Зрењанин без струје, а у најави њено ново поскупљење

СИНИША ГАЈИН: Поред чињенице да нам је јавна расвета у граду и насељеним местима у катастрофалном стању, да нам је велики број улица у мраку из разлога што Дирекција за изградњу и уређење града Зрењанина не ради свој посао, о чему говори чињеница да ништа у протеклој години није улагано у јавну расвету и да се дуго обећавана реконструкција јавне расвете одлаже у недоглед, а сва брига око јавне расвете пребачена на месне заједнице, наше суграђане, како у граду тако и у насељеним местима, у последње време муче чести нестанци електричне енергије и по 6-7 пута, као и падови напона.

Сведоци смо сви да у последње време често долази до нестанка електричне енергије. Последњи примери су нестанак струје у великом делу града у недељу, као и ноћашњи нестанак струје у насељеном месту Клек.

Проблем је у чињеници да се нико од надлежних из Електродистибуције није ниједанпут огласио по том питању, није дао никакво образложење грађанима. Нико ни из градске власти није показао интересовање по том питању, није се огласио нити захтевао образложење од Електродистрибуције. Нажалост, постало је изгледа нормално да нестаје струја или вода, да то прихватимо као реалност и нормалну појаву, што је апсолутно неприхватљиво.

Ако погледамо чињеницу да велики број насељених места, па и сам град, поред честих нестанака струје, има велике проблеме са падом напона, поставља се питање шта је улагано у електромрежу у последњих 10 година, на шта су утрошена средства од продаје струје и силних кредита и наводних инвестиција са којима се власт хвалила. Такође, поставља се и једно сасвим логичко питање које мучи бројне грађане, ко ће им надокнадити штету коју су претрпели због кварова на електричним уређајима услед нестанка струје и пада напона у мрежи. Очигледно да то никога из власти не интересује, али се зато говори о новом поскупљењу електричне енергије на јесен и то за невероватних 20%, што је из више разлога крајње неморално и ничим оправдано.

Подсетићу вас да смо у марту ове године већ имали поскупљење електричне енергије од 10%, што се показало као велики удар на и овако катастрофалан животни стандард становништва, јер је поред цене струје дошло и до драстичних повећања цена готово свих животних намирница. Неморално је повећавати цену струје ако се зна да су плате и пензије замрзнуте још од 2008. године и да се не планира њихово одмрзавање до краја године, да у Србији има више од 700 000 људи који живе испод егзистенцијалног минимума, да је сваким даном све већи број незапослених, а од великих страних инвестиција и запошљавања нема ништа, за што вам је најбољи пример у Зрењанину.

Неморално је објашњење да цена струје мора да поскупи јер је она најнижа у Европи, па нас ту пореде са Италијом, Француском, Немачком, а нико не каже колика је разлика у зарадама и у животном стандарду у односу на ове земље. Кажу, тежи се да се до 2015. постигне цена струје као у овим земљама, а ми постављамо питање да ли се планира да се до те године достигне и ниво зарада и квалитет живота као у тим земљама Европе, с обзиром да грађани у Србији живе све горе и теже. Из свих ових разлога, за Српску радикалну странку је најављено поскупљење струје од 20% и нова најава поскупљења гаса за 10% неприхватљиво јер ће довести до још већег пада животног стандарда грађана.

Дана 18. марта, 18 дана након поскупљења струје од 10%, агенција Бета је пренела изјаву генералног директора ЕПС-а да неће бити другог поскупљења струје у овој години јер, како је изјавио директор: „У новом плану пословања ЕПС-а, који је достављен Влади Србије, није предвиђено још једно поскупљење струје у овој години.“ Ових дана слушамо директора ЕПС-а како каже да ће тражити од владе поскупљење од 20%. Да ли то директор крши план пословања своје фирме и ради мимо плана? Министар енергетике, г. Шкундрић је изјавио 12. Априла, а пренела агенција Бета, да ће поскупљење стује бити разматрано само у случају да раст индустријске производње буде два одсто, а енергетике од три одсто. Да ли најављено поскупљење струје говори да је Србија успешно пребродила светску економску кризу и доживела економски процват, што демантује све већи број угашених предузећа и радника без посла. У изјави од 27. маја, само 2 месеца након поскупљења струје, министар Шкундрић најављује ново поскупљење струје причом да би поскупљење струје погодовало инвеститорима, да су могућности за страна улагања у српску енергетику велика, али да се поставља питање да ли им се то исплати, с обзиром на ниску цену електричне енергије. Да ли се министар пита да ли би поскупљење погодовало грађанима Србије, како би то утицало на њихов животни стандард? Очигледно не. Министар је у тој истој изјави рекао да: „Када би ЕПС за само 10 одсто повећала цену струје, Србија би ушла у ред енергетски профитабилних земаља“, па се још једном поставља питање зашто се онда инсистира на повећању цене струје од 20%.

Из овога се види да власт не интересују њени грађани него потенцијални страни инвеститори и њихов новац, као и вредност компаније ЕПС, јер ће део колача приликом њене приватизације бити већи. И док у Зрењанину нестаје струја, они нас и даље убеђују у неку европску перспективу, европску будућност, а чињеница је да нису обезбеђени елементарни услови за живот у 21. веку, где спада и нормално снабдевање електричном енергијом.

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