Prof. dr Vojislav Šešelj: Dame i gospodo, Srpska radikalna stranka nije zadovoljna izbornim rezultatima. I mi smo već u fazi proučavanja, zašto je došlo do ovolikog podbačaja, zašto je došlo do velikog pada u broju osvojenih glasova? Mi, u tom smislu, proučavamo i subjektivne slabosti unutar same stranke, a proučavamo i objektivne okolnosti zbog kojih je do svega toga došlo. Mi smo na putu da istražimo na pojedinim opštinama, pojedinim biračkim mestima, stvari koje nisu dozvoljive u izbornom procesu – pokušaj kupovine i kupovina kontrolora na nekim mestima, čak i stranačkih funkcionera u pojedinim opštinama! Kad sve temeljito ispitamo i nesumnjive činjenice utvrdimo, mi ćemo preduzeti odgovarajuće mere.
Ali objektivno, u situaciji koja je postojala u Srbiji, teško da se moglo nešto bolje učiniti. Objektivno smo bili sa svih strana pritisnuti silnim aktivistima vladajućih stranaka, koji su, zapravo, iznudili i izlazak na izbore i kako će ko glasati, itd. Zapaženi su ti slučajevi, da su unapred deljeni glasački listići!To je nešto što je u demokratskom svetu na izborima nedozvoljivo. Sami ste očevici, kakva je bila propagandna kampanja. Ja lično nisam imao nijedan procenat pojavljivanja na medijima, odnosno na televizijama sa nacionalnom frekvencijom u odnosu na ono koliko je imao Aleksandar Vučić. To jednostavno nije bilo uporedivo. Tako je i sa nekim drugim predsedničkim kandidatima. Neki su i među predsedničkim kandidatima bili, na izvestan način, protežirani.Imali su ogroman novac nepoznatog porekla. Mi ni to nismo imali.
U toj propagandnoj kampanji jednostavno dovedu vas u situaciju da nemate kud. Ne možete se nositi, ne možete se takmičiti, ne možete parirati jednakim brojem zakupljenih termina, plaćenih spotova i slično. A ono što je, po meni, presudilo da se Vučić i ja ne pojavimo u drugom krugu, jeste činjenica da je poslednjeg dana kampanje Aleksandar Vučić doveo mamu i tatu u studio televizije sa nacionalnom frekvencijom ( u emisiju koja je trajala 2 sata i 20 minuta) da ga hvale. A ja sam, znate, siroče bez oca i majke, nisam mogao dovesti ni oca ni majku, a nisam imao ni na koju televiziju da dovedem. Mene nije imao ko da hvali. U takvoj situaciji teško se može govoriti o jednakim uslovima za sve. Inače, tu je reč o televiziji na kojoj ja nisam nijednom gostovao otkad je počela kampanja, a na kojoj se Vučić pojavljivao više puta.
I mislim da je upravo ta kontrola nad medijima učinila sve, jer je vođena takozvana totalna propaganda. Totalna propaganda koja ljudima razara mozak i koja dovodi do kontrole svesti. To je u nauci dokazan postupak, kako se ispiraju mozgovi i kako se postiže efekat u javnom mnjenju, a koji je sušta suprotnost pravim osećanjima ljudi. Naravno, lako je tražiti razloge neuspeha u drugima. Mi, pre svega, rekoh vam već, tražićemo razloge neuspeha u sebi samima.
Ono što je za nas bilo takođe nepodnošljivo, to je što je dovedeno do usijanja jedno raspoloženje u javnosti – ili voliš Vučića, ili mrziš Vučića. I na tome se odvijala polarizacija. A to nije realno sagledavanje društvenih okolnosti u kojima smo izlazili na izbore. Stvari su mnogo kompleksnije i ne zasnivaju se na principu: ili ljubav ili mržnja, nego na realnim činjenicama našeg opstajanja i našeg društvenog života.
Treće što sam hteo danas da vam saopštim – širom Srbije odvijaju se demonstracije. Vidimo, pre svega, da su mladi ljudi učesnici. Ne znamo ko su organizatori. Srpska radikalna stranka nije organizator, ali mi se ne suprotstavljamo tim demonstracija. Smatramo da je to elementarno građansko pravo. Protiv toga smo da se tamo pojavljuju raznorazne fizionomije, žene u crnom i slični, koji bi da diskvalifikuju normalne ljude učesnike. Srpska radikalna stranka je identifikovala nekoliko zahteva s kojima se u potpunosti slažemo, a za koje smo se mi i ranije zalagali.
