Влада да извести шта је урадила на Косову и Метохији

Вјерица Радета: Посланичка група српске радикалне странке поднела је предлог председнику републичког парламента да се на првој седници другог редовног заседања, а то је први уторак у октобру, разматра извештај владе Републике Србије о развоју догађаја на Косову и Метохији и о активностима и мерама које се предузимају за очување суверенитета, територијалног интегритета и уставног поретка.

Подсећамо да је према декларацији коју је Скупштина усвојила 31. јула, влада обавезна да такав извештај поднесе Народној скупштини најмање једном у року од три месеца. Крајњи рок би био 31. октобар, али Српска радикална странка сматра да ситуација на Косову и Метохији не дозвољава да се чека тај крајњи рок, с обзиром на то да су 16. октобра шиптарски терористи, потпомогнути Еулексом, покушали да заузму административне прелазе Брњак и Јариње и тамо инсталирају своју царину.

С обзиром на те околности, тражимо да прва седница буде посвећена томе. Хоћемо да знамо колико је влада Републике Србије, односно преговарачки тим и Борко Стефановић, допринела и охрабрила ескалацију проблема на Косову и Метохији неким својим потписом у Бриселу, а нисмо још видели садржину тога што је потписано за тзв. царинске печате.

С обзиром на чињеницу да се сви надлежни државни органи куну да ће учинити све да се сачува Косово и Метохија у саставу Републике Србије, ми српски радикали смо предложили да се седница одржи у Косовској Митровици. Хтели смо да на тај начин покажемо да ми, као парламентарци, као највиши законодавни орган у Србији, желимо да бар у тих неколико сати  поделимо судбину Срба на северу Косова и Метохије, који су, изгледа, остали последња брана у очувању јединства Републике Србије.

Проблем на северу Косова је требало решавати много другачије, од самог почетка преговора. Још није касно да се инсистира на примени Резолуције 1244, коју су потпуно заборавили представници Тадићевог режима, у комуникацији са представницима Шиптара и међународним организацијама. Мислимо и даље да Србија треба да уради оно што предвиђа Резолуција 1244, а то је да се, пре свега код УН, које су гарант резолуције, инсистира да се на територији Косова и Метохије инсталира 999 војника. Ту немамо шта да тражимо са Еулексом који је отворено стао на страну шиптарских сепаратиста. Шиптари покушавају да доведу своје царинике на Брњак и Јариње, а ми смо и са скупштинксе говорнице, а ево и сад, позвали представнике власти да наши представници царине буду на тим местима, јер је то такође предвиђено Резолуцијом 1244.

Новинар: Да ли сте тражили подршку других посланичких група?

Вјерица Радета: Нисмо тражили подршку ниједне посланичке групе. Пословник омогућава да овај предлог буде инициран са бројем потписа посланика колико има Српска радикална странка.

Новинар: Како коментаришете захтев Брамерца за хапшењем јатака?

Вјерица Радета: Плашимо се да је почела хајка о којој смо говорили годинама уназад, а то је да, када се заврше сва хапшења која је Хашки трибунал тражио, да ће почети да у Србији хапсе све оне који су на било који начин учествовали у последњим отаџбинским ратовима. Ово што је објављено у медијима није јединствен случај. Ми свакодневно са терена добијамо информације да се људи хапсе, односно, да се у великом броју позивају на некакве разговоре у специјално тужилаштво и бојимо са да је то почетак велике хајке. Реч је о људима са такозваног списка, који постоји у министарству правде. Они  су оптужени за нешто, углавном на територији садашње Хрватске. Они су сада тема прогона Тадићевог режима. Наравно, ништа се не предузима супротно.

Новинар: Који је став странке о закону о реституцији?

Вјерица Радета: Закон о реституцији је такав да ћемо бити против. Имамо много аргумената које ћемо изнети током расправе. Став Српске радикалне странке је од самог почетка да овакав закон никада не сме да се донесе, јер ће нанети много више штете него користи. Једна историјска неправда не може да се исправља довођењем људи у другу неправду. Сем тога, сва имовина која је предмет овог закона одузета је на основу закона. Зарад правне сигурности, то је један од аргумената, овај закон не треба да буде донет. Предложили смо брисање свих чланова, од наслова закона, до последњег става. Јер, ако сматрамо, а сматрамо, да тај закон не сме да постоји у правном систему Србије, онда је то једини начин да амандмански искажемо свој став.    

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