Власт изазива општу опасност

Милорад Мирчић: Вандалско понашање и вандализам који је присутан на улицама градова Србије је управо један од показатеља на који начин власт у Србији, због своје недоследности у спровођењу закона и поштовања Устава, може да изазове општу опасност. Пре свега, сведоци смо да одређене групе, у овом случају навијача, који су једно време били миљеници владајућих странака у Србији, сада представљају општу опасност.

Уместо да се то спречава и да се превентивно делује, власт и даље политички калкулише и манипулише тако што одређене групације невладиних организација и навијача проглашава јединим кривцима за ово што се дешава да би, са друге стране, неке групације и неке групе навијача буквално аболирали и поштедели их закона и законских одредаба.

Српска радикална странка најоштрије осуђује све ове догађаје који су се десили на улицама Београда, ми саосећамо са породицом која је претрпела губитак и апелујемо да држава и државни органи предузму све мере не у смисли да би се бавили политиканством и политичким маркетингом, како то чини институција председника државе, да након свих ових немилих догаћаја он као председник државе упозорава колика је опасност од оваквог понашања за Србију, уместо да он, као представник ове државе чија политичка партија је носилац свих активности у власти, предузима на време мере и да спречава овакве поступке, он са накнадном памећу саопштава из Њујорка да је вандализам велика опасност која се надвила над Србијом. Не сме се калкулисати и не смеју се газити законске одредбе, не сме се остајати слеп поред Устава, тај вандализам који се сада манифестује на улицама Србије видљив је и када је у питању политички живот, тај вандализам спроводе Демократска странка и њени коалициони партнери. Пре свега тако што не поштују закон и буквално не поштују ни Устав.

Када је у питању спровођење Устава и уставних одредаба, најбољи пример за нешто што је супротно је питање Косова и Метохије. Председник Борис Тадић, оглушујући се о Устав и његове одредбе заједно са својим коалиционим партнерима, супротно Уставу и Резолуцији 1244, потписује спопразум са Еулексом о надлежностима Министарства унутрашњих послова. То је најгрубље кршење Устава и Резолуције 1244. А онда са говорнице Уједињених нација, по ко зна који пут баца прашину у очи јавности тако што инсистира да се поштује Резолуција 1244. Ето колико се далеко иде када је у питању власт и зато ми сад имамо ситуацију да се питање Косова и Метохије налази пред Међународним судом правде и логично се поставља питање шта када Међународни суд правде донесе своје мишљење и донесе став, ако тај став буде да је неоправдано признање Косова и Метохије, кога то обавезује? Какве су мере које ће предузети било које међународне институције зато што тај суд правде има саветодавну улогу, и никога не обавезује, поготово не обавезује Америку и њене савезнике. И председник Србије чини све да обезбеди годину дана, период за који ће Американци убедити још неке земље да признају Косово.

Имамо и пример непоштовања Устава тако што се Статут Аутономне Покрајине Војводине, који је противуставан јер није усвојен како то Устав прецизира, до 30. децембра 2008. У репубичком парламнету о њему се и даље води расправа као о подзаконском акту који би могао да дође на дневни ред Скуштине. Ако је нешто противуставно, онда се ставља ван снаге, међутим, очито да цобеловским методама власт у Србији покушава да јавност доведе пред свршен чин тако што ће једноставно, одуговлачењем расправе о Статуту Војводине, јасно истаћи да је неминовно признавање самосталности Косова и Метохије ако желимо да сачувамо Аутономну Покрајину Војводину. То је тактика страног фактора који је присутан од самог почетка када је у питању израда Статута Војводине. Временом је постало јасно да се тај статут Војводине користи за интернационализацију војвођанског питања. У овом случају имамо један парадокс да централна власт у Београду спречава децентрализацију Србије тако што не жели да стави на дневни ред Скупштине Србије усвајање Статута Аутономне Покрајине Војводине.

Ми имамо парадоксалну ситуацију да Демократска странка која делује у Београду, на чијем је челу Борис Тадић, не да делу Демократске странке која је у Војводини и на чијем је челу Бојан Пајтић, да усвоји Статут и не да да по новом статуту воде Војводину, и зато смо ми заточеници њихових страначких несугласица. Морамо да будемо свесни чињеница да опасност која следи од оваквог кршења закона и усзава множе да има несагледиве последоце. Поготово за становништво које живи у Војводини. Једно противуставно стање може да изазове политичке сукобе на северном делу Србије који се зове Аутономна Покрајина Војводина. И видите како мењају методе и служе се стадионима, то је доказ да је страни елемент присутан када су у питању догађаји око навијачких група. Тако се исто искористило у Загребу почетком деведесетих година, и ми смо имали недавно утакмицу између Звезде и Војводине која је проглашена догађајем високог ризика и Новом Саду. Како је то могуће када су тамо биле присутне велике снаге полиције? Зар нас то не подсећа на оне догађаје у Максимиру, можда у Новом Саду нису могли да нађу Звонимира Бобана, али пароле на стадиону Карађорђе, Будите Новосађани, јасно показују да се прави дискринимација.

Они који навијају за Војводину су Новосађани, а они који не навијају за тај фудбалски клуб нису. Овакво понашање је упозоравајуће за власт и ми из Српске радикалне странке јасно говоримо да Статут Војводине мора да се стави ван снаге, мора да се изради нови нацрт Статута у коме ће учествовати представници свих парламентарних странака који делују у Скупштини Аутономне Покрајине Војводине. Хвала вам. Ако имате питања, изволите.

Уколико нема, хвла вам.

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