Prvo – smatramo da treba posmenjivati mnoge članove Republičke izborne komisije, ali ne sve. Demonstranti traže sve. Mi smo protiv toga da se članovi Srpske radikalne stranke smenjuju, jer naši članovi Republičke izborne komisije dosledno su se suprotstavljali gaženju odluke Ustavnog suda i provođenju na nedozvoljiv način izbora na teritoriji Kosova i Metohije. Apsolutno su bili dosledni. A zbog tih nepravilnosti na Kosovu i Metohiji regularnost celih izbora se dovodi u pitanje. Naravno, nije tamo dovoljno glasova u biračkim kutijama da bi se osporila Vučićeva pobeda, ali je dovoljno glasova ostalo bez kontrole da mi ne verujemo nijednom podatku,( iako sam ja drugi tamo po broju glasova), apsolutno u to ne verujem – jer, glasovi se prebrojavaju na licu mesta čim se zatvore biračka mesta. Ako su 12 sati glasovi van kontrole stranačkih kontrolora, onda su to bezvredni glasovi, a pogotovo što sve stranke nisu mogle ni da imaju kontrolore. Mi smo imali otprilike na 50 procenata, kao članove stalnog sastava biračkih odbora, a oni koji ih nisu imali u stalnom sastavu biračkih odbora, nisu imali nigde te kontrolore.
I zato, jednostavno, apsolutno treba odbaciti sve rezultate s Kosova i Metohije. Sledeći put na izborima: ili da se broje glasovi tamo, ili da se organizuje prevoz Srba sa Kosova i Metohije autobusima, vozovima, autima na bilo koji način da glasaju na posebnim biračkim mestima: u Kuršumliji, u Vranju, u Novom Pazaru ili čak Raškoj – a ovako, da glasovi ostanu, pa ne vredi glasati! Znate, vi glasate, izrazite svoju volju i neko drugi putuje sa tom kutijom glasova i 12 sati je to bez kontrole. Čuvao ih OEBS – ma nemojte! Čuvala ih naša policija – ma nemojte! Bez stranačkih kontrolora nema ništa.
Drugo – podržavamo da se smeni kompletan REM. REM apsolutno nije učestvovao u kontroli elektronskih medija, u pogledu ravnopravne zastupljenosti stranaka, a morao je to da radi, jer pre više godina kod nas je ukinut nadzorni odbor, a njegove ingerencije suštinski je preuzeo REM.
Zoran Krasić: Tako kažu.
Prof. dr Vojislav Šešelj: Tako kažu, a REM se u to nije mešao. Mi smo za to da se ukine potpuno REM. Dakle, podržavamo ovaj zahtev o raspuštanju sadašnjeg sastava i dalje ga dopunjujemo zahtevom da se ukine i da se vratimo na sistem u kome postoji državna televizija sa višestranačkim upravnim odborom i u kome postoji višestranačko kontrolno telo koje će kontrolisati sve elektronske medije u pogledu ovih osnovnih zahteva.
Podleganje nekih zahtevima Evropske unije da se uvode posebna tela nad kojima niko nema kontrolu – zna se šta znači: ako niko nema kontrolu, onda aktuelna vlast sigurno ima kontrolu. Ona zna kako će da je obezbedi. Tako je bilo i pod dosmanlijama, tako je i pod naprednjacima. Mi smo zato da postoje višestranački odbori, pa možemo i da se borimo tamo, pa i kad ostanemo u manjini, ostaje trag u javnosti da smo se borili i bili preglasani.
I treće – mi smo odavno za to da se posmenjuju kompletna rukovodstva Radio-televizije Srbije i Radio-televizije Vojvodine jer je reč o nemoralnim ljudima, ljudima bez karaktera, ljudima koji se prodaju za novac i privilegije i koji nikada u životu nisu savesno obavljali svoj posao, od Bujoševića pa nadalje. Dakle, mi se slažemo sa ova tri zahteva i želimo da što pre budu prihvaćeni.
