Забранићемо ММФ-у да одређјуе пензије у Србији

Зоран Красић: Даме и господо новинари, дошли смо испред Владе Републике Србије, јер је власт одговорна за тежак живот у Србији. А, ми из Српске радикалне странке, позивамо грађане да бирају Србију, а не Европску унију и да бирају неку нову владу у којој ће за неколико месеци радити људи који ће бити препознатљиви по томе што воле Србију и њене грађане и који ће посветити  свој рад бољем и успешнијем животу у Србији.

За данас смо изабрали тему пензионог система. Пензиони систем је доживео деградацију од 2003.године, када је Србија пала у руке ММФ, Светске банке и ЕУ, када је власт обавезана да исплаћује пензије из тзв.реалних основа. Односно да исплаћује пензије по систему: колико доприноси, толико пензије. Друга ствар са којој је Србија обавезана, а досманлијска власт је то прихватила је увођење ригорозних услова за одлазак у пензију.То је почело 2003, а за протекле две године, ова Влада, у којој се налазе и они који, наводно, штите пензионера, препознатљиви као ПУПС, прихватили су , тако да се старосна граница за остваривање права на пензију повећава. Повећавају се и године радног стажа за одлазак у пензију. Јер, наводно, људи дуже живе, па би требало краће да уживају у пензији. А где су ту стечена права грађана? О томе се не размишља.

Шта је са приходном страном? Продата су предузећа, поклоњена, успостављени монополи и готово да нема ригорозности у наплати доприноса. На тај начин се повећава неизвесност људи који су осигураници и уништава материјална основа за пензионере.

Сетите се да је 2008. године речено да ће, ако се направи та влада са ПУПС, ПУПС гарантовати да ће просечна пензија бити 70 одсто просечне плате. Ево, нису дошли до тих 70 одсто. Променили су законе тако да се усклађивање примењује два пута годишње и оно што се усклађује је са растом порошачких цена. Због тога, максимални део који неко може да добије од усклађивања, износи 1,2 одсто. Са тим парама тешко да може да се живи у Републици Србији.

Шта ћемо да променимо када се преселимо у ову зграду? Откачићемо ММФ, Светску банку и Европску унију и супротставити се њиховим условљавањима. Држава мора да буде гарант. Држава је прописала обавезно пензијско-инвалидско осигурање и мора из свог буџета да гарантује стечена права. Пензија јесте лично примање, али је социјална категорија. То је категорија која мора да обезбеди колико-толико пристојнији живот пензионера. Укинућемо монополе и организовани криминал који је данас у прилици да не измирује обавезе по основама пореза и доприноса, а никаква тајна није да тајкуни држави дугују 5 милијарди евра по основу својих обавеза.

Треба да се подстакне економски развој Србије, да се отварају радна места, да се уплаћују доприноси, да и они који треба да уплате доприносе схвате да је то њихова корист. Јер, само је питање дана када ће и они постати корисници пензија.

На страни постојећих корисника пензија и будућих корисника, треба укинути ове ригорозне услове за остваривање права на пензију. Јер, ови услови који данас важе у закону су негација пензијског система. Заснива се на принципу-кад оствариш пензију, врло мало ћеш да је користиш, зато што си велики трошак за Републику Србију.

Мора да се промени тај систем. Мора се увести поштовање према људима који су својим радом заслужили да у оном тренутку када изгубе радну способност, могу да живе од онога што су одвајали за своју социјалну сигурност у старијим годинама.

Мора да се укине својеврсна физофренија која постоји у нашем закону. Замислите ситуацију:  удовица од четрдесетпет и по година старости мора да чека двадесет година да испуни други критеријум-године старости, да би остварила право на породичну пензију! Па, шта да ради од 46. до 65 година? Од чега да живи када јој се не признаје право као удовици преминулог осигураника или корисника права. Има ту много ствари које морају да се промене и на страни прихода и на страни коришћења стечених права. Али, увек буџет Републике Србије мора да буде гарант. Без обзира да ли се доплаћује, као данас 60 одсто за пензије, да ли ће сутра бити можда 30, 20 или 10 одсто.

Пензиони систем у овом катастрофалном стању је одраз, односно последица економских промашаја у приватизацији, тајкунизације и организованог криминала који цвета у Републици Србији, док власт не види обичног човека.

Да не читам њихове статистичке податке, али, из овога се види да влада није испунила бројна обећања. Није испунила ни оно обећање које је дао ПУПС да ће просечна пензија бити 70 одсто од просечне плате. Подсетимо се, у међувремену су променили закон, подигли границу година живота за остваривање права на пензију. На тај начин пупсовци шаљу поруку: ми смо остварили право на пензију, не дамо вама да остварите право на пензију под истим условима! Јер, ако се повећа број пензионера ми нећемо имати довољно за себе.

 Ово питање пензионог система директно се односи на 1,7 милиона пензионера по различитим основама, али и на 2 милиона људи који имају статус осигураника. Ова тема се директно односи на 4 милиона грађана Србије, а ми инсистирамо да се поштују стечена права. Држава мора да се истргне из загљаја ММФ, Светске банке и ЕУ, који подстичу неолиберализам. А, није искључено да у следећој врсти притисака кажу: исплаћиваћете пензије само онолико колико имате средстава које сте скупили по основу доприноса. Уколико не дај Боже остане на власти проевропски режим, који испуњава све захтеве и ради за интересе Брисела и Вашингтона, могуће је да пензија постане трошак који држава не може да плаћа. А онда, пензионери, шта је са вама и шта је са будућим пензионерима, шта је са самохраним родитељима?

Једина гаранција  да ће пензиони систем функционисати у складу са интересима грађана Србије јесте да победи Србија, а да изгуби Европска унија. Да победи Србија, да победи Српска радикална странка, да победи др Војислав Шешељ!Тако ће и садашњи и будући пензионери имати сигурност и одговарајућу стабилност.

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