Тражити повлачење Еулекса

Драган Тодоровић: Даме и господо новинари, Српска радикална странка захтева од Владе Републике Србије да хитно затражи повлачење Еулекса са Косова и Метохије. Ово што се јуче десило у Новом Брду на Косову и Метохији и хапшење српских грађана од стране Еулекса говори да је Еулекс мисија која ће учинити све како би омогућила да се створи независна држава Косово. Они то показују на сваком кораку. Посебно забрињава њихово понашање од онога момента откако су склопили такозвани технички споразум са Министарством унутрашњих послова, да ће Еулекс учинити све како би додатно извршио притисак на Србе да се иселе са Косова и Метохије, посебно ако се има у виду да су расписани избори за 15. новембар 2009. године, за локалне такозване органе власти. И што је посебно забрињавајуће, то је број људи српске националности који су се пријавили за те изборе, а који раде у институцијама или органима државе Србије.

Што се тиче Српске радикалне странке, ми мислимо да ту нема никаквих дилема. Сви они који су у државној служби у Србији, а пријавили су се на изборе, не могу бити и на једном и на другом месту. Треба да добију отказ. Друга ствар која је за нас посебно важна о којом се последњих месец дана прилично подгрева јавно мњење у Србији, о наводном обећању ове владајуће већине да ће се извршити реформа државне управе и да ће ова влада напокон, после девет година откако је ДОС дошао на власт, средити ситуацију када је у питању државна управа и енормни број људи који су у управи запослени. Само да вас подсетим да је 2001. године на почетку било нешто око 8.000 запослених у државној управи, да је на крају 2003. године тај број порастао на 28.000, и ко зна колико ми данас имамо радника који раде у државној администрацији. Апсолутно је непобитна чињеница да је запошљавање искључиво везано за странке које су у власти, и то од 2001. године. Све владе су то радиле и све странке су то радиле. И сада нам обећавају како ће се извршити реформа у државној управи. Кажу да ће у процедуру стићи измене и допуне Закона о државним службеницима и да ће на основу тог закона бити нешто јасније колико ће Србија имати државних чиновника.

Али нико не може да вам каже који ће се стандарди примењивати да би се одредио оптималан број државних службеника. Знате, не можете их имати ни превише, али их не може бити ни премало. Нико не каже који ће критеријуми бити за отпуштање уколико се нађе да има, а сигурно да има вишка запослених. Говоре о неким оценама. Те оцене ће бити паушалне, биће подложне могућности злоупотребе од стране појединаца који те оцене буду давали. Посебно смо убеђени у то да ће бити и страначки обојене, у зависности од онога ко је оцењивач, којој странци припада, такве ће и оцене бити. И поставља се још једно изузетно важно питање. Ми стално мењамо министарства, нека спајамо, нека раздвајамо, у питању су надлежности. Шта ако у једном моменту неко министарство које има одређене надлежности, после одређеног времена добије још неке или их изгуби? Шта ће онда да буде са тим радницима? Али смо сигурни, на основу свих досадашњих сазнања која ми имамо, да се ради о новој превари, пре свега Демократске странке. То је почело још од 2000. године, од оних шест милијарди долара које нас је чекало у Сегедину, па је наставио Борис Тадић 2006. Године, обећавајући на председничким изборима 500.000 места, па 2007, на парламентарним, додатних 200.000 места. Па онда Млађан Динкић, 1.000 евра за бесплатне акције „Застави”, и већ знате све лажи које се најављују када је у питању Демократска странка и ова владајућа већина. А да је то потпуна лаж, ја ћу вам показати на најочигледнијем примеру.

