Nakon što je „Ineks Morava“ iz Niša, od strane mešovite Komisije u čijem su sastavu bili i predstavnici Energane i Opštinske uprave ali i političkih struktura, proglašena za najpovoljnijeg dobavljača uglja za Opštinu Bor, o detaljima i retrospektivi grubog pokušaja rušenja vlasti u Boru govorio je predsednik Opštine Bor, Branislav Rankić.
Branislav Rankić: Dame i gospodo novinari dobar dan, redovna konferencija za novinare predsednika Opštine. Danas je vreme održavanja konferencije pomereno i održava se malo ranije zbog sahrane Njegove Svetosti patrijarha srpskog Gospodina Pavla.
Za sutra je, počeću od toga, zakazana Sednica Opštinskog veća na kojoj treba da donesemo odluku o upućivanju dvočlane delegacije na proslavu Dana Opštine Bar, grada pobratima Opštine Bor. Oni su nama bili za Dan grada, 6. maj ovde, uzvratićemo posetu. Na Dnevnom redu biće i donošenje Odluke o izradi generalnog urbanističkog plana grada i Prostornog plana opštine Bor. To je obaveza prema Zakonu o planiranju i izgradnji koji je stupio na snagu 11. septembra. Tri nedenje nisam držao redovnu konferenciju iz razloga zaista burnih događaja koji su se desili u opštini Bor, čime je, jedno vreme, opština Bor bila u žiži interesovanja u Republici Srbiji i bila na medijima republičkog značaja, pogotovo elektronskim medijima. Ja sam tada tvrdio kao i sada da je to praktično bio pokušaj pravljenja afere od nečega što je bio problem najvećeg broja lokalnih samouprava u Srbiji, a fokusirana je Opština Bor. Vi i danas imate situaciju da je u velikom delu ili u velikom broju stanova u Beogradu gde su radijatori potpuno hladni pa to ipak nije tema. Imate situaciju u kojoj su gradske toplane Grada Beograda najveći dužnik Srbijagasa. Dugovanja se mere stotinama milijardi dinara, pa ipak niko ne govori o tom problemu. Govori se o dugovanjima za električnu energiju i energente Toplane u Boru. Ali, ozirom da su svi mogli da iznesu svoje stavove koji su uglavnom bili oprečni, obzirom da je od mene traženo kao i od ostalog rukovodstva da podnesemo ostavke, obaveza mi je da kroz ovu konferenciju za novinare kažem zašto to nisam želeo da uradim. Protest od prekjuče je pokazao da zaista nema, iza toliko organizatora, snage koja bi imala moralno ili bilo kakvo drugo pravo da traži ostavku predsednika Opštine i njegovih saradnika a dovoljno je samo predsednika Opštine, ali je pogotovo neumesan predlog da odbornici podnesu ostavke. Jer ako odbornici podnesu ostavke, onda će, na njihova mesta, političke stranke imenovati druge odbornike sa liste koju su imali, a ako bi neko uskratio političkim strankama da imenuju druge odbornike, monda je to protivustavno i uopšte ne razumem zahtev sindikata i političkih stranaka koje su u tome učestvovale da odbornici podnesu ostavke.
Zahtevi za uvođenje Privremenog organa upravljanja moraju naravno biti na zakonu zasnovanim osnovama, ukoliko se ne primeni praksa kriznih štabova kojoj vidim da bi mnogi pribegli kada bi imali prilike. Naravno da postoje uslovi koji moraju da se ispune da bi se uveo Privremeni organ upravljanja. Međutim, oni koji takve zahteve šalju, ljih očigledno ne anima zakon.
Neki koji su u nekom ranijem periodu bili ovde govorili o tome kako ja uništavam preduzeća i kako su oni uložili napor da ta preduzeća izvuku iz krze. Preda mnom su papiri koji govore o preseku, potpuno jasno, u narednih godinu i po dana šta se dešavalo do današnjeg dana i kako su dugovi određenih preduzeća rasli u periodu od 9 meseci mog odsustva sa vlasti. Alitakođe i gomilanje neisplaćenih zarada za zaposlene. Reći ću vam na primeru «Vodovoda» da je dug za struju porastao za 9 meseci za oko 50 miliona dinara, da je mnogo manje uplaćivano za struju nego što je uplaćivano dok sam ja bio tu. Dug za struju kada je «Toplana» u pitanju, takođe je porastao enormno.
