Marijana Četojević: U momentu sunovrata životnog standarda građana, predstavnici vlade nude predloge mera za „pomoć“ privredi i poljoprivredi od kojih mogu da imaju korist samo tajkuni, a s obzirom na to da se svode na uvećanje rashodne strane budžeta, a novih prihoda nema ni na pomolu, jasno je da će ove mere plaćati građani iz svog džepa kroz uvećani PDV.
Dok Jorgovanka podiže referentnu kamatnu stopu i sprovodi restriktivnu monetarnu politiku, Dinkić sprovodi ekpanzivnu fiskalnu politiku, najavljuje kredite (bez pokrića) vezane upravo za referentnu kamatnu stopu.
Ministar finansija Mlađan Dinkić je izjavio da će do kraja godine odobriti više od 300 miliona evra zajmova. Reč je o kratkoročnim kreditima koji bi za naša preduzeća značili samo produžetak agonije za narednih 18 meseci. Za prezaduženu privredu koja, neće moći da ispunjava kriterijume za povlačenje ovih sredstava u najvećem broju slučajeva, novo zaduživanje znači guranje u propast, a za privatne banke siguran plasman jer će im država subvencionirati zelenaške kamate koje ubiraju u Srbiji. Dakle pomoć privredi će moći da koriste samo jako uspešni – tajkuni. Oni koji su monopolisti, najbogatiji da budu još bogatiji, a to sve iz džepa građana.
Ministar poljoprivrede se bavi predlogom mera za ublažavanje posledica suše, koja je mnogo veća nego što je priznaju, barem 90 odsto. Kanali koji su kopani u vreme Marije Terezije nisu izmuljavani, čišćeni niti su građeni novi zalivni sistemi poslednjih 25 godina. Od strategije srednjoročnog razvoja JVP „Vode Vojvodine“ do Prostornog plana AP Vojvodine to se odlaže od 2005. do 2020. godine. Poljoprivrednici i dalje gledaju u nebo i pitaju se gde je novac od naknada - za prethodne četiri godine uzeto je 20 milijardi, a ova vlada kontinuiteta u AP Vojvodini po treći put obećava da će baš sada rešiti problem, časna reč. Srpska radikalna stranka traži da se naknade za odvodnjavanje i navodnjavanje ukinu dokle god se ne revitalizuje postojeća i ne izgradinova kanalska mreža t.j. dok se ne reši pitanje navodnjavanja i odvodnjavanja.
U septembru mesecu ministar poljoprivrede i dalje nema ni ideju ni znanje, a kamoli uredbe o podsticajnim sredstvima za jesenju setvu, radi većih prinosa narednog ciklusa proizvodnje, da bi se izbegao rast cena snovnih namirnica. Pokušava kofom vode da ugasi požar, obećava regresirano dizel gorivo, a ne daje kriterijume za raspodelu u zavisnosti od biljne kulture po hektaru obradivog zemljišta. Ostaje otvorena mogućnost zloupotrebe i trgovine regresiranim gorivom. Srpski radikali traže hitno da se regresira gorivo na osnovu kriterijuma , a takođe i hitno regresiranje za seme i đubrivo.
Slično je i sa obećanim subvencijama po hektaru od 6.420 dinara koje predstavljaju ispunjenje obećanja starog ministra, samo nema naznake kada će sredstva biti dodeljena. Srpska radikalna stranka hitno traži da se dodele nove subvenicije, kako bi se obezbedila jesenja setva.
Hitno tražimo da na nivou AP Vojvodine Garancijski fond prolongira grejs period na kredite koje su vukli poljoprivrednici, i otpiše uvećane kamate koje se odnose na rizik deviznog kupsa. Na teritiriji Republike očekujemo da ove mere sprovede Vlada.
Osim navedenog mora se doneti uredba da Robne rezerve oktupe ne naznačenih 200.000 tona merkantilnog kukuruza koliko se planira već insistiramo na 600.000 tona kukuruza starog roda 2011 godine, i t po ceni koja je iznad tržišne.
Zašto robne rezerve već nisu intervenisale , kada je došlo do poskupljenja cene mesa usled nedostatka stočne hrane ? Gde su te zalihe koje Robne rezerve papirološki vode?
Nedopustivo je da se upućuje preporuka lokalnim samoupravama da oslobode registrovana poljoprivredna gazdinstva plaćanja zakupa poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini za 2012, jer se time pojačava samo politički pritisak za prekomponovanjem vlasti. Srpska radikalna stranka insistira da se naknada ukine za sve.
Razorno dejstvo na našu poljoprivredu bi bilo ukoliko bi se ukinule carine i prelevmani na uvoz svih žitarica, time bi se poljoprivrednik doveo u situaciju nelojalne konkurencije. Sa druge strane, povećanje izvoza znači povećanje spoljnotrgovinskog deficita, a dalji rast deviznog kursa, rast cena hrane i na kraju rast inflacije. Obzirom da je poljoprivredna proizvodnja planska delatnost tražimo da se uvezu samo interventne količine koje se moraju uvesti, da bi se sanirale posledice suše.
Takođe, tražimo da se spreči dalje enormno bogaćenje „novih grofova“ kroz monopole i izvoznu favorizaciju. Izvozne kvote moraju biti utvrđene. Na primeru soje koja je kod nas 71 dinar, a u Čikagu 61 dinar, vide se posledice kada jedno preduzeće izveze više robe nego što sme, ubere profit, a dalje građani plaćaju soju po previsokim cenama, kao da je u pitanju raritet.
Sredstva za podsticaj stočarima , moraju biti odmah dodeljena, kako se broj žive stoke ne bi smanjio.
Srpska radikalna stranka brine o opljačkanim poljoprivrednicima, a samo ovako koncipiranim podsticajem - poljoprivredni proizvođači će biti stimulisani da proizvode više i unapređuju poljoprivrednu proizvodnju.
0 KOMENTARA
TVOJ KOMENTAR