Nemanja Šarović: Dame i gospodo, vlada Ane Brnabić i Ana Brnabić, kao predsednik Vlade Republike Srbije, ući će u istoriju kao vlada koja je ugasila i ukinula i poslednje ostatke pravosudnih institucija Republike Srbije na teritoriji Kosova i Metohije.
Naime, uredbom koju je vlada donela 19. oktobra 2017, a koja je objavljena u „Službenom glasniku“, 25. oktobra 2017, izašla je uredba o ostvarivanju posebnih prava pravosudnih funkcionera i zaposlenih u pravosudnim organima i upravama za izvršavanje krivičnih sankcija na teritoriji Autonomne pokrajine Kosova i Metohije. Na osnovu te uredbe predviđeno je da se sve sudije, tužioci, zaposleni u pravosudnim organima i oni koji su zaposleni u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija penzionišu, a da istovremeno pređu i polože zakletvu pred Hašimom Tačijem i počnu da rade i donose presude u okviru Ustava i zakona takozvane „Republike Kosovo“.
Dakle, nema više niko pravo da govori o nekakvim srpskim sudijama. Srpskih sudija nema više na teritoriji Kosova i Metohije. Oni su iskorenjeni, oni su ukinuti odlukom Vlade Republike Srbije.
Ja sam doneo i podeliću i novinarima tu uredbu, koja predviđa da bivše sudije imaju rok od pet dana da podnesu Zahtev za ostvarivanje prava na posebnu penziju, da će ta penzija biti u iznosu od 65 posto od plate koje su primali u 2017. godini, i da će biti za svaku godinu radnog staža uvećana za jedan procenat. To znači da će sudija ili tužilac, ili radnik u Upravi za izvršenje sankcija, koji ima 25 godina radnog staža, primati kao penziju 95 posto plate koju ostvaruju druge sudije na teritoriji Republike Srbije, a da će pored toga imati i primanje koje će ostvarivati u okviru budžeta takozvane „Republike Kosovo“ za posao koji obavlja u okviru kosovskog zakonskog okvira, kako oni to kažu.
Evo, mi smo pribavili i taj poseban obrazac koji se podnosi Republičkom fondu za penzijsko-invalidsko osiguranje i specijalno samo za ove ljude i njihove funkcije koje su ukinute. Rok u kome treba Republički fond da odluči o njihovim zahtevima je tri dana. Sve to svedoči o neverovatnoj želji i žurbi Vlade Republike Srbije da ukine i poslednje ostatke, kao što sam rekao pravosudnih institucija Republike Srbije na teritoriji južne srpske pokrajine. Potpuno je jasno da je ovo protivzakonito, potpuno je jasno da je protivustavno, i mi još jedanput podsećamo Vladu Republike Srbije, sve one koji sede u njoj, da će kad-tad morati da odgovaraju za sva kršenja zakona i Ustava Republike Srbije.
I treća stvar, mi smo došli do tačnog teksta zakletve. Dosta je bilo govora prethodnih dana o tome. Dakle, oni koji se nazivaju srpskim sudijama, a koji su zakletvu položili pred Hašimom Tačijem, predsednikom takozvane „Republike Kosovo“, nisu imali nikakav statusno neutralni tekst, već su se, kao što ćete videti, izričito obavezali da će poštovati isključivo zakone Republike Kosovo, da će raditi u njihovom pravosudnom okviru i da neće imati, dakle da neće biti dalje aktivni u pravosudnom sistemu Republike Srbije.
Tekst zakletve glasi: „Ja dole potpisani, pa ime i prezime, ovim izjavljujem da sam voljan i spreman da se integrišem u sudstvo Kosova, u skladu sa kosovskim zakonodavstvom na osnovu dogovorenih zaključaka vezanih za proces integracije. Potvrđujem da razumem da će se prilikom obavljanja mojih dužnosti primenjivati kosovski zakonski okvir i da ću biti vezan za istinu. Časno ću obavljati dužnost sudije uz odgovornost i nepristrasnost poštujući pravila profesionalne etike. Potvrđujem da sam pročitao prvi sporazum i član 35 Zakona o sudovima Republike Kosovo u vezi sa zabranama ponašanja sudija i izjavljujem da sam saglasan da radim isključivo za kosovsko sudstvo. Izjavljujem da neću prihvatiti nijednu drugu platu ili drugi vid nadoknade osim onih predviđenih kosovskim zakonskim okvirom i prvim sporazumom“. Dakle, kao što vidite nema više srpskih sudija, nema više srpskih tužilaca, nema više onih koji su zaposleni u upravama za izvršenje krivičnih sankcija širom Kosova i Metohije, a koji će raditi u skladu sa Ustavom i zakonima Republike Srbije. Ovom uredbom Vlada Republike Srbije je pogazila Ustav, pogazili su zakone, i oni su praktično potpuno ugasili, suspendovali dobrovoljno i Ustav i zakone Republike Srbije na teritoriji Kosova i Metohije.
Ja ću vas podsetiti da je, nakon 1999. godine i agresije NATO pakta na Saveznu Republiku Jugoslaviju, u južnoj srpskoj pokrajini funkcionisao i srpski „Telekom”, imali su naše tablice, imali su naše lične karte; nije bilo nikakve carine i graničnih prelaza između Kosova i Metohije i centralne Srbije; funkcionisale su srpske opštine, funkcionisalo je srpsko pravosuđe; imali smo svoju policiju koja nije smela da nosi oružje, ali su policija i civilna zaštita vršile svoju funkciju. Imali smo, dakle, funkcionalne institucije Republike Srbije na teritoriji celokupnog Kosova i Metohije. Mi to danas više nemamo.
I još jedna stvar na koju bih posebno hteo da ukažem – u najjužnijoj i najvećoj srpskoj enklavi Štrpcu neće biti nikakvih sudija srpskog porekla koji će suditi u šiptarskom sistemu, već će tamo isključivo biti sudije muslimanske veroispovesti i sudije koji su Albanci. Prema tome, Republika Srbija na ovaj način svakako ne štiti svoje građane, već je ovo još jedan krupan korak ka zaokruženju nezavisnosti Kosova i Metohije.
Ukoliko imate neko pitanje, izvolite. Ako nema, hvala.
0 KOMENTARA
TVOJ KOMENTAR