Ali, da počnemo od preduzeća koja su likvidirana. Dugovanja «ŠRIF»-a u septembru 2008. godine kada sam ja smenjen bila su oko 6 miliona dinara i uglavnom su to bile neisplaćene zarade zaposlenih. U postupku likvidacije a to se desilo odmah kada sam preuzeo vlast, posle nepunih mesec dana, dugovanja su bila 26 miliona, od čega je oko 3 miliona za neisplaćene zarade jer smo u međuvremenu dinamiku povećali i isplatili za dva meseca. Dakle, 23 miliona su, za 9 meseci, napravljena dugovanja. Kada je u pitanju «Sportski centar», tu je još više, negde oko 35 miliona su porasla dugovanja, još uvek se evidentiraju. Tako da, ne likvidiram ja firme niti donosim takve odluke zato što bih voleo da tih firmi nema, nego kroz osnivanje novih firmi pokušavam da ih ozdravim i da napravim te firme koje su funkcionisale, nažalost, na katastrofalan način, da pokušam da napravim nove, zdrave firme. Do likvidacije «Centra za kulturu» je došlo, u ove dve firme između ostalog, zbog enormnog broja zaposlenih, a u «Centru za kulturu» zbog pripajanja sa Bioskopom i što je bilo mnogo lakše izvršiti pripajanje osnivanjem nove firme jer smo dve godine tražili i pokušavali da nađemo pravne osnove da se takva jedna firma formira. Evo, na tom primeru možete da vidite da u «Sportskom centru» koji je imao 105 zaposlenih i preko 30 Ugovora o delu, po novoj Sistematizaciji radnih mesta radiće 50 radnika plus 5 na određeno vreme. U Radio-televiziji Bor će raditi 40 zaposlenih plus 4 na određeno vreme i u «Centru za kulturu» 14 plus 2 na određeno vreme, obzirom da su na ta 22 zaposlena primili i one koji su bili u Bioskopu. I naravno da će kroz racionalizaciju pre svega isplata zarada zaposlenima ali i kroz uštedu u materijalima, ovi nagomilani gubici u 9 meseci mog odsustva sa vlasti biti, između ostalog i na taj način namireni, da bi uopšte ta preduzeća odnosno ustanove, mogli da opstanu. Iz toga se vidi jedan domaćinski odnos prema javnim preduzećima i ustanovama.
Dajkle, nije bilo domaćinskog ponašanja i to su prazne polutičke priče. Ovde su spremni papiri, svi koji su zainteresovani mogu do njih da dođu i da se uvere da je upravo tako bilo. Na primeru «Vodovoda» pogotovo se vidi koliko je to drastično kada ste imali situaciju da vam je dug za struju porastao 50 miliona dinara, a da se istovremeno, za tih 9 meseci, dug RTB-a prema „Vodovodu“ smanjio za nekih tridesetak miliona. Dakle, u to vreme, RTB je intenzivno plaćao Vodovodu svoje obaveze, ali nažalost, efekti nisu bili takvi da se smanjuje dug za električnu energiju, nego je on povećavan.
Sutra bi trebalo u Boru da boravi rumunski ambasador, Jon Makovej. Ja se nadam da ću imati priliku da se sretnem sa njim i da popiričamo.
