Војислав Шешељ: Стезање каиша је бесмислено!

Др Војислав Шешељ: Господо новинари, отварам редовну конференцију Српске радикалне странке.

Ми смо вам већ најавили на претходној конференцији да ћемо се у наредном периоду највише бавити економским питањима у циљу стварања нове економске политике. Та нова економска политика већ има основну визију у нашим ставовима, али ћемо је, наравно, у ходу дограђивати и желимо да буде што комплетнија. Та економска политика полази пре свега од потребе заштите домаће производње у Србији. Без тога нам нема опстанка. Ово што се ради на српском тржишту, то је убиствено. Ова поплава стране робе, овај отворени увоз... A онај ударац који је јуче задан Србији прихватањем споразума са Међународним монетарним фондом још ће више погоршати нашу ситуацију. Споразум је направљен тако да и даље усисава вредности из наше привреде, из нашег друштва уопште и да нас доводи у безизлазни положај.

Нова економска политика је сасвим нешто контра томе – заштита домаће производње, царински систем по узору на друге земље и пре свега равноправни економски односи. Ви знате шта се све код нас дешавало. Још је режим Бориса Тадића укинуо царине за многе робе из Европске уније; кад ми тамо извозимо плаћамо царине а они нас засипају тим робама без икаквих царинских обавеза.

Кад је Хрватска постала чланица Европске уније, онда је задржала све привилегије на српском тржишту и кад је претила опасност, на пример, фабрика дувана из Ровиња да буде ускраћена за свој привилеговани положај у Србији, онда се дигла кука и мотика, онда не само из Хрватске, него и из других европских земаља вршен је притисак на Србију да све те бенефиције задржи. Ми смо типична једна колонија у којој свако може да ради шта пожели. Режим глуми да доводи инвеститоре, ми правих инвеститора са запада немамо. Ми имамо оне компаније које су доведене, којима се плаћа за свако радно место које ће отворити. А много би било паметније да се тај новац поделио унапред незапосленима, па да се они сналазе, да они улажу у пољопривреду, у занатство, у трговину, у било коју делатност, а не да глумимо да имамо економски раст, а заправо тог економског раста нема.

Даме и господо, Србија то више не може да издржи. Незадовољство у народу је све веће, ми очекујемо сад синдикалне протесте. Ми се нећемо мешати у синдикалне активности али ћемо их подржавати. Ми, на пример, подржавамо захтев пензионера Србије да се укине смањење пензија, подржавамо синдикате свих запослених у јавним делатностима да се укине норма о смањивању њихових плата, а с друге стране, ми такође сматрамо да треба укинути ове нотаре које је режим увео ради стварања нових привилегија. Ми не можемо сад да се мешамо у све аспекте незадовољства адвокатске коморе и свих адвоката, али можемо снажно да подржимо укидање система нотара јер тај систем је сасвим бесмислен у Србији. Имали смо нотаре у време Аустроугарске у Војводини, али је тада судска мрежа била врло слабо развијена. Можда је било свега два, три суда на читавој територији Војводине. Е, онда су нотари имали смисла. А сад ми имамо много више судова у Србији него што ћемо имати нотара. Зашто би се судовима одузео тај посао: овера уговора, овера разних других докумената... За све то је наплаћивана такса. Та такса је ишла у државни буџет, а сада све то наплаћују нотари, богате се и сад ови размишљају у режиму хоће ли им бити обавеза 30 посто или 20 посто одређен проценат од тога, уместо да све то буде приход буџета. Ми имамо довољно судова, имамо довољно административног особља у тим судовима и то административно особље мора да оствари своје плате. Те плате најлакше остварује пружањем ових услуга које су ванпроцесног карактера, али које су веома значајне у правном систему. Чему служе ти нотари – само да се прави што већа пометња у друштву. Своја синдикална права адвокати могу да штите на онај начин на који то раде други синдикати, али по питању нотара ми снажно подржавамо њихов протест и захтевамо да се одмах закон промени и да се систем нотара укине.