Izvolite, imate li vi neko pitanje? Izvolite.
Maja Nikolić, N1: Imam dva pitanja. Hoćete li čestitati pobedu Aleksandru Vučiću?
Prof. dr Vojislav Šešelj: Ne.
Maja Nikolić, N1: Zašto?
Prof. dr Vojislav Šešelj: Da smo bili pod ravnopravnim uslovima učesnici na ovim izborima – vrlo rado bih čestitao. Čak, ja i ne sumnjam da je on imao mnogo više glasova od mene. A, da li je imao dovoljno da pobedi u prvom krugu – to je drugo pitanje. Ja sam i u predizbornoj kampanji govorio da će on imati pojedinačno najviše, jer sam znao, otprilike, da je takvo raspoloženje naroda, a ovo što se desilo zaista je frapiralo sve nas ovde. Da smo imali jednaku zastupljenost na televizijama, ja bih mu čestitao. Pošto nismo imali, na osnovu čega da mu čestitam?
Novinar, Maja Nikolić, N1: Da li mislite da ste možda izneverili svoje birače, budući da ste u kampanji bili prilično meki prema vlasti?
Prof. dr Vojislav Šešelj: Nisam ja bio mek prema vlasti. Ja sam suštinski kritikovao Vučića i njegovu vladu već dve i po godine. Zbog moje kritike on je odustao od predaje Sartida Amerikancima i kasnije našao varijantu sa Kinezima. Ja sam ga zatekao ovde da vodi kampanju kako je najbolje da se Sartid preda nekoj američkoj firmi ( kako se zvaše ona američka firma) i držao sam tri konferencije za štampu gde sam ogroman broj činjenica izneo iz kojih je bilo vidljivo da se sprema velika pljačka Sartida. Pa, otada na ovamo sam ga neprekidno kritikovao. Jedino ga nisam psovao, nisam mu napadao porodicu. Ne napadam je i sad, nego jadikujem što on ima mamu i tatu da izvede na televiziju, a ja jadan siroče bez oca i majke nisam mogao. A ne napadam lično nikoga.
Dakle, ja napadam njega političkim argumentima i to ću činiti i u buduće. To činim i danas. Isključivo političkim argumentima. Imate li još pitanja? Izvolite.
Novinar, Marko Subotić, Al Džazira: Zašto vam je trebalo četiri dana da izađete u javnost? Prethodna dva dana se spekulisalo da li se možda povlačite sa čela Srpske radikalne stranke.
Prof. dr Vojislav Šešelj: Pa, da bi novinarkama „Srpskog telegrafa“, „Kurira“ i „Alo“ ostavio dovoljno vremena za njihovu bujnu maštu da nagađaju šta je razlog, šta spremam i šta ću da uradim.
Novinar, Marko Subotić, Al Džazira: Ne povlačite se. Zbog čega?
Prof. dr Vojislav Šešelj: A ne povlačim se, naravno. Zbog čega bih se povlačio?
Novinar, Ranka Čičak, Balkan ekspres: Bilo bi glupo, propala bi stranka.
Prof. dr Vojislav Šešelj: Ne bi propala stranka, Ranka, iako se ti tome raduješ decenijama.
Novinar, Ranka Čičak, Balkan ekspres: Ne, ne. Ja sam na tvojoj strani.
Prof. dr Vojislav Šešelj: Dobro, dobro. Ne bi propala stranka, ali u stranci se nije pojavio nijedan jedini zahtev za mojom ostavkom. Doduše, ja sam ranije u sličnim situacijama nudio i podnosio ostavku... nego, sad mi je malo opasno, bojim se da među mojim najbližim saradnicima ima onih koji bi jedva dočekali, ščepali bi tu ostavku i ne bi mi dali da je povučem. E, zato je ne podnosim. Ali, otvorenu raspravu u stranci vodimo i sve ćemo stvari izneti na tapet. Niko neće biti pošteđen u toj raspravi. Izvolite.
Novinar, Marko Subotić, Al Džazira: Podržavate li zahtev za smenu Maje Gojković? To su oni istakli zbog blokade rada Skupštine. Revizija biračkog spiska? Vaši stavovi sada su slični stavovima koje su izneli ostali opozicioni kandidati da je bila nefer utakmica ...
