Светски дан против злоупотребе дрога

Далиборка Стевановић: Уважени представници медија, даме и господо,

тема наше данашње конференције за штампу је јако битна и односи се на Светски дан борбе против злоупотреба дрога. Чињеница је да овој теми није посвећена онолика пажња колику она заслужује. Данас је Међународни дан борбе против злоупотреба дрога, тема која се тиче свих нас и тема о којој се мора говорити.

Нама, српским радикалима, није циљ да се обраћамо својим суграђанима само када је предизборна кампања и да им само тада поручујемо оно што иначе поручујемо свакодневно, па и данас. Неопходно је да и поред одређених политичких тема обратимо пажњу на овакве, нажалост свакодневне проблеме, који нас из дана у дан све више окупирају. Волела бих да мој став и став Српске радикалне странке о овој теми допре најпре до младих, јер је чињеница да су управо млади најчешће жртве опијата и опојних дрога.

Услед страха и немоћи пред свакодневним природним појавама, човек често тражи помоћ коришћењем неких малих количина наркотика. Цензура између свесног и несвесног веома је слаба, па зато и веома мала количина наркотика доводи до тзв. аутохипнозе. Дрога је у неком далеком времену коришћена само наменски, нпр. коришћена је код Јевреја за лечење стерилитета, или као опијум.

Масовнија употреба опијата јавила се у 11 веку, у Етиопији. Европа се по први пут сусрела са дрогом у 13. Веку, а масовније крајем 18. и почетком 19. века. Код нас је дрога доспела 60-их и 70-их година прошлог века, али је чињеница да је данас присутна и у најудаљенијим местима у Србији.

Данас у Србији имамо око 60 000 зависника од дрога, а само 10 посто овог броја се налази на лечењу. Процена МУП-а је да је око 70-80 одсто младих, узраста од 15 до 25 година, било у контакту са опојним дрогама, а последњих година међу зависницима евидентира се све већи број деце млађе од 14 година. На велику жалост, морамо признати да је дрога у Србији достигла ниво епидемије. Најмлађа особа која је у Србији регистрована у 2006. години имала је само 9 година. Сваке године у Србији се региструје преко 1 000 зависника, али забрињава чињеница да тај број стално расте.

Наркоманија је и у Лесковцу све присутнија, Лесковац је по броју наркомана у односу на број грађана, међу првима у Србији. Дрога се, на жалост, користи у скоро свим средњим школама, основним али и у сеоским школама, што је реална али забрињавајућа чињеница.

Дрога је данас јефтина и то представља велику опасност. Као страна супстанца унета у организам може да измени једну или више функција и ствара психичку зависност, физичку зависност и толеранцију.

Српска радикална странка сматра да је најважнија примарна превенција код болести зависности, а нарочито када је у питању наркоманија. Њоме се пружа доста знања о узроцима и последицама конзумирања дрога. Јер болести зависности су болести које човек намеће сам себи, зато је улога коју примарна превенција има значајна и знатно може да умањи број оболелих од наркоманије.

Тај број је и овако велики, а колико би тек био велики да се примарна превенција не спроводи, то је отворено питање и о томе не треба да полемишемо. Примарна превенција je основни процес који мора да буде саставни део васпитања, образовања, школе, породице и других друштвених и државних институција.

Мишљења смо да је примарна превенција, односно „правовремена интервенција“, која временски претходи могућој потенцијалној болести или поремећају, најважнија када су у питању болести зависности, а нарочито наркоманија. Постоје одређене врсте превенције које по нашем мишљењу треба да буду заступљеније него што то данас јесу, а то су врсте примарне превенције које су везане за одређене установе, нпр. за школе или привредне организације, које морају организовати и институционализовати програме који имају превентивне задатке и садржаје.

У примарну превенцију спадају и психотерапеутски и социотерапеутски поступци који обухватају индивидуалну и породичну психологију, а то значи да треба да децу информишемо о свему и да им усадимо дубоко у подсвест уверење да је ДРОГА ВЕОМА ЛОША НАВИКА и да им ништа добро неће донети.

Српска радикална странка апелује на све људе да одређеним васпитним мерама, одређеним садржајима, треба сву децу упутити на прави пут, пут без дроге и наркоманије. Сматрамо да је основни и главни циљ створити свест и предубеђење да је дрога веома штетна и да ништа добро не може донети једном организму.

„Превенција подразумева одговорност за себе и друге“. Свака нова генерација треба да научи ову лекцију.

Конференција је завршена. Уколико имате питања изволите.

 

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