Српска радикална странка сматра да што пре треба расписати скупштинске изборе у Војводини. У Војводини влада хаос, у парламенту је трговина посланичким мандатима. Ко коме више плати, ко коме више понуди, на основу тога се креира скупштинска већина. Ми сматрамо да је крајње време за расписивање избора и због тога што је уведен нови изборни систем у Војводини. Заправо, једини изборни систем који је у сагласности са Уставом Србије – пропорционални изборни систем. Раније изборни систем уопште није био у сагласности са нашим Уставом и пошто се променила и политичка слика Србије, садашња власт не може имати легитимитет и избори су једини излаз из садашњег стања. Српска радикална странка сигурно неће гласати за нови буџет Војводине за следећу годину, ми ћемо бити против а нећемо ни дозволити спекулације са понашањем наших посланика, јер један наш посланик, како сам ја информисан, је био присутан кад се гласало о смени Петровића, како се зваше, Драгослава Петровића, против кога смо енергично, који је још својевремено био у странци Анте Марковића високи функционер. Он је тад био на гласању и напустио. То све наше информације говоре. И он сам то тврди. Е сад, следећи пут кад буде гласање о буџету, знаће се ко је режим а ко је опозиција. Сви посланици Српске радикалне странке ће гласати против буџета, односно говориће у Скупштини против буџета а пре него што почне гласање напустиће седницу, да нико не може њиховим гласом манипулисати, јер за буџет, ви знате, треба апсолутна већина гласова. Треба 61 глас. Ја сам уверен да Демократска странка и њени савезници не могу да имају тај 61 глас и да ће на паду предлога закона о буџету бити створени услови за хитно расписивање ванредних избора.

Изволите, ако ви имате неко питање.

Новинар: Ако можете само да ми појасните неке ствари које сте рекли, па ћемо онда на питања. Кажете да подржавате захтеве синдикалаца, пензионера и слично, да се укину ова смањења плата и пензија и тако даље, какву политику ви дефинишете, ту вашу нову економску политику, пошто очигледно није у овом контексту стезања каиша, како то овде воле да кажу, или кажите на  колико равноправним економским основама... На митингу на Тргу републике сте јасно рекли да сте за ближу сарадњу са Русијом. Да ли ту говорите о равноправним основама и како то видите, рецимо прича о НИС-у?

Др Војислав Шешељ: Наши економски односи са Русијом су потпуно равноправни а НИС; приватизација НИС-а показала се најбољом инвестицијом у протеклих 15 година. Зашто? Можда се може закључити да је НИС продат за нижи износ него што се претпостављало да се може остварити, али НИС је сада веома профитабилан. Режим Бориса Тадића је обмануо руског партнера да НИС послује са добитком. Знате да се касније установило да је НИС годинама непрекидно у губитку. И сад од тог губиташа кога је Влада морала да дотира директно из буџета или на неки прикривенији начин, ако би га помагала друга јавна предузећа, сад ми имамо високопрофитабилну фирму која српски буџет пуни двоструко. Пуни га порезом и акцизама на нафту и нафтне деривате, а пуни га и дивидендама које Влада добија на основу свог пакета акција. Према томе, ништа боље није могло бити урађено. А да је цена постављена већа, вероватно се не би ни нашао партнер, ко зна шта би се десило. Ми зато подржавамо да се на сличан начин приватизује и Петрохемија и Србијагас, јер то нам гарантује да ће те фирме деловати са профитом. Зашто је Србијагас непрекидно на губитку, и то огромном губитку? Зато што се тамо још води буразерска економија. Имаш пријатеља у некој фирми којој је потребно гориво, потребан гас и он те зове телефоном у ситне ноћне сате и каже: „Дај, бога ти, испоручи ми толико и толико, платићу ти кад могнем.“ Не може се тако пословати. То је буразерска економија. И нико никоме није навикао да плаћа. Мора се, пре свега, увести дисциплина у плаћању. Не обичних грађана, ту је најмањи проблем, него великих потрошача. Наравно, треба и грађани да плаћају, али велики потрошачи су они који највише и најчешће избегавају плаћање.

Новинар: Што се ваше нове економске политике тиче, она очигледно није у правцу овог стезања каиша. Како мислите то?