Prof. dr Vojislav Šešelj: Što se tiče biračkih spiskova, naš je stari zahtev da birački spisak mora biti jedinstven i da mora biti prečišćen. Ne sme se desiti ono što se dešavalo i ovoga puta – da ljudi koji su glasali proteklih 20 godina na jednom mestu, ovog puta nisu u biračkom spisku. Vi znate šta ja mislim o Velji Iliću, ali nije se smelo desiti da ga vrate sa biračkog mesta, da kažu „nisi na spisku“. Znači, neko je kombinovao sa biračkim spiskovima, neko je tamo nešto prepravljao. Moramo da imamo jedinstven birački spisak da bismo mogli kompjuterski da kontrolišemo celi proces glasanja širom Srbije, jer ne mogu isti ljudi da se pojavljuju na više mesta. Ovako ne možemo, zapravo, ništa da kontrolišemo. Kontrolišemo od jednog do drugog biračkog mesta, a celovitu sliku nemamo.
A što se tiče Maje Gojković, znate, ne bih ja nju smenjivao zbog toga što nije zakazivala mesec dana sednicu, jer i ranije su to naprednjaci činili, a i socijalisti u vreme izbora – da ne bi opoziciji davali pogodnu tribinu za javne nastupe. Ali, ja mislim da nju treba smeniti zbog toga što je javno u Narodnoj skupštini izjavila da prekida sednicu i da ide na konsultacije u Vladu Srbije!?! Ne sme predsednik Narodne skupštine da ide na noge predsedniku Vlade, jer predsednik Vlade mora da ide na noge predsedniku Narodne skupštine!
Novinar, Marko Subotić, Al Džazira: Očekujete li da će Skupština nastaviti dalje sa radom?
Prof. dr Vojislav Šešelj: Da vam iskreno kažem – ništa ne očekujem. Ko to zna sad. Niko nas ništa ne obaveštava. Prošla kampanja, a ni o čemu nismo još obavešteni. Je li tako? Ništa još nismo kao poslanici dobili.
Novinar, Ranka Čičak, Balkan ekspres: Da li je po lokalnim partijama došlo do osipanja članova stranke i prelaska u jaču stranku?
Prof. dr Vojislav Šešelj: Ne, kod nas ne. Nije došlo do osipanja. Ali, postoje sumnjivi tipovi čiju ćemo ulogu ispitati. To vam otvoreno ovako kažem.
Novinar, Slađana Matić, Večernje novosti: Ovi potkupljeni funkcioneri što ste ih na početku pomenuli, jesu li iz vaše stranke?
Prof. dr Vojislav Šešelj: Da. Nekoliko njih iz naše stranke.
Novinar, Slađana Matić, Večernje novosti: I ko još?
Prof. dr Vojislav Šešelj: Ne ulazimo u druge stranke. Ako je to postojalo u našoj stranci, verujte, postojalo je mnogo više u drugim strankama.
Novinar, Slađana Matić, Večernje novosti: A gde su, iz kojih gradova?
Prof. dr Vojislav Šešelj: Ne možemo to da vam kažemo jer ćete ih odmah identifikovati, a dok ne ispitamo – nećemo da pominjemo nijedno ime. Moramo da dokažemo. Izvolite.
Novinar, Dragana Milačak, Tanjug: Imam dva pitanja. Prvo, pre izbora vi ste komentarisali da svako ko bude na izborima osvojio manje od Ljubiše Preletačevića Belog treba da se povuče iz politike. A, pošto ste vi imali manje glasova od Belog, molim da prokomentarišete to. I odmah drugo: pojedini mediji spekulišu da ste ljuti na Šarovića jer nije dobro vodio kampanju. Šta kažete na to?
Prof. dr Vojislav Šešelj: Kad nađete tu moju izjavu da sam rekao: ko dobije manje glasova od Preletačevića da se povuče iz politike, ja vam ovde obećavam da ću vam odmah isplatiti 1.000 evra.
Novinar, Ranka Čičak, Balkan ekspres: Malo je 1.000 evra.
Prof. dr Vojislav Šešelj: Pa, nemam ja više, Ranka. Nisam ja tako dobro plaćen kao ti. Nemam ja više. I to jedva uštedim krijući od žene. A šta je drugo pitanje?
