Miljan Damjanović: Poštovani novinari, ovih dana smo svedoci da se u medijima najviše govori oko nabavke naoružanja iz Ruske Federacije, od helikoptera, preko sistema S-300, ali i o vojnoj neutralnosti.
Želimo da vas podsetimo da je stav Srpske radikalne stranke da Srbija pod hitno mora da pristupi Odboru za kolektivnu bezbednost koji predvodi Ruska Federacija, jer kao što vidite i sami, sve zemlje u našem okruženju ili su članice NATO pakta, ili će uskoro to postati.
S obzirom na činjenicu da je u medijima izašla informacija da predstavnici ODKB poštuju odluku Srbije da je vojno neutralna, izostavili su jedan drugi deo koji ste mogli pročitati i u ruskim medijima, a koji kaže – Potpredsednik odbora za spoljnu politiku Gornjeg doma ruske skupštine Vladimir Džabarov, za ruski list „Izvestija”, a prenosi TAS, kaže – Raduje nas želja da Srbija uđe u Odbor za kolektivnu bezbednost, i zatim nastavlja da je to inicijativa Srpske radikalne stranke i njenog lidera predsednika Vojislava Šešelja, ali, kako onda on kaže, ono što je video u zvaničnoj politici Srbije, a to je da planovi da se uđe u bilo kakav politički ili vojni savez nisu na državnoj agendi. Naravno da Ruska Federacija zvanično neće reći – Mi se protivimo odluci Srbije. Ali, i te kako bi želela da nas vidi u Odboru za kolektivnu bezbednost, koji bi nam rešio apsolutno pitanje vojne bezbednosti u našoj državi.
Zašto je ova tema sad od krucijalnog značaja? Zato što je ovo poslednji momenat da premijer vlade i predsednik države shvate da pod hitno, u najkraćem roku, moraju da povuku potpise sa Briselskih sporazuma iz više razloga.
Prvi je, kao što se navodi, i jeste da se u prvom setu Briselskih sporazuma, u jednom od članova, kaže da Srbija i Kosovo jedno drugo neće sputavati u evrointegracijama.
Drugi je da su Briselski sporazumi, po onome što smo mi, kao srpski radikali, dobili odgovor od Ustavnog suda da to nije pravni akt, nije pravno obavezujući akt, već politički akt, ali nažalost, taj politički akt je izazvao određene pravne posledice. Ustavni sud, koji brani Ustav Republike Srbije kaže da su to neobavezujući sporazumi tako da Srbija ništa neće izgubiti time što će reći – Poštujemo odluku Ustavnog suda.
Treći vrlo bitan stav jeste da se u Ustavu Republike Srbije kaže da su Kosovo i Metohija sastavni deo teritorije Republike Srbije.
I četvrti, vrlo bitan stav, je to što se zvaničnici u Beogradu, u Srbiji: premijer, predsednik, ministri pozivaju na Rezoluciju 1244, a upravo Briselski sporazumi nisu u saglasnosti sa tom rezolucijom.
U Rezoluciji 1244 nedvosmisleno se kaže da je Kosovo sastavni deo teritorije Republike Srbije, odnosno Savezne Republike Jugoslavije, a kao naslednica jeste Srbija. Tako da jedino normalno rešenje i jedini potez Vlade Republike Srbije je da po hitnom postupku donese odluku da se povuku potpisi sa Briselskih sporazuma.
S druge strane, ukoliko mi nismo u pravu, i ako oni tvrde da nije uslov i Nemačke i Sjedinjenih Američkih Država i Velike Britanije da do kraja aprila takozvano Kosovo dobije stolicu, da li kao posmatrač ili punopravni član, to je potpuno nebitno, u Savetu bezbednosti – šta je onda problem? Zašto se onda ta tema Kosova i Metohije nije stavila nijednom za ove dve godine u plenarnom domu na dnevni red, na sednici Skupštine Republike Srbije da se raspravlja o tome. Zašto se non-stop održavaju samo zatvorene sednice za javnost? Evo, imali smo u petak za Kosovo i Metohiju sednice iz raznih bezbednosnih službi. Zašto ne izađu i kažu šta je po sredi? Već nam je zabranjeno da govorimo o tome što saznamo.
Ukoliko se do kraja aprila zvanična politika države Srbije, njenog predsednika i premijera, ne odrekne politike sedenja na dve stolice, imaćemo strašne konsekvence. Ponavljam, pre dve nedelje smo vam javili šta će se dešavati, da će se situacija pogoršati i videli ste samo nekoliko dana posle toga šta se dešavalo u Kosovskoj Mitrovici. Jednostavno, i mi imamo svoje informacije i zato ih uvek rado podelimo sa svim novinarima, i na taj način upozoravamo javnost. I situacija se neće smirivati ukoliko ne kažemo – Ovo je crvena linija koju sada nećemo dopustiti da se pređe. Srbija mora da ima jasan stav.
Imate li vi nekih pitanja? Ukoliko ne, hvala vam što ste prisustvovali konferenciji.
0 KOMENTARA
TVOJ KOMENTAR