Prof. dr Vojislav Šešelj: Dobar dan.
Dame i gospodo, došli smo danas da postavimo pitanje: Ko je ugasio svetlo u Narodnoj skupštini? Ko je odlučio da Narodnom skupštinom ovlada mrak?
Narodna skupština bi trebalo da izglasava budžet. Nijedan podneti amandman o budžetu nije ovde raspravljan.
Videli ste da je vladajuća stranka podnela nekoliko stotina amandmana da bi ”pojela” vreme određeno za raspravu, a danas je sve te amandmane povukla da ne bi gubila vreme na glasanje.
U modernoj istoriji srpskog parlamentarizma imali smo svašta, ali ovo još nismo doživeli. Ovo je veoma ozbiljan problem o kome bi moralo da se povede rasprava.
Mi srpski radikali pozivamo vladajuću stranku da se hitno pristupi izradi Poslovnika o radu. Narodna skupština već godinu i po dana radi bez poslovnika, odnosno na improvizovan način koristi stari poslovnik, što je nedopustivo po demokratskoj parlamentarnoj praksi.
U ovom slučaju, mi imamo situaciju da se skupština sve više pretvara u protočni bojler, a da vladajuća stranka svoju uspešnost meri brojem izglasanih zakona. Narodna skupština meri svoju uspešnost po broju oborenih zakonskih projekata, po broju vraćenih zakonskih projekata nadležnom ministarstvu na doradu, na prepravku, na ponovljeni rad. To je smisao postojanja dobre Narodne skupštine, a ne da nas pretvore u Narodnu skupštinu koja je izvršni organ izvršne vlasti i koja će se ponašati isključivo prema volji izvršne vlasti. Ne može to biti ni u interesu vladajuće stranke. Gašenje demokratije ne može biti ni u čijem interesu u Srbiji.
Mi smo Srbi bili ponosni na svoju demokratiju i u 19. veku i u 20. veku dok nam nije nasilno ugašena, a onda, kad smo posle velike, dugotrajne pauze, koja je trajala više od 60 godina, ponovo upalili demokratska svetla, imali smo takmičenje različitih vladajućih stranka: ko će teži udarac zadati demokratiji. I, evo, dolazimo sad do situacije kad se budžet usvaja, a ni o jednom podnetom amandmanu ne može biti reči u Narodnoj skupštini. To je sumrak demokratije.
Imate li vi neko pitanje?
Novinar:Da li ćete podneti zahtev za promenu poslovnika?
Prof. dr Vojislav Šešelj: Ne vredi bilo šta da podnosimo ako nema saglasnosti većine parlamentarnih stranaka. Poslovnik se donosi apsolutnom većinom glasova, dakle treba 126 glasova da bi bio izglasan poslovnik. Mi možemo jedino da ponavljamo naše apele i da upozoravamo u kakvoj se opasnoj situaciji nalazimo.
Novinar: Zašto naprednjaci ne menjaju poslovnik?
Prof. dr Vojislav Šešelj: Ovaj su poslovnik donele dosmanlije, ali ga sada naprednjaci primenjuju i sad imaju dobar izgovor. Kažu dosmanlijama – Primenjujemo vaš poslovnik. Taj izgovor može da posluži u verbalnom trenutnom mačevanju povodom pojedinih tačaka dnevnog reda, ali šta se njime postiže? Ništa. Ako stranka koja je oborila sa vlasti nedemokratski režim sama nastavi da upravlja nedemokratskim metodama, postavlja se pitanje zašto je uopšte obarala prethodni režim. Postavlja se ovde i pitanje zašto su naprednjaci obarali dosmanlije, ako zadržavaju dosmanlijski poslovnik i sve oblike dosmanlijske vladavine u Narodnoj skupštini, a i u čitavom društvu. Na stranu to što ključne dosmanlijske lidere sad možemo videti na raznim funkcijama vlasti.
Međutim, koncentrišemo se sada samo na skupštinski poslovnik jer skupština ne može na ovaj način da deluje.
Mi želimo demokratsku Narodnu skupštinu koja će celom svetu pružati primer demokratskog rada i delovanja, a ne skupštinu čiji će cilj biti da se demokratija do kraja sroza, da se formalizuje i da dođemo svi u situaciju da ne znamo zašto mi uopšte dolazimo u Narodnu skupštinu? Minemamo demokratski poslovnik, jer smo ovim poslovnikom ograničeni na određen broj minuta, i ako nam minute predviđene za raspravu o amandmanima na ovaj način „pojede“ vladajuća stranka, pa onda odustane od amandmana, to nije služenje demokratskim pravima u parlamentarnoj borbi, nego jednostavno način da se potpuno dezavuiše parlament, da se parlament onemogući u obavljanju njegove osnovne funkcije.
Novinar: Da li vas je ovo iznenadilo?
Prof. dr Vojislav Šešelj: Pa, moglo se očekivati, nije nas ništa iznenadilo.
Imate li još pitanja? Hvala vam.
0 KOMENTARA
TVOJ KOMENTAR