Др Војислав Шешељ: Не, бесмислено је то стезање каиша. Ми морамо приступити на сасвим другачији начин. Видели сте својевремено шта је урадио Млађан Динкић, какав катастрофални потез је направио. На његову иницијативу уведени су бенефицирани потрошачки кредити. Влада је субвенционисала својим новцем из буџета потрошачке кредите. Али шта се десило – ти потрошачки кредити су употребљени за куповину стране робе, за куповину луксузне робе. Шта је он имао у виду – он је економски школарац, он је негде научио да је потребно да се подстакне потражња роба у друштву, али није то доучио. Мора да се подстакне потражња домаћих роба ако желите опоравак привреде, а не увозних. Ми планирамо да сломимо кичму увозном сектору разним мерама, на законом, на Уставу заснованим, али које ће их дестимулисати у свим областима увоза. Како је потребно подстаћи унутрашњу потрошњу – тако што ћете категоријама становништва које имају најмање повећавати приходе. Која је то категорија која има најмање – то су пензионери, инвалиди и људи који имају социјална давања због неспособности за рад. Дакле, мислим о тој категорији социјалних давања кад је неко неспособан за рад. Кад њима мало подигнете њихова примања шта они раде – редовније плаћају струју, воду, комуналије, више купују хлеба, више купују млека, више купују основних животних намирница. А све то ми производимо. А с друге стране, морамо зауставити неконтролисани увоз тих роба јер треба наше робе да се продају да би се држава опоравила. Не може се држава опоравити неконтролисаним тржиштем на коме владају страни произвођачи. Немогуће је. Дакле, то је та суштина. До сад је режим вештачки одржавао курс динара и бацио је стотине милиона евра и милијарде у његову заштиту. А шта је заправо потребно – потребно је да тај курс помало слаби, на пример на годишњем нивоу не више од 10%, али помало да слаби, јер и он кад помало слаби, он дестимулише увоз а стимулише извоз. Не може наша бедна и јадна економија да почива на јаком динару, то свако од вас ко је завршио економски факултет врло добро зна, и правници, јер су и они имали економске предмете. То је немогуће, то је контрадикцио ин адјекто. Дакле, треба нам једна отворена расправа у друштву о начелима нове економске политике и ми ћемо настојати да иницирамо ту расправу. Наравно, то је посао који ће трајати бар неколико месеци, али ми смо се спремали да управо у тај посао уђемо.

Изволите, имате ли још питања? Изволите.

Новинар: Можете ли да ми појасните ситуацију у Тителу и коалицију одборника Српске радикалне странке и Српске напредне странке, управо ону за коју сте говорили да никада нећете с њима?

Др Војислав Шешељ: Нисмо ми тако говорили. Не, не, не. Нисмо ми тако говорили, да никада нећемо. Ми никада нећемо са онима који су били наши чланови, па су се бацали дрвљем и камењем на Српску радикалну странку и украли наше посланичке и одборничке мандате. Тамо где није такав случај, тамо где су у напредњацима неки нови људи, као у Тителу, као у Бајиној Башти, знате ваљда да смо и тамо у таквој врсти коалиције. Зашто бисмо ми то избегавали? А с друге стране, у Бачу имамо коалицију са демократама. Дакле, на локалном нивоу идемо од општине до општине, онако како мислимо да је у најбољем интересу становника те општине. Тако ћемо се понашати и на покрајинском нивоу, и на градском нивоу кад буду избори. На републичком нивоу можемо коалицију правити само са оним странкама које су против уласка у Европску унију а за интеграцију са Русијом. Дакле, то вам је јасно. Стратешка национална и економска политика води се на републичком нивоу. А на локалном нивоу се обезбеђују бољи и прикладнији услови живота за становништво те локалне заједнице. И немојте ме упозоравати да не кажем ово или оно, знате да ћу вам увек рационално до краја одговорити и да не избегавам ниједно питање. Имате ли још питања? Изволите.

Новинар: Ја сам хтела да питам у вези блокаде правосуђа. Како гледате на ово што готово три месеца траје блокада правосуђа и какво место уопште у вашој будућој политици ће имати правосуђе?