Ми смо узели да погледамо шта је то у 2009. години урадила ова влада како би стварно та обећања која пласира у јавности испунила. И пазите, ово су доступни подаци из Архива владине службе за управљање кадровима. Ми смо то извадили, лепо, полако, једно по једно. Министарство трговине и услуга - 15 нових радних места и то, пазите, то је само до септембра месеца, јер нисмо имали податке за касније, а показаћу вам због чега је то важно. Министарство финансија, пореска управа - додатних 15 места, укупно 30, Републички завод за статистику - два места, Јужнобачки округ - једно место. Министарство за државну управу и локалну самоуправу, Демократска странка - једно место, Министарство за дијаспору, Демократска странка - једно радно место, Агенција за енергетску ефикасност, СПС - једно место, Министарство културе, ДС - једно место, до шест радних места, Министарство правде, Демократска странка - пет места, Републички сеизмолошки завод, вероватно је неко из владајуће већине - нема обележје за странку. Министарство животне средине и просторно планирање, ДС - седам места, Министарство рударства и енергетике - пет радних места, СПС, Републички завод за статистику - једно радно место. Министарство за људска и мањинска права, Демократска странка - шест радних места, Министарство финансија, ДС - 11 радних места, Министарство финансија, Управа - једно радно место, ДС. Министарство за људска и мањинска права - седам радних места за Демократску странку. Министарство за дијаспору - једно радно место за Демократску странку, Министарство трговине и услуга - једно радно место за Демократску странку. И да вам не читам, ево, али ово је Министарство правде, Управа за извршење заводских санкција - 18 радних места за Демократску странку, и тако даље. Министарство економије и регионалног развоја, Г17 - 47 радних места, Министарство здравља, Г17 - 31 радно место, Министарство за национални инвестициони план - седам радних места, Министарство економије и регионалног развоја - 12 радних места, Министарство животне средине и просторно планирање - 29 радних места, Демократска странка.

И када узмете све, сума сумаром, добијете овакву цифру: од 1. јануара до 11. септембра 2009. године укупно је изашао 71 јавни конкурс за пријем у радни однос у државне органе Републике Србије. Четрдесет и четири јавна конкурса се односе на пријем, односно запошљавање у радни однос државних службеника, 27 јавних конкурса се односи за пријем у радни однос функционера државне управе, 286 нових државних службеника је запослено на оглашаваним конкурсима, 67 нових функционера. И укупно је запослено 353 чиновника од 1. јануара до 11. септембра 2009. године.

Ако се то посматра по ресорима и органима које воде странке, онда ћете добити овакав извештај: запослено је 157 државних службеника у ресорима које воде функционери Демократске странке Бориса Тадића. Ево ово је најбољи пример лажи и обмана којима се служе и којима обмањују грађане Србије. Тридесет и два функционера, пазите, ово су државни службеници, 32 функционера у ресорима које води, односно којима управља Демократска странка. То је укупно 189. А 99 државних службеника запослио је Г17, Млађан Динкић, и плус 11 функционера, што је укупно 110, и скромних осам радних места је припало СПС-у. Е, ово је слика социјално одговорне владе која је формирана после избора 2008. године.

Рекордер у запошљавању је Министарство финансија, а Министарство финансија треба да спроведе ову реформу. Четрдесет и осам службеника, али није то крај, показаћу вам ја после још неке чињенице. Министарство правде - 34, а заборављате да је донет Закон о реформи правосуђа, правосудног система. Треба 1.000 судија да остане без посла и на сваког судију по три нова радника, а они све време запошљавају. Министарство за животну средину и просторно планирање - 46 службеника, то је све у оквиру ДС-а. Министарство економије - 49 службеника, Министарство здравља - 37 службеника и ви видите сада, иако је странка мала и по броју посланика унутар ове коалиције, Млађан Динкић пропорционално запошљава много више него што то ради Демократска странка. Што се тиче функционера, у овом периоду запослено је 42 директора, заменика и помоћника директора у органима државне управе. Због чега је ово важно? Па, због висине плате коју примају. Директори су на изузетно високим платама, 22 помоћника министра у министарствима. Сви функционери, директори, заменици и помоћници у управама, заводима и агенцијама су суштински партијска олигархија, чланови и служе само као маска да би се обманули грађани Србије. И то се ради од 2001. године. А што је најгоре, ово се и даље наставља. Средства из буџета се немилосрдно арче на потпуно бесмислене и безвредне институције које се финансирају из буџета. Ви знате да ми имамо 29 региона, не региона него округа, управних округа. Али сада, после донетог закона о статистичким регионима ми смо добили и пет нових агенција: Национални савет за регионални развој, Национална агенција за регионални развој, Регионални развојни савети, Регионална развојна агенција, Обласна развојна агенција. Сада се поставља питање у каквом ово лудилу живимо. На једном месту имамо округе који и даље функционишу, који су изузетно у складу са буџетом, изузетно велика средства се издвајају и они коштају грађане Србије укупно 4,2 милиона евра. Има укупно 349 службеника, плата начелника је 100.000 динара, тако да се за њих 29 годишње издваја 34,8 милиона. Поставља се питање докле, и како је онда могуће да ми верујемо у то да ће Демократска странка, односно ова влада, стварно спровести ове реформе које најављује. Само у једном дану, пре кратког времена, основане су нове две агенције: Национална агенција за регионални развој и Агенција за заштиту од јонизујућег зрачења и нуклеарну сигурност Србије. Ваљда ће да истражује области које су бомбардоване осиромашеним уранијумом, али док не крену то да раде, уредно и редовно ће примати плате. И ми постављамо сада и питање влади, шта раде и коме подносе извештаје. Агенција за рударство, два милиона по буџету, пет запослених. Агенција за рециклажу - 18 милиона, 17 запослених. Агенција за енергетску ефикасност - 21,3 милиона, 12 запослених, Агенција за мирно разрешавање радних спорова - 20,7 милиона, осам запослених. Укупно за ове четири агенције утрошено је из буџета 62 милиона за 2009. годину, за 42 запослена.

