Vjerica Radeta: Dame i gospodo novinari, ovih dana počela je da se razmotava afera oko Er Srbije i privatizacije JAT ervejza od strane Etihada. Mi smo danas želeli da podsetimo javnost da za nas ovo nije ništa novo, zato što je predsednik Srpske radikalne stranke dr Vojislav Šešelj još 22. januara 2015. godine upoznao javnost sa svim detaljima ugovora vezanog za tu privatizaciju. Nažalost, u to vreme medijima nije bilo interesantno da prenesu te podatke i zato se sada nešto kao čude, a mi smo znali da će se desiti ovo što se sad dešava i ovo je samo početak.
Podsetićemo ukratko da je privatizacija JAT ervejza započela kao afera i da je to, kako smo tada tvrdili, a već se pokazuje – velika prevara. Za suvlasništvo nad 49 procenata nekadašnjeg JAT-a, a sada Er Srbije, Etihad nije nikada uplatio ni jedan jedini dinar. Dakle, 49 posto vrednosti je dobio besplatno. Oni su tada samo garantovali za kredit od 40 miliona dolara, a garancije su odmah naplatili najmom dva Erbasova aviona, koje je Er Srbija iznajmila, zamislite, od Etihada. Po ugovoru, čiji original je Vojislav Šešelj tada pokazao novinarima, i koji niko nikada nije objavio, najam svakog od ovih aviona plaćen je 3.137,80 dolara po satu, što je 1,300.000 dolara mesečno i takav ugovor bio je na snazi oko deset meseci, tačno toliko koliko je bilo potrebno da se Etihadu isplati iznos od 40 miliona dolara tog kredita.
U to vreme Aleksandar Vučić nije pokazivao javnosti taj ugovor jer je tada već nagoveštavano da je to otvaranje afere i da postoje neke tajne klauzule ugovora. Tada je Vučić pokazao javnosti neke ugovore, ali ugovor o kojem sada govorimo i podatke koje sada iznosimo, nije tada pokazao medijima. Po isteku tog roka vezano za najam aviona, taj najam je smanjen na 350.000 dolara mesečno, što je mnogo, mnogo manje u odnosu na onaj ugovor koji je bio sa Etihadom. Oba ova aviona u januaru 2015. godine vraćena su Etihadu na reciklažu, što jasno govori da se radilo o dotrajalim avionima. A podsećamo da je tada Aleksandar Vučić, kao predsednik vlade pričao o poslu veka, o tome da ćemo dobiti nove avione. Pa se sećate da je to bilo jedno vreme predmet ismevanja i na društvenim mrežama kačile su se slike kako u Etihadu farbaju te „nove“ avione koji su stari koliko i naši boinzi. Šta je ovde još interesantno? Da je pre te privatizacije JAT ista dva takva aviona, aviona istih karakteristika, iznajmljivao od bugarske agencije po ceni najma od 80 hiljada dolara mesečno, što je negde oko 16 puta jeftinije od prvobitnog ugovora za najam Etihadovih aviona. Toliko o tome koliko je to bio dobar posao. Etihad je manjinski partner sa 49 procenata vlasništva, ali bez obzira na to, on je od Vlade Republike Srbije dobio pravo stoprocentnog rukovođenja, i oni zapravo rade šta god hoće kao da su većinski vlasnici! Erbasovi avioni su, već rekoh, istih karakteristika kao i naši boinzi, samo su bili nešto malo mlađi. Boinzi koji su bili JAT-ovo vlasništvo tada, a sada Er Srbije, su bili tehnički potpuno ispravni i mogli su da lete bez ikakvih dodatnih ulaganja. Etihadovo rukovodstvo to nije uradilo, već su iznajmili avione, i to uz klauzulu da se avion povlači onog momenta kada Er Srbija ne uplati samo jednu ratu Etihadu.
Krajnji cilj, i to je ono što sada polako počinje da se dešava, je uništavanje kompanije tako da Er Srbija ostane sa četiri, pet ispravnih boinga, a da se ostali jedan po jedan otpišu, jer se na taj način ispunjava uslov Evropske unije kojim se od nas traži, što takođe vlast pokušava da sakrije, i da Er Srbija postane regionalni prevoznik, što bi zapravo značilo apsolutnu propast nacionalne kompanije.
Šta je suština ulaska Etihada u tadašnji JAT? Pored ovoga da mi postanemo regionalna kompanija, to je i prodaja slotova. To su redovi letenja za kojima u zemljama Evropske unije postoji neverovatno velika potražnja. JAT je obezbedio svojevremeno veliki broj tih slotova i sada će to ovi polako početi da prodaju. I odatle ta najava da će Er Srbija poslovati kao lou kost kompanija, pa su naveli u Er Srbiji da su oni spremni na promene, kažu – radi efikasnijeg poslovanja, a lou kost kompanije koriste manje, udaljene aerodrome, tamo se plaćaju niže aerodromske takse, ali naravno, to nema veze sa efikasnijim poslovanjem, već zapravo vodi uništavanju nacionalne kompanije. Za obaveznu redovnu praksu, svojevremeno su tek nakon potpisivanja ugovora iz Er basa, odnosno njihov direktor Kondić je angažovao Er Berlin, koji je davao duplo skuplju uslugu od, recimo, Katar ervejza, ali je suština da je i Er Berlin u vlasništvu kompanije Etihad.