Др Војислав Шешељ: Досманлије су почеле да праве пометњу и направиле су прави хаос у правосуђу такозваним реформама правосудног система. Ми смо имали један солидно постављени правосудни систем. Требало се само борити против корупције у његовим редовима и требало се борити за што већу самосталност судија. А онда су досманлије потпуно мењале тај систем. Ми смо имали општинске, окружне и републички суд. А они су увели основне судове, апелационе судове, врховни касациони суд и тако даље. Та измена је унела велику забуну, а ништа квалитетно није донела. Онда су по партијском кључу почели да отпуштају судије, ко им год није био по вољи, демократама, жутим највише. Они су отпуштали. После су се за то јагмили напредњаци, па их враћали назад. Дакле, то је двоструки проблем. Они су били отпуштени зато што нису били по вољи оних странака, а враћани су зато што су по вољи напредњака. А судије не би смеле да се мешају у страначки живот, јер је судство трећа грана власти, и мора бити независно и од законодавне и од извршне власти. Мора бити самостално, не апсолутно самостално. Знате, те три гране власти морају једна другу да контролишу на Уставом и законом прописан начин. Сад, нажалост, имамо хаос. Ово што судови не раде, судови су били у огромном заостатку, прво због реформе правосудног система, и док су се снашле судије у тој реформи. А затим, и штрајк адвоката је изазвао застој у раду судова. А ту смо вам се прецизно изјаснили. Не можемо да улазимо у друге детаље, у друге синдикалне захтеве адвоката, али снажно подржавамо захтев да се укину нотари. То снажно подржавамо. Имате ли још питања? Изволите.

Новинар: Имам још једно.

Др Војислав Шешељ: Ако није тешко много.

Новинар: Није, тиче се Хашког трибунала. Видите да се говори из Хага да ће пратити шта све радите овде у Србији. Хрвати су тражили да вас хитно врате тамо. Занима ме ваш коментар на све то?

Др Војислав Шешељ: Па ја очекујем сад Хрвати да траже да ме испоруче у Хрватску. А што се тиче овога што ме прате, па мене стално прате. У последњих 40 година, мене стално прате. Шта то мене брига. Ја сам рекао своје. Избацили су ме из Хашког трибунала. Кад ће ме поново позвати и хоће ли, то мене не интересује. Ја се добровољно одазвати нећу. А нек овде Томислав Николић и Александар Вучић одлучују како ће ме и када испоручити. Моје је да водим тај законски поступак, дакле, да се проведе судска процедура која траје најмање две недеље, кроз коју ћу се ја борити системским путем против таквог њиховог налога, па ћемо видети. Била би можда то и велика забава, а не само историјски парадокс, да ме моји најближи сарадници и моји најближи извршиоци, односно саучесници, у ратним злочинима и у злочинима против човечности испоручују Хашком трибуналу. Шта човек више од тога може пожелети? Имате ли још питања?

И још једну напомену, ако немате више питања. Што се тиче ових изјава Санде Рашковић-Ивић, ми смо сматрали да није лоше да обавестимо јавност да не разумемо Санду Рашковић-Ивић и њена млатарања о разноразним коалицијама. Ми никада нисмо изразили жељу да уђемо у било какву сарадњу са Сандом Рашковић-Ивић. Њу је на чело Демократске странке Србије довео Александар Вучић. Тад је Коштуница поднео оставку на све функције. Он није учествовао у даљим кадровским разматрањима, а Вучићу није било тешко да уз помоћ велике екипе људи обрађује већину делегата скупштине те странке и да изнуди избор Санде Рашковић-Ивић. Ми ако будемо разговарали о сарадњи, онда можемо разговарати са Ненадом Поповићем, можемо да разговарамо са Алигрудићем, са Самарџићем, са озбиљним људима који су били у врху те странке. Без обзира што смо често били политички противници, морате признати да су то ипак озбиљни људи. А шта је Санда Рашковић-Ивић? Чудо невиђено. О чему с њом да разговарамо? Она је оправдавала хрватску “Олују”. Она је давала разноразне небулозне изјаве, а сад хоће некакве коалиције. Шта ми имамо с њом да разговарамо? Не пада нам на памет. То ће се угасити и пре него што се зачело. А са озбиљним људима, наравно, спремни смо да разговарамо. Који су то озбиљни људи, с ким ћемо разговарати, то ћемо видети у будућности. Нема разлога за журбу и нема разлога за лицитирање преко медија. Нама је циљ и да многе озбиљне људе привучемо у Српску радикалну странку. Српска радикална странка се већ опоравља. За ову недељу дана ја сам то увиђам, примећујем. А мислим да ће се тај процес и наставити и убрзавати. Санда Рашковић-Ивић, ви знате, као комесар за избеглице ушла је у корупционашку аферу, тако што је њен комесаријат добио неку донацију са Запада да се изврши својеврсно истраживање међу избеглицама у Србији. А она је и себе као комесар укључила у то истраживање и на основу тог посла извукла масан хонорар. Друго, она је у време Коштуницине владе изабрана, односно делегирана као амбасадор у Италију беше, јел, беше у Италију? Кад је Коштуница отишао са власти, Демократска странка Србије је позвала све дипломате из својих редова да поднесу оставку, Санда Рашковић-Ивић није хтела. Њој је била милија функција амбасадора него Демократска странка Србије. И шта онда с њом има више да се...

