Izveštaj javnog pravobranilaštva potvrđuje tvrdnje srpskih radikala

SINIŠA GAJIN: Na sednici Skupštine grada Zrenjanina koja će biti održana u četvrtak među tačkama dnevnog reda naći će se i Izveštaj o radu Javnog pravobranilaštva grada Zrenjanina za 2009. godinu. Ovaj izveštaj pokazaće istinitost tvrdnji koje je iznosila Srpska radikalna stranka proteklih godina o vremenu kada je na čelu grada, na mestu gradonačelnika, bio gospodin Goran Knežević, o načinu vođenja grada i potezima koji su doveli do posledica po budžet grada Zrenjanina, posledica koje se i danas osećaju i još uvek opterećuju grad i godinu dana nakon njegove smene sa mesta gradonačelnika. Ovim izveštajem to potvrđuju i DS i njeni koalicioni partneri. U izveštaju se spominje dečije odmaralište Dobrota. Reč je o činjenici da je bivši gradonačelnik, gospodin Goran Knežević bez saglasnosti republičke Agencije za imovinu raspisao oglas za davanje u zakup dečijeg odmarališta Dobrota. Firma iz Crne Gore je na osnovu učešća na konkursu uplatila  242.200 evra u budžet grada, koji su u međuvremenu potrošeni. Kad nije mogao da uđe u posed, zakupac iz Crne Gore je tužio grad, raskinut je ugovor i grad Zrenjanin mora da isplati 242.200 evra sa kamatom zakupcu.

Više puta smo ukazivali i na slučaj sa asfaltnom bazom. Sada se i on našao u izveštaju Javnog prvobranilaštva. Bez izrade studija izvodljivosti i bez obezbeđenih sredstava iz budžeta grada, a i pored činjenice da u gradu već postoje dve asfaltne baze, 15.4.2008. godine potpisan je ugovor o kupovini asfaltne baze sa firmom „Graditelj“ iz Novog Sada, a 26.9.2008. zaključen je ugovor sa Pireus bankom o plaćanju na lizing. Ukupna cena asfaltne baze je 1.405.477 evra. Pošto ugovor nije realizovan pred Privrednim sudom u Zrenjaninu, vodi se postupak po tužbi DOO „Graditelj“ protiv grada Zrenjanina za raskid ugovora o dodeljivanju javne nabavke u otvorenom postupku za nabavku asfaltne baze i naknadu štete. Procenjujemo da će raskid ovog ugovora koštati grad Zrenjanin oko 300.000 evra, a kolika je tačna suma, nadamo se da ćemo čuti na sednici od javnog pravobranioca.

Takođe pred Privrednim sudom u Zrenjaninu vodi se postupak radi naknade štete po tužbi Preduzeća za politički konsalting i odnose s medijima „Polis konsalting“ DOO iz Beograda za neplaćene usluge po ugovoru o pružanju usluga. Naime, 24.4.2007. Goran Knežević je potpisao ugovor sa ovom kućom za usluge konsaltinga i odnose sa medijima, za koje je plaćano 2007. godine 118 hiljada dinara mesečno, a nakon potpisivanja aneksa ugovora 20.3.2008. ugovor je produžen do 20.4.2010. godine, a mesečna rata je povećana na 153.400 dinara. Prema izjavi zamenika gradonačelnika Gorana Kaurića na prošloj sednici Skupštine grada, ovaj ugovor je raskinut krajem 2008. godine. Koliko će to grad koštati, nadamo se da ćemo saznati od javnog pravobranioca. Ono što je interesantno je da je u aneksu ugovora dodat novi član ugovora koji se odnosi na nadoknadu dodatih troškova dostave elektronskog klipinga, kako se kaže „u periodima značajno povećanog obima sopstvenih aktivnosti“ (kampanje i slično). Ovo je posebno interensantno ako se pogleda vreme potpisivanja aneksa, tri meseca pred održavanje lokalnih izbora, pa se postavlja pitanje da li je ovaj ugovor potpisan za potrebe Demokratske stranke i Gorana Kneževića, kandidata te stranke za gradonačelnika ili za lokalnu samoupravu. Ovo pitanje je bitno ako se zna da je ova firma na osnovu postojećeg ugovora radila na ličnoj promociji Gorana Kneževića, održavala njegov sajt i ako se zna da lokalna samouprava ni na jedan način ne učestvuje u kampanji, već samo sprovodi izbore u sladu sa Zakonom o lokalnim izborima.

U izveštaju se može pročitati i da se vodi spor zbog duga grada prema GIK „Banatu“ zbog neisplaćenih dugovanja za sređivanje kupališta „Peskara“, kao i da je 15 građana zbog ujeda pasa lutalica tužilo grad i JKP „Čistoća i Zelenilo“ čiji je nemar i nerad kriv zbog toga.

Politiku koju je vodio Goran Knežević nastavila je da vodi DS i nakon njegovog odlaska. Nastavljena je politika zaduživanja, podignuti su krediti za završetak industrijske zone i hale sportova, javna preduzeća su nastavila da se zadužuju i ne izmiruju svoje obaveze. Sve to dovodi do daljeg pada životnog standarda, kao i do smanjenja aktivnosti vezanih za društveni život građana, a pre svega mladih. Zbog nedostatka sredstava konstantno se smanjuju sredstva za sportske klubove, kulturnoumetnička društva i udruženja građana, što dovodi do sve većih problema u njihovom radu i opasnosti da budu ugašeni, što je naročito prisutno među onima u naseljenim mestima.

Po ponašanju DS-a i njenih koalicionih partnera jasno se vidi da nema razlike između politike za vreme Gorana Kneževića i nakon njega potpuno je jasno da je sve po onoj „ sve je isto samo njega nema“.

Komentari

0 KOMENTARA

TVOJ KOMENTAR

VIDEO SNIMCI

TVITER

INSTAGRAM