Budžet finansira protivustavne kategorije

Marijana Četojević: Dame i gospodo novinari, zahvaljujem vam se što ste došli na još jednu konferenciju za štampu Srpske radikalne stranke. Tema je ono što je svakako najalrmantije: neodgovorno ponašanje vlastodržaca u AP Vojvodini u finansijskom sektoru, koji u ovom momenti i najviše pogađa građane.

Svi parametri života su i te kako ugroženi i očekuje se prolongiranje tog veoma teškog stanja: prosečna neto zarada U AP Vojvodini iznosi 39.759 dinara (kako je objavio Repulički zavod za statistiku), što je 3,6 odsto ispod republičke zarade; pretvoreno u evre - oko 338 evra. Dakle - ispod nivoa 2007 godine!

Ako pogledamo rast cena, u julu je zabeležen porast od 6,1 odsto. S obzirom na izuzetno pogrešne mere koje se sprovode od strane Vlade Republike Srbije, očekuje se prolongiranje rasta cena i dvocifrena inflacija. Kupovna moć stanovništva rapidno pada, čak 5,7 odsto u odnosu na juli prošle godine.

I industrijska proizvodnja beleži ogroman pad i manja je za 4 odsto u odnosu na jul prošle godine, a u odnosu na prosek čak 7,6 odsto!

Od pompezno najavljivanih velikih stranih investicija, koji se eto utrkuju da dođu u Srbiju, makroekonomski finansijski podaci pokazuju nešto sasvim drugo. Pokazuju odliv sredstava stranih investicija. Onoliko koliko je prošle godine bio priliv, toliko je sada odliv. Dakle oko milijardu i devetsto miliona eura.

U takvoj situaciji, Vlada AP Vojvodine mora da se zauzme za domaćinsko i odgovorno trošenje budžetskih sredstava.

Kao što znate, na skupštini će se raspravljati o Izveštaju o izvršenju pokrajinske skupštinske odluke o budžetu za 2011. godinu. Srpska radikalna stranka je u momentu usvajanja Rebalansa i usvajanju plana o Budžetu, upozoravala da je Budžet predimenzioniran, „prenaduvan“. Da ne odslikava pravu ekonomsku situaciju i moućnosti građana, privrednika i poljoprivrednika AP Vojvodine.

Ostvareni prihodi Budžeta su 53,7 milijardi, i manje su ostvareni čak gotovo 9 milijardi u odnosu na poslednji Rebalans (koji je bio u maju mesecu). Pogrešno su projektovani prihodi celih 15 odsto - i svakako se tu dovodi u pitanje da li je to bila namera, pogrešna projekcija ili se radi o neodgovornosti.

Takođe, rashodna strana je manja čitavih 20 odsto. Rashodi Budžeta iznose 50.602 milijardi dinara. U odnosu na plan, plasirano je oko 11 milijardi dinara manje! Najveći problem je u tome što se zarade svakako ispunjavaju u celosti, čak preko 95 odsto. A ono što bi trebalo da budu programske aktivnosti - one drastično zaostaju za zaradama. Rashodi za zaposlene rastu:  2,1  milijardu dinara ili 5 odsto u odnosu na 2010 godinu.

Nagrade za zaposlene tri puta rastu. Imaju ogromne specijalizovane usluge - na nivou od 603 miliona. Za NVO se izdvaja čak 642 miliona. Usluge po ugovoru takođe predimenzirane.

Troškovi, koji su slabo transparentni, ispunjavaju u celosti, a sa druge strane,  najveće smanjenje upravo beleži pokrajinski sekretarijat za finansije, gde se nalazi fond za kapitalna ulaganja, koji se ostvaruje svega 40 odsto sredstava; ili, kad vidite da se sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo ostvaruje sa nekih 58 odsto sredstava, ili recimo sekretarijat za privredu 35 odsto sredstava; tada je jasno da je Budžet izgubio razvojnu formu koju je imao i došao na poziciju potrošačkog Budžeta.

Prekomerna javna potrošnja, gde se ne ostvaruju programske aktivnosti, nikako ne može da da bilo kakav zamajac privredi u AP Vojvodini.