На прошлим изборима Санда Рашковић-Ивић уопште није била на листи кандидата Демократске странке Србије. Такав је био њен статус у тој странци. Ви знате, Коштуница је увек био мекша варијанта у политици, па је нерадо искључивао чланове који се огреше о Статут и страначки програм. Она је остала неискључена, али нико више на њу није озбиљно рачунао. Нико осим Вучића. Вучић је довео на то место и она сад покушава да глуми политичара, али видите и сами, крајње неуспешно, неспретно и брзо ће пропасти. Изволите.

Новинар: Рекли сте да имате циљ да озбиљне људе укључите у Српску радикалну странку. На које озбиљне људе мислите?

Др Војислав Шешељ: Па не могу сада да лицитирам, знате. Зашто бих лицитирао. Поменуо сам људе из Демократске странке Србије који су напустили, с којима би ми могли, на пример, да разговарамо. Могли бисмо да разговарамо. О чему, кад би се негде срели и састали. Немојте унапред да вам ја сад лицитирам: овога бисмо примили, овога не би, овога би овако, онога би онако... то је неозбиљно. Ја откад сам се вратио, многе од тих људи уопште нисам срео. То ћемо видети. Ви знате да вас ми увек обавестимо кад се нешто ново деси у нашој политичкој активности. Изволите.

Новинар: Само да прокоментаришете кратко: огласила се сестра Зорана Ђинђића, која је рекла да ви имате комплекс од њега и да је он једини који је икада могао да вам се успротиви. Који је ваш коментар?

Др Војислав Шешељ: А што бих ја коментарисао изјаве сестре Зорана Ђинђића? Немам никаквог разлога заиста. Ја разумем да је она погођена мојим политичким наступом, али то су толико озбиљне ствари, да се ја не могу баш тако олако освртати ко ће приватно бити погођен, ко неће, мени је битно да сам изнео истину и да ту истину зна и цели српски народ. Не бих ја улазио ни у какву полемику са члановима његове породице, а они могу да ме нападају до миле воље и разумем кад ме нападају. Имате ли још питања?

Новинар: Како коментаришете медијске наводе да је на митингу присуствовало до 3000 људи?

Др Војислав Шешељ: Па ево, ја сам добио податак да су шведски телевизијски новинари проценили да је било око 29.000 људи, јер су они то обрачунавали по квадратном метру простора на коме су се налазили учесници митинга. А замислите да је дошло две-три хиљаде људи и више. Где би они могли да стану? Колико сам ја видео, трг је био препун. Зашто медији овако извештавају? Зато што им је то Александар Вучић наложио. Ви знате, он сваки дан зврца већину ваших редакција, не устручава се он ни појединачно новинаре да зове, да прети, да наговара, понекад и поткупљује и тако... Знате ви њега сад боље него ја. Ја сам га већ и заборавио, а ви га тек сад упознајете у правом светлу. Нас блокирају на пример на овим кључним државним медијима, то је исто његово дело, на државној телевизији и другим телевизијама са националном фреквенцијом, али као да то нас може нешто пореметити у нашем раду. Ми ћемо кренути у унутрашњост Србије, гостовати на локалним телевизијама и вратити се као лавина. Имате ли још неко питање? Ако немате, хвала вам што сте дошли.

 

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