniku svakako nađe mesto i za ovo neustavno i antisrpsko delovanje tih nevladinih organizacija, koje se, ponavljam, kriju iza nekakvih demokratskih, ljudskih i ne znam kakvih prava. Nemaju oni nikakve veze sa ljudskim pravima. Oni su instalirani, dobijaju novac sa Zapada da truju ovde narod, da zavode mlade ljude, da tim mladim ljudima verovatno daju i neki dinar kao stimulans da bi im promenili mišljenje. Krajnje je vreme da se tako štetočinsko delovanje tih organizacija u državi Srbiji prekine.
Hvala vam.
Ako imate vi neko pitanje, izvolite.
Novinar „Srbin info” Gradimir Potić: Da li se kod takvih organizacija i konkretno kod ove organizacije radi direktno o stranom uticaju iz Kelna, da li nemačkom, britanskom, američkom, ili ima tu takozvanih lokalnih prstiju regionalnih zemalja?
Vjerica Radeta: Naravno da ima. Sedište tog ZFD foruma jeste u Kelnu, ali oni ovde imaju taj forum ZFD Srbija. S obzirom da ovaj posao rade uz pomoć Memorijalnog centra Potočari, više je nego jasno da su umešani i prsti i iz Federacije, verovatno i iz Crne Gore, iz Hrvatske. Da sad ne ulazimo uopšte u te detalje ko sve njih instruiše, činjenica je da su oni strani plaćenici, da rade protiv interesa države i srpskih nacionalnih interesa i da to nadležni organi, u skladu sa zakonom, moraju i treba da reše.
Gradimir Potić: Kakav je stav Srpske radikalne stranke prema predloženom budućem referendumu o promeni ustava?
Vjerica Radeta: To je još uvek u zamagljenoj fazi, nema još zvaničnih predloga, još uvek nije zvanično ni predložen tekst tih izmena. Mi nemamo običaj da se izjašnjavamo o nečemu dok ne budemo imali precizno predlog, pa ćemo onda svakako o predlogu da se izjasnimo. Generalno, mislimo da ustav nije slikovnica i da ustav ne treba menjati svaki čas. Ako postoji opšte mišljenje da ustav ima određenih anomalija, onda treba da sedne grupa stručnjaka, da sve to pregleda, da se otvori ozbiljna rasprava o tome i da ono što bude većinski stav uđe u proceduru. To bi na kraju završilo i referendumom.
Apsolutno se protivimo onome što je do sad u ovoj fazi bilo prisutno, a to je da naša vlada usvaja neki tekst koji im dostavlja venecijanska komisija. Dakle, mi srpski radikali smo apsolutno i isključivo protiv bilo kakvog mešanja u unutrašnje političke stvari države Srbije. Mislimo da imamo i stručnjake i dovoljno političke volje da svaki problem koji postoji u Srbiji može da se dogovori, može da se reši. Naravno, dobar deo toga se rešava na izborima i odlukom birača o tome kako će dalje da se radi u Srbiji. Venecijanska komisija nikako ne sme da bude predlagač izmena teksta ustava. Čekamo konačne predloge, pa ćemo onda konkretno o svakom da se izjasnimo.
Gradimir Potić: Hvala.
Vjerica Radeta: Hvala vama.
Ako nemate više pitanja, hvala vam što ste došli.
https://www.youtube.com/watch?v=XtYRIWJajU4
0 KOMENTARA
TVOJ KOMENTAR