Iz sale: Šarović.
Prof. dr Vojislav Šešelj: Što se tiče Nemanje Šarovića, to je apsolutna neistina. Nikakvih konkretnih zamerki njemu lično nije bilo, a što se tiče odgovornosti svih nas, znate, danas zaseda Izvršni odbor, uskoro će biti Centralna otadžbinska uprava. Ako bude trebalo, zakazaćemo i vanredan Kongres. Sve je, dakle, tu moguće. Ali, konkretnih zamerki za Šarovića nema. To je izmišljotina novinarska.
Prof. dr Vojislav Šešelj: Znate, neko izmisli da je čuo u našoj stranci to i to i objavi. Onda se vi za to zalepite. Moje iskustvo je da novinarima ne treba ništa verovati.
Novinar, Slađana Matić, Večernje novosti: A gde je danas Šarović?
Prof. dr Vojislav Šešelj: Nemanja je danas u Švajcarskoj. Tamo mu živi žena i mlađe dete. Evo, da vam kažem koja je tajna tih njegovih brojnih putovanja u Švajcarsku. On ima jedno dete u Beogradu, a drugo dete u Švajcarskoj. Tamo mu je žena pred doktoratom, ne može da napusti Švajcarsku, a on mora da viđa to dete koje, i jedno i drugo, najviše na svetu voli, što je razumljivo.
Iz sale: A i ženu.
Prof. dr Vojislav Šešelj: A i ženu, doduše, ...žene su promenljiva kategorija, a deca su ipak trajna vrednost.
Novinar, Ranka Čičak, Balkan ekspres: Pretpostavimo da se nije ovo desilo sa Srpskom radikalnom strankom, da li ovi izbori pokazuju da bi danas pobedila Srpska radikalna stranka da nije ovo Toma uradio?
Prof. dr Vojislav Šešelj: Koje da nije uradio?
Novinar, Ranka Čičak, Balkan ekspres: Da Toma nije pocepao stranku, da li bi ona danas bila na vlasti?
Prof. dr Vojislav Šešelj: Odavno bi Srpska radikalna stranka došla na vlast, ali mi smo pretrpeli težak udarac. A, vidite, i ovo što Vučić uspeva u politici, najviše uspeva što se drži određenih naših ideoloških smernica, poput odnosa sa Rusijom. Ja mislim da je njemu najviše doprinelo to što je u završnici kampanje putovao u Moskvu, što je srdačno primljen kod predsednika Putina. Mi se zbog tog odlaska u Moskvu ne ljutimo. Mi ne zameramo ni Rusima, ni predsedniku Putinu, ni njemu što je putovao. Mi bismo hteli da on promeni svoje sedenje na dve stolice. To sam večito govorio. Osnovni je problem što on sedi na dve stolice, na stolici Evropske unije i stolice prijateljstva sa Rusijom, a ne može večito tako. I ne može još dugo tako, verujte mi. Moraće uskoro da se opredeli. E, onda, kako se bude opredelio.
Novinar, Marko Subotić, Al Džazira: Samo još jedno pitanje, da razjasnimo nešto. Osim tog nefer uslova u medijima koji su bili, da li vi sumnjate da je bilo i krađe na izborima ovde, u centralnoj Srbiji, Vojvodini, Kosovu?
Prof. dr Vojislav Šešelj: Bilo je, ali ne mogu da vam kažem u kojoj meri. Zato kažem da ćemo ispitivati mnoge naše kontrolore i funkcionere koji su odgovorni za to.
Novinar, Marko Subotić, Al Džazira: Koji su dozvolili da dođe do krađe?
Prof. dr Vojislav Šešelj: Jeste.
Novinar, Marko Subotić, Al Džazira: U centralnoj Srbiji?
Prof. dr Vojislav Šešelj: U centralnoj Srbiji. Ima mesta u kojima smo imali 12 posto na parlamentarnim, a sada oko jedan posto, što je nemoguće, na primer, jer otprilike na nivou centralne Srbije trebalo bi da sve bude ujednačeno. Da nije takvih iskakanja, bilo bi negde oko 5 do 6 posto sigurno.