Тражимо да нам доставе извештаје шта су они урадили у протеклом времену и претпостављам да ће моћи да оправдају све ове трошкове, односно новац који троше из буџета. Шта се ради у царини, такође се запошљава. Ко се запошљава, па Млађини, Млађини, Г17. Двадесет деветог маја - четири помоћника директора Управе царине, иако на царини ради укупно 2.683 радника. За царину грађани Србије укупно издвајају две милијарде динара годишње. И оно што је посебно интересантно, једне данашње новине, ја сам стварно случајно погледао јер нисам веровао да је то могуће, али ево видите, само по простору, за ове овде да вам прочитам. „Јавни конкурс за попуњавање положаја Владе Републике Србије, Служба за управљање кадровима, и када погледате колико је страна, онда немојте да се зачудите да ће само данас моћи да се запосли нових 29 радника. Е, сада постављамо питање – како је могуће да чак и Међународни монетарни фонд тражи смањење броја запослених, а и сви смо свесни чињенице да има превелик број запослених у државној управи, а они и даље запошљавају? И постављамо питање ко ће добити отказе. Одговор се намеће сам по себи, логичан је. Ми суштински имамо партијску државу. Сви ови који су се запослили од 2001. године, који се и данас запошљавају, који ће се сутра запослити су чланови неке од владајућих странака. Видели сте да је ту у највећој мери Демократска странка, односно странка Бориса Тадића. Ко ће добити отказ? Добиће људи који нису страначки везани ни за једну једину странку. Без обзира на стручност, без обзира на знање, без обзира на искуство, редом ће бити почишћени из државне управе. Јер Демократска странка ради оно што су радили и комунисти. Њих уопште не интересује школска спрема, квалификације, радно искуство, квалитет обављеног посла, њих само интересује да ли су припадници њихове странке или не. Јер се они одавно воде логиком - једно радно место, четири гласача. И зато ћемо ми практично доћи у ситуацију да ћемо после ове реформе коју најављују добити партијску државу, партијску државну управу. Јер ће скоро сви радници бити чланови, пре свега, Демократске странке, а онда највероватније Г17 плус, па остале странке које су учествовале у једној, другој, трећој или четвртој влади. И сада вам је јасно зашто се извршила та такозвана регионализација Србије, односно подела на седам статистичких региона. Зато што је Млађан Динкић свестан чињенице да не може да прође цензус, па је кренуо са овим законом и ова регионализација му служи да би формирао регионалне странке и на тај начин евентуално покушао да уђе у Скупштину Републике Србије. И зато ми поручујемо грађанима Србије да нема могућности изласка из ове кризе, из ове ситуације у којој се ми налазимо зато што се на власти налазе људи који о томе не само да не воде рачуна, него ће до краја своје владавине гледати да извуку што више за себе и за своје припаднике. И зато Српска радикална странка сматра да су нам неопходни хитни избори како би се ова пошаст одагнала са леђа грађана Србије. Ми смо за данашњу конференцију имали толико. Уколико имате питања, изволите. Уколико немате питања, хвала вам велико што сте дошли на нашу конференцију.

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