Imali ste priliku da vidite daje agonija oko nabavke uglja, oko svega onoga što se dešavalo završena prekjuče potpisivanjem ugovora i da su juče počele da pristižu prve isporuke uglja u Bor. Iz toga se vidi da je postojao, danas je potpuno jasno, organizovan bojkot od početka grejne sezone, da su propušteni svi pristojni rokovi da se sklope ugovori sa dobavljačima. U periodu završetka tendera su dobavljačiodbijali da sklope ugovore, verovatno opet pod različitim uticajima raznih interesnih grupa i posle osnivalja jedne mešovite komisije u čijem su sastavu bili i predstavnici Energane i Opštinske uprave ali i političkih struktura, došlo se do toga da se ipak odabere dobavljač ugljeva i prema mojim informacijama, prvobitna ponuđena vrednost smanjena je za oko 44 miliona na godišnjem nivou kada je u pitanju nabavka ugljeva. Optuživan sam da smo, zato što smo prezadovoljni radom prethodnog direktora Toplane produžili i izabrali ga ponovo u septembru mesecu-tačno je zato što je isteklo godinu dana v.d. stanja, protivzakonito bi bilo duže zadržavanje prethodnog direktora Toplane, a bilo je krajnje neozbiljno imenovati drugog direktora u trenutku kada je bilo potrebno potpisivanje ugovora sa dobavljačima ugljeva. Zbog toga je produžen taj rok, a ni u kom slučaju zato što nije bilo drugih rešenja. Vidi se da su ona postojala i da će i ubuduće postojati jer je sigurno da nema nezamenljivih.
Na tenderu za najpovoljnijeg ponuđača bilo je raznih interesa. „Vibo promet“ Zaječar je stavio zvaničan prigovor na izveštaj Komisije i na bodovanje, ali bilo je i kod drugih dobavljača. Očigledno je da je svako onaj ko se pojavio na tenderu imao neke strukture koje su ga promovisale, ali je Komisija uspela da odoli svim tim pritiscima kojih je bilo i da izboduje onako kako je to propisano formulom, tako da tu pritisak nije mogao ni da se vrši jer je računica veoma jednostavna. Bodovi su sabirani po partijama i u svim partijama je najbolji ponuđač bio „Ineks Morava“. Međutim, bio je i zaključak Komisije da bi Toplana uštedela oko 3 miliona ukupno, ukoliko bi za jednu partiju ugljeva sklopila ugovor sa „Vibo prometom“ iz Zaječara, a razlog zbog čega bi uštedela, ja sam se raspitivao, jeste što su u pitanju domaći i strani ugljevi, valjda se tu pojavljuje neka razlika, ali istog kvaliteta. Međutim, to je bila stvar dobavljača i njihovog međusobnog dogovora, da se dogovore „Ineks Morava“ i „Vibo promet“. Do tog dogovora očigledno nije došlo, čim je ugovor u potpunosti potpisan sa Ineks Moravom. Da li je bilo pritisaka? Pretpostavljam da jeste. Na mene niko nije vršio pritisak - niti je mogao, niti sam bio član Komisije niti sam potpisivao Ugovore. Možete pitati svakog člana pojedinačno da vam kaže.
Evo, ja sam toliko imao za ovu konferenciju, ako imate pitanja, izvolite.
Novinar: Vi ste imenovali Komisiju.
Branislav Rankić: Nisam ja imenovao Komisiju. Komisiju je imenovao direktor Toplane.
Novinar: Koliko radnika u postupku gašenja radi u Sportskom centru i kada će biti završen postupak registracije?
Branislav Rankić: U Sportskom centru trenutno radi 16 zaposlenih. Bio je predlog v.d. direktora na novu Sistematizaciju na 74 pa na 75 radnih mesta i ta je Sistematizacija odbijena jer je jasno rečeno okvir do koga treba ići. Šesnaestoro je onih koji sprovode stečajni postupak. Novi privredni subjekt je u postupku registracije, u Agenciji za privredne registre već je registrovan, mislim da je određen i PIB i posle potpisivanja Sistematizacije radnih mesta, 50 plus 5, ući će se u prijem radnika, odnosno, pozivaće se oni radnici koji su upućeni na Zavod.
Ako nemate više pitanja, hvala. Vaš internet pregledač možda ne podržava prikaz slike. Vaš internet pregledač možda ne podržava prikaz slike.
0 KOMENTARA
TVOJ KOMENTAR