Goran Tajdić:Završila se i 28. manifestacija „Dani piva“ a da Zrenjanin još nema nikakvo rešenje po pitanju Zrenjaninske industrije piva (u nastavku ZIP). U Zrenjaninu se od 2006. godine ne proizvodi pivo, pivara ne radi, još se ne zna šta će biti sa njom, ali se i dalje slave „Dani piva“. Hronološki da podsetim da je ZIP privatizovan još 2003. godine, kada je kontroverzni biznismen Momčilo Rajić kupio ZIP. Tadašnja vlast u gradu Zrnjaninu iz nepoznatih razloga nije nikako intervenisala, niti se trudila da dovede nekog strateškog partnera koji će pokrenuti proizvodnju piva, kao što je to urađeno sa drugim pivarama u Srbiji. Prodata je Momčilu Rajiću, iako se zna da je on od 1996. godine već bio na udaru zakona, da je bio u zatvoru, da je bio osuđivan, i čim je izašao iz zatvora ponovo je bio hapšen. Do 2003. godine tri puta se nalazio u pritvoru. Na kraju, ipak je njemu prodat ZIP na koji je 2006. godine stavljen katanac i od tada nema proizvodnje piva u Zrenjaninu. Iako je posle, zbog dugovanja ZIP-a prema državi od 300 miliona dinara, ZIP došao u vlasništvo države, državna administracija ili vlast koja je tada bila 2006. apsloutno ništa nije učinila da se nađe strateški partner, da se izvrši nova privatizacija ZIP-a i da se nastavi tradicija koja traje od 1745. godine, da se nastavi sa proizvodnjom brendova koji su bili najpoznatiji, kao što su: svetlo pivo, Porter, Tut-gut ili kasnije Euromalk.
Kasnije, Goran Knežević, koji je bio najveći gradski funkcioner od 2000. godine, prvo kao predsednik Opštinskog veća od 2000. do 2004. godine, zatim kao gradonačelnik od 2004. do 2008. godine, nije učinio ništa po pitanju pivare da se njen status promeni. Novi gradonačelnik koji ga je nasledio, Mileta Mihajlov je najavljivao da se rešava pitanje ZIP-a i da će ZIP početi sa radom. Međutim, od 2008. do 2012. godine ništa nije urađeno. Došla je nova vlast 2012. godine, i ona je isto davala obećanja u medijima da će se pokrenuti proizvodnja piva u Zrenjaninu, čak je i sekretar Skupštine grada Zrenjanina Milan Mrkšić najavio na konferenciji za štampu da će grad postati vlasnik ZIP-a, da će grad učestvovati na aukciji i kupiti ZIP. Poznato je da je u maju mesecu ove godine sednica Skupštine odložena, a na njoj je trebala da se donese ta odluka da grad kupi ZIP. Na kraju se videlo da od svega toga nema ništa.
Ako računamo da je na čelu grada od 2000. do 2008. godine bio Goran Knežević, a sada 2012. godine ponovo kao predsednik Gradskog odbora ali na čelu SNS-a ovde u Zrenjaninu, mi srpski radikali jasno ukazujemo da po pitanju ZIP-a u narednom periodu i u dogledno vreme se ništa neće rešiti. Jednostavno, ni prethodna vlast ni ova vlast nije imala ni želju, ni način, ni model na koji način da se ZIP opet pokrene.
Kako vreme prolazi, tako i ta oprema koja se nalazi u fabrici propada i zastareva, a problem je u svakom slučaju da ako i bilo ko kupi ZIP kako da pokrene proizvodnju. Možda bi se to isplatilo nekom ko bi samo kupio brendove koji su bili poznati, i za koje verujem u gradu Zrenjaninu i široj okolini da će se naći kupci za takav jedan brend kao što je bio Euromalk ili Tut-gut, crno Porter pivo i svetlo zrenjaninsko pivo.
Problem nastaje od 2000. godine po pitanju privatizacije i spornog Zakona koji je donela vlada Zorana Đinđića, tako da su se pojedinci koji su se u prethodnom periodu obogatili da bi oprali taj novac više kupovali preduzeća koja će kasnije prodavati prodajom imovine i zemljišta i oprali taj novac, a ne da bi pokrenuli proizvodnju. Najveća greška prethodne vlasti u Zrenjaninu je ta što nisu vodili računa kome se prodaje, niti su intervenisali kod nadležnih državnih organa koji su vršili privatizaciju. Ako se setimo da je taj sporni gazda Momčilo Rajić kupio i „SM TURIST“, takođe 2003. godine, a „SM TURIST“ je 2010. godine izbrisan iz registra. Afera je potresla grad Zrenjanin i po pitanju odmarališta koje su grad Zrenjanin i privredni subjekti imali i u Sloveniji i u Hrvatskoj, ni dan danas ne postoji epilog šta je sa tim odmaralištima, ko je ta odmarališta prodao, i u čijem je džepu taj novac završio. Opet se spominje taj isti Momčilo Rajić koji je kupio i ZIP. Naime, kada je 2006. godine na račun „SM TURIST“-a leglo 400 hiljada eura od prodaje odmarališta u Hrvatskoj, preko jedne mađarske banke, tada je, kako su pisale „Novosti“, počela istraga od strane BIA po pitanju prodaje odmarališta, međutim, kao što znamo, do 2000. godine Goran Knežević je bio direktor „SM TURIST“-a. Kako je javni tužilac i tada rekao da jednostavno dokumentacija o tim odmaralištima od 90-ih godina do 2000. godine ne postoji, šta je u vlasništvu „SM TURIST“-a.
Na kraju krajeva, zbog te uplate je i počela istraga BIA. BIA je tu istragu zanemarila iz ko zna kojih razloga, izgleda su tu mnogo veći „igrači“ koji se nalaze u državi imali veći uticaj pa je istraga prebačena, s obzirom da je Goran Knežević prisluškivan, istraga je prebačena po pitanju građevinskog zemljišta. Danas vrlo dobro znamo kako se i taj epilog u Specijalnom sudu u Beogradu završio. Jednostavno, mnoge stvari koje su se dešavale u prošlosti od 2000. godine čame negde u fiokama, niko ništa ne rešava, a najveću štetu i problem trpe građani, bivši radnici tih svih preduzeća kod kojih je izvršena privatizacija u gradu Zrenjaninu, i dan danas na njima stoji katanac.
0 KOMENTARA
TVOJ KOMENTAR