Što se tiče sekretarijata finansija, on beleži pad od čitavih 7,3 milijardi, pogađa sve lokalne samourave koje dobijaju čak 1,1 milijardu dinara manje i fond, jer je smanjeno projektovano ostvarenje prihoda najviše prisuno kod dotacija od ostalh nivoa vlasti; namenski kapitalni transferi iz republičkog budžeta se ostvaruju svega 30,77 odsto, od planiranih 6,5 ostvaruje se svega 2 milijarde dinara; zatim, sa 40,27 odsto se ostvaruju dotacije od ostalih nivoa vlasti.

Smatrali smo da su građani taoci unutar stranačkih odnosa u Demokratskoj stranci i da zato novac nije stigao u 2011 godini. Međutim, u 2012 godini ne možemo da kažemo da će išta biti bolje s obzirom na to da će ovog puta biti reč o unutar koalicionim odnosima, s tim što isti čovek, koji je i tad razrezivao i vodio finansije kao i godinama unazad, i sad odlučuje o Budžetu i procentu ostvarenja koji je usmeren na AP Vojvodinu. Građani AP Vojvodine su ponovo taoci unutar koalicionih odnosa i apetita vlastodržaca.

Srpska radikalna stranka posebno ističe zaduženja Fonda za kapitalna ulaganja od 2,391 miljardu dinara za podsticaj građevinskoj industriji po nepovoljnim uslovima (obrada kredita košta 0,5 odsto, a dalje zbog referentne kamatne stope se dodaje 2,5 odsto, a ta stopa beleži trend rasta). Želim da kažem da u ovom Budžetu na dan 31.12. imamo 3.169 milijardi dinara koje neangažovano leže u nekoj banci i kamate se. To je jasan podatak: da je pokrajinska uprava potpuno neefikasna i predstavlja ogroman teret za privredu i građane!

Osim sekretarijata za finansije, drugi po ugroženosti, je Sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, gde je planirano da se ostvare sredstva od 6,3 milijarde, a ostvareno je svega 3,7. Dakle: 2,6 milijarde manje.

Kako je do toga došlo? Tako što su upravo vlastodršci iza zatvorenih vrata odlučili da samostalno razrezuju naknade za navodnjavanje, za odvodnjavanje - da samostalno određuju cenu. Godinama unazad se zna da se naknada za vode ostvaruje sa oko  39 odsto. Ove godine, vlastodržci su planirali čak 3,4 milijarde da uzmu od poljoprivrednika.

Naravno, ostvareno je 1,3 milijarde. Ali, u poslednje 4 godine, u ovom sazivu najmanje 20 milijardi je uzeto od građana, od poljoprivrede i od privrednika koji su uredno plaćali te naknade. Kako je onda moguće da imamo situaciju suše? Da je Javno vodoprivredno preduzeće redovno ispunjavalo svoje obaveze, održavalo kanale, nikad ne bismo došli u ovakvu situaciju. Od Marije Terezije niko nije sređivao te kanale!

Srpska radikalna stranka smatra da te naknade moraju hitno da se ukinu, i to ne samo za ovu godinu, sve dok vlastodršci ne budu sproveli sve mere za sređivanje kanala, a za koje su i preplaćeni od građana AP Vojvodine.

Takođe, slična situacija je u Sekretarijatu za privredu. Sredstva za podsticaj malih i srednjih preduzeća iznose svega 58 miliona dinara, ispunjava se 8 odsto plana, a sa tako malim sredstvima naravno da se ne može uraditi apsolutno ništa i ne može se dati nikakav podsticaj.

U Budžetu imamo i protivustavne kategorije, kao što je „Fond evropski poslovi“, koji se ispunjava u punom procentu sa 90 miliona dinara. Neustavne kategorije mogu da se finansiraju jednako kao i Vojvođanska Akademija nauka, a krucijalne stavke od vitalnog značaja za AP Vojvodinu ostaju bez sredstava.

 

Ja vam se zahvaljujem, ako imate nekih pitanja, izvolite...

 

 

Komentari

0 KOMENTARA

TVOJ KOMENTAR

VIDEO SNIMCI

TVITER

INSTAGRAM