Er Srbija inače ima uslove da posluje pozitivno zato što ispunjava taj svetski standard od 60 posto popunjenosti kapaciteta na letovima, ali naravno, da bi se to postiglo potrebno je domaćinsko poslovanje, potrebno je da se ne ispunjavanju uslovi Evropske unije, već da se vodi računa o nacionalnim interesima. Naš predsednik je tada na konferenciji predvideo prevaru sa Etihadom i rekao da će je platiti Srbija, odnosno građani Srbije. I to se, evo sada, dešava.
Er Srbija uveliko najavljuje otkaze. Predsednik Upravnog odbora Siniša Mali je za početak rekao da će biti tridesetak otkaza. Kriju od javnosti da je više stotina ljudi napustilo ovu kompaniju zbog nemogućih uslova koje moraju da ispunjavaju na poslu. Dakle, krenulo je polako urušavanje onoga čime smo se nekada ponosili. Zašto su oni baš u ovom momentu počeli da dele otkaze? Verovatno zato što mi moramo da delimo sudbinu manjinskog partnera, što nije normalno, jer manjinski partner bi trebalo da ima manja prava, ali taj manjinski partner Etihad je već obelodanio da su za 2016. godinu imali 1,87 milijardi dolara gubitka, pa onda eto, da im se mi nađemo da preko naših radnika i preko njihovih leđa pomognemo oporavku te kompanije. I ono što je sad interesantno jeste da Ana Brnabić, koja je formalno predsednik Vlade Republike Srbije, kaže neće da se meša u poslovanje Er Srbije. Premijer Republike Srbije neće da se meša u poslovanje kompanije čiji je Republika Srbija većinski suvlasnik sa 51 posto vlasništva. Ovo je zaista nešto što o čemu javnost treba da bude obaveštena i nadamo se da ovaj put mediji neće ostati gluvi na ove informacije.
Druga tema o kojoj danas želimo nešto da kažemo je aktuelna tema vezana za Kosovo i Metohiju, za Vučićev poziv na nekakav unutrašnji dijalog. Mi želimo još jedanput da podsetimo javnost da Srpska radikalna stranka neće učestvovati u tom Vučićevom dijalogu, ali i da je spin režimskih medija da mi u obraćanju javnosti nismo ponudili rešenje. To što ne želimo da razgovaramo sa Vučićem, što ne želimo da dajemo legitimitet onome što on očigledno planira da uradi sa Kosovom i Metohijom, ne znači da Srpska radikalna stranka nema rešenje. Ima. Rekli smo, i to tvrdimo odavno, da problem Kosova i Metohije treba zamrznuti, da za rešavanje treba da tražimo pomoć Ruske Federacije kao naše sile zaštitnice, da moramo vratiti rešavanje ovog problema u Ujedinjene nacije, odakle su ga, da podsetimo, Tadić i Jeremić izmestili mimo Rezolucije Narodne skupštine Republike Srbije, koja je to izričito zabranjivala. I naravno, insistiramo da se u razgovore uključi Rezolucija 1244, koju godinama niko u Srbiji i ne pominje, a ta rezolucija nama garantuje teritorijalni integritet i suverenitet na Kosovu i Metohiji. I molimo još jedanput medije da ne spinuju priču o strahu od rata ukoliko se odmah ne reši pitanje Kosova i Metohije. Mi srpski radikali rat ne želimo i upravo zbog toga mislimo da problem treba zamrznuti i sačekati za Srbiju neko bolje vreme. Podsećamo predstavnike režima da je Kosovo i Metohija 13% teritorije Republike Srbije, da je 58% nepokretnosti na Kosovu i Metohiji katastarski knjiženo na Republiku Srbiju, da je 27% katastarski uknjiženo kao privatno vlasništvo. I sad pitamo: ko je taj ko ima pravo da se odrekne ijednog dela ove teritorije? I pitamo Ivicu Dačića da li on zna za ove podatke kad mu padne na pamet da kaže da Kosovo i Metohiju treba podeliti? Kako bi on to podelio? Koji bi kriterijum upotrebio i kome bi on to rekao – Ti si rođen u Gračanici i ti više nemaš državu, a ti si rođen u Zvečanu, evo, ja se smilovao pa imaš? To je apsolutno neprihvatljivo.
Srpska radikalna stranka zahteva od Aleksandra Vučića da objasni koji je to novi put za Srbiju, to je pre neki dan rekao, za koji Srbi nisu spremni i od kojeg on neće odustati i neće popustiti. On nema pravo na zagonetke. On mora da kaže šta je tačno pod ovim mislio i da o tome obavesti javnost. Podsećamo ga da kao predsednik Republike nema prava ni ovlašćenja da radi bilo šta na šta narod nije spreman, jer nije dobio takav mandat na poslednjim izborima i nikada ga niko ne može dobiti. Njegov mandat je ograničen Ustavom Republike Srbije i samo u okviru Ustava može i sme da se ponaša. Mi smo za današnju konferenciju imali toliko. Ako imate dodatnih pitanja, izvolite. Ako nemate pitanja, hvala što ste došli.
0 KOMENTARA
TVOJ KOMENTAR