Због лоше власти, не треба делити Србију

Ми у Српској радикалној странци смо против регионализације јер она слаби организацију власти, а и поскупљује функционисање државе зато што подразумева стварање низа регионалних бирократија. Државни апарат Србије ионако је сувише гломазан тако да у овом тренутку заиста нема потребе за формирање било каквих региона. Оно на чему треба инсистирати је развијена локална самоуправа, али између локалне и централне власти нису потребни никакви регионални нивои.

Кад је о предложеном Статуту Војводине реч, он је у највећој мери противуставан и представља у ствари пројекцију једне будуће независне државе. Када је доношен нови Устав Србије, 2006. године, СРС је пристао на то да Војводина и Косово и Метохија добију статус покрајине пре свега зато да не бисмо додатно заоштравали политичку атмосферу у друштву у време када се води борба за очување територијалног интегритета земље. Али Српска радикална странка је програмски и идеолошки за унитарну државу, без покрајина и региона, са развијеном локалном самоуправом.

Јер региони би могли да постану жаришта сепаратизма, а то је Србији у овом тренутку најмање потребно. Исто тако, регионално уређена држава подразумева и регионалне органе власти и регионалну администрацију, а све то поскупљује функционисање система. Грађани Србије већ имају проблема са прегломазном администрацијом и ако би била формирана и она на регионалном нивоу онда можемо да претпоставимо колико би нас све то коштало.

Добар пример за то је покрајинска администрација у Новом Саду, која је 2002. године имала седам покрајинских секретаријата, а данас их има седамнаест. Ако би Скупштина Србије потврдила Статут Војводине, покрајинских секретаријата вероватно би било више од двадесет. Тако да грађани Војводине немају неку велику корист од тих покрајинских секретаријата, осим што бисмо имали додатне буџетске расходе.

Не видим, дакле, никакав разлог да између општина и градова, с једне стране, и централне власти, с друге, постоје било какви степени организације власти. Локална самоуправа треба да има у својој надлежности све оно што је потребно за живот грађана на локалном нивоу. Али чему сад и региони? Србија је ионако мала и недовољно развијена земља, са све већим разликама између развијених и неразвијених подручја.

Неки сматрају да би управо због ових све већих територијалних разлика у развијености требало формирати регионе, али ја бих рекао да је проблем у томе што власт у Србији не ваља и да отуда потичу територијалне разлике. Због лоше власти, дакле, не треба поделити Србију. Треба имати власт која ће водити рачуна о равномерном развоју земље. А не видим како би региони могли, сами по себи, да допринесу бржем економском развоју неразвијених. Не треба због лошег функционисања власти Србију делити на регионе него је ствар у томе да морамо да добијемо власт која ће да води бригу о сваком делу Србије подједнако.

Јака државна власт нам је потребна, али таква која би водила бригу о сваком делу земље. А свака регионализација, то је историја показала, у ствари је феудализација Србије. Као што верујем да би стварање другог скупштинског дома, који би изражавао интересе региона, био допринос дезинтеграцији земље.

Александар Мартиновић, Политика

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