Miljan Damjanović: Dame i gospodo novinari, danas nameravamo da pažnju javnosti skrenemo na sve češće štrajkove koje režim i režimski mediji uporno pokušavaju da marginalizuju. Štrajkovi su, inače, zna se odraz nezadovoljstva stanovništva i pokazuju da se u Srbiji dobro živi jedino u televizijskim emisijama, u kojima često gostuje i govori bivši predsednik vlade, a sada predsednik države koji tada drži tirade i demagoškim frazama i ad hok ciframa često želi da fascinira stanovništvo i narod Republike Srbije o tome kako je život u Srbiji lep, kako su plate velike. Na taj način on svakodnevno pokušava da skrene pažnju sa realnog života i realne ekonomske situacije u zemlji.
A, realnost u Srbiji je, zapravo, takva da se sve teže živi, jer samo muka može naterati čoveka da danima i mesecima štrajkuje.
Štrajkuju poljoprivrednici, prosvetni radnici, građani nezadovoljni politikom režima prema migrantima. Štrajkuju takođe i zaposleni radnici u fabrici vagona iz Kraljeva, zaposleni u Gošinoj fabrici šinskih vozila u Smederevskoj Palanci, radnici Gorenja iz Valjeva ( njih preko 600 u drugoj smeni je obustavilo rad), štrajkuju zaposleni u fabrici Fijat Krajsler automobili u Kragujevcu. Na ovaj način razobličena je pogubna ekonomska politika finansiranja stranih investitora koju je započo režim Borisa Tadića, a nastavio Vučićev režim.
Problemi u Kragujevcu nastali su još u oktobru 2008. godine, kada je u APR-u registrovana fabrika Fijat automobili i kada je Mlađan Dinkić, inače grobar srpske privrede i finansija, slavodobitno najavljivao početak nove ere u privrednom razvoju Kragujevca i čitave Srbije.
Srpska radikalna stranka je još 30. januara 2009. godine, saopštenjem obavestila javnost i upozorila tadašnji režim na izuzetno loš ugovor i loš posao koji su sklopili sa ovom italijanskom firmom. Moramo podsetiti da su tada naši narodni poslanici u Skupštini vodili kampanju da se spreči potpisivanje ovako štetnog ugovora, jer ovim ugovorom zaposleni u fabrici Zastava, odnosno Zastava automobili, nisu zaštićeni. Već tada smo znali i skretali pažnju na to da će Fijat otići iz Srbije čim bude potrošio pare koje dobija iz republičkog budžeta, a dobija ih i dan-danas.
I naš predsednik tom prilikom je, 8. oktobra 2015. godine, posvetio jednu konferenciju za novinare u vezi sa problemom ugovora fabrike Fijat automobili u Kragujevcu i tom prilikom pokazao ugovor, koji se inače čuva kao najveća državna tajna. Postavlja se pitanje, zašto tada niko nije izveštavao o tome. Odgovor je bio jasan i mislim da je dan-danas jasan, jer je upravo Aleksandar Vučić građanima Srbije obećavao da će čim bude došao na vlast uhapsiti Mlađana Dinkića. Onu zatvorsku košulju koju je nosio u parlamentu njemu je namenio uručiti. Ali, umesto toga on je Mlađana Dinkića uzeo za svog savetnika za poslove sa Arapima. Vučić i Ana Brnabić ne mogu da se pravdaju činjenicom da je taj loš ugovor potpisan za vreme režima Borisa Tadića, jer je obaveza svake nove vlasti da preispita šta su radili prethodnici i da sve štetne ugovore ili inovira ili traži njihovo poništavanje.
Podsećamo da je Šešelj pre dve godine obelodanio da je država Srbija za Fijatov kredit od 500 miliona evra, koji je uzet od Evropske banke, dala garanciju za 169,5 miliona evra. Ugovorom i podsticajnim planom Fijat je dobio po 10.000 evra za svakog zaposlenog, što je više od 35 miliona evra iz republičkog budžeta. Citiram iz ugovora koji je obelodanio Vojislav Šešelj i niz drugih pogodnosti za Fijat, poput one da im se iz budžeta uplaćuju doprinosi koji se plaćaju za sve zaposlene iz bruto zarada i na teret poslodavca, jer to su doprinosi za penzijsko i zdravstveno osiguranje, doprinos za nezaposlene, kao i porez na zarade i to za period od deset godina. Taj period polako ističe i Fijat, kao što vidite polako se pakuje, ali izgleda da danas u Srbiji samo Ani Brnabić to nije jasno. Umesto da se posveti ovom ugovoru i da zatraži razgovor sa italijanskim partnerom, ona kritikuje štrajk zaposlenih. Bezobrazno poručuje radnicima koji štrajkuju da su oni odgovorni za svoja radna mesta, ali i prema građanima Srbije koji su, kako kaže, mnogo uložili u ovu italijansku fabriku. Ana Brnabić zatim nastavlja drskim tonom, mogu slobodno da kažem i pretećim tonom, da se ne igraju sa budućnošću Srbije, jer kako je rekla, ako oni ne prestanu da štrajkuju, vlada neće moći dovesti nove investitore koji znaju da će se svaki ugovor moći prekinuti štrajkom zato što radnici traže bolje uslove. I još je optužila zaposlene u Fijatu da zbog njih Srbija svaki dan gubi na BDP-u. Ovo je ništa drugo do neverovatna drskost premijera.
Mi srpski radikali zato najoštrije osuđujemo ovakvu izjavu i stav premijera Ane Brnabić da radnici u Srbiji ne žele da budu ni jeftino roblje niti najjeftinija radna snaga u Evropi, a što su im upravo namenili proevropski, prozapadni režimi u Srbiji još od 2000. godine do danas.
Ekspertski tim Srpske radikalne stranke odavno je utvrdio i izašao u javnost sa tim da nije nikakav veliki izvozni posao ovaj posao sa Fijatom, koji se tako u javnosti predstavlja već godinama, već da je ovo čist izvoz Italije, u tranzitu preko Srbije. Ovakvim ugovorom, štetnim ugovorom, podriva se ekonomska moć zemlje, a to je jedno od najtežih krivičnih dela.
Podsećamo takođe javnost da je Ana Brnabić obećala da će probleme zaposlenih u Fijatu u Kragujevcu rešiti do ponedeljaka, a njeno obećanje potvrdio je i Aleksandar Vučić na jednoj od televizija.
Podsećamo i Anu Brnabić i Aleksandra Vučića da je ponedeljak prošao, ali im isto tako postavljamo pitanje kada će taj neki novi ponedeljak doći, kada će oni konačno već jednom otvoriti pitanje sa italijanskim partnerom i zatražiti razgovor, ali ne na temu zašto i zbog čega treba radnici da prestanu štrajkovati, već kako štetan ugovor koji je zaključen za vreme Borisa Tadića i njegovog režima inovirati ili jednostavno poništiti.
Pošto nam Vučić nikako ne odgovora na pitanje koje smo mu više puta postavljali – da li podržava i stoji li iza izjave Ane Brnabića da će se između Evropske unije i Ruske Federacije, ako bude pritiska, podržati i opredeliti za Evropsku uniju, dakle da li i dalje stoji iza toga ili je protivan, zašto ne odgovara. Ako ne misli tako, ponovo postavljamo pitanje: kada će pokrenuti inicijativu za njeno razrešenje, odnosno razrešenje Ane Brnabić sa mesta predsednika Vlade.
Mi smo danas imali toliko za ovu konferenciju. Ako imate nekih pitanja, izvolite. Ukoliko nemate, hvala vam što ste bili.
0 KOMENTARA
TVOJ KOMENTAR