Novinar, Marko Subotić, Al Džazira: Hoćete li još nešto raditi, sem što ćete ispitivati kontrolore?
Prof. dr Vojislav Šešelj: Onda ćemo preduzimati mere kad utvrdimo činjenice. Ne možemo ništa dok ne utvrdimo činjenice. Ne možemo ništa na osnovu gole sumnje. Izvolite.
Novinar, Jelena Terzić, RTS: Osvojili ste duplo manje glasova u odnosu na parlamentarne izbore. Ko vam je uzeo glasove?
Prof. dr Vojislav Šešelj: Pa, ko mi je uzeo glasove, to ne znam.
Prof. dr Vojislav Šešelj: Ko je po kutijama mešetario? Ako mislite ko mi je od glasača oteo glasove, ja mislim da mi niko nije oteo glasove. Glasači nisu ovce. Oni na jednim izborima glasaju ovako, na drugim mogu sasvim drugačije i to je sasvim prirodno. Ja glasačima ništa ne zameram. Ako nisam bio dovoljno ubedljiv da im dokažem da ne valja da sva vlast bude u jednim rukama, onda je problem u meni i mojim argumentima, na primer, što nisam bio dovoljno ubedljiv. To mi je osnovna teza bila: da ne bi smelo da i ova funkcija padne u Vučićeve ruke. Desilo se kako se desilo, šta sad, idemo dalje.
Novinar, Ivana Konstantinović, B92: Videli ste danas u štampi analizu da ste osvojili 9.995 glasova – od svoje supruge kad se kandidovala za predsednicu Srbije. Vi ste tada bili u Hagu. Da li će u vašoj analizi naći mesta i ta činjenica budući da ste, u međuvremenu, došli iz Haga i ipak zainteresovali određeni deo javnosti? Kada budete završili analizu, da li isključujete svaku mogućnost podnošenja ostavke na mesto lidera Srpske radikalne stranke?
Prof. dr Vojislav Šešelj: Pojavila se jedna ideja u rukovodstvu Srpske radikalne stranke – da se moja supruga ubuduće bavi politikom i da bude predsednik stranke, a da ja sedim kod kuće: da kuvam, da perem, da peglam...Evo, vidite, već ima navijača u tom smeru.
Novinar, Ranka Čičak, Balkan ekspres: Ne, ne ja sam za tebe. Sad sam shvatila da si ti, u stvari, prava stranka.
Prof. dr Vojislav Šešelj: A jedan umni čovek koji se zvao Džavaharlal Nehru, izjavio je da je samom svojom prirodom čovek predodređen za pobede i poraze, i da snagu meri veličinom iskušenja. Moj život je bio pun iskušenja. Ja sam svoju snagu tako merio. Ovo je jedno od tih velikih životnih iskušenja, a videćemo uskoro kako ću proći u odmeravanju snaga sa tim iskušenjem. Imate li još pitanja? Izvolite.
Novinar, Biljana Bojić, Kurir: Niste odgovorili na drugo pitanje. Da li isključujete svaku mogućnost da posle analize rezultata izbora podnesete ostavku ? Da li ste vi lično, možda, u protekla četiri dana kad se niste oglašavali, razmišljali o eventualnoj mogućnosti da podnesete ili ponudite ostavku?
Prof. dr Vojislav Šešelj: Možda bih ja odavno podneo ostavku, nego nisam hteo da učinim takvu uslugu „ Kuriru“, pa da ispadne da je „Kurir“ u pravu i da piše istinu. Šta da radimo, izmislili ste.
Novinar, Ivana Konstantinović, B92: A, izvinite, da odgovorite na pitanje: da li posle analize isključujete svaku mogućnost?
Prof. dr Vojislav Šešelj: Ja sam vam rekao da ništa ne isključujem. Posle analize će biti sednica Centralne otadžbinske uprave, možda će biti vanredni Kongres ako bude potrebe. Jeste li čuli kad sam to rekao?
Novinar, Ivana Konstantinović, B92: Treba mi tonski...
Prof. dr Vojislav Šešelj: Pa, valjda je i to snimljeno.
Prof. dr Vojislav Šešelj: Imate li još pitanja? Hvala vam što ste se odazvali.
0 KOMENTARA
TVOJ KOMENTAR