Српски радикали једини против регионалне депоније у Новом Саду

Даме и господо новинари добар дан, добродошли на конференцију Градског одбора Српске радикалне странке Нови Сад. Тема данашње конференције је одлука о изградњи велике регионалне депоније на територији града Новог Сада.

У октобру 2011. године, када је претходна скупштинска већина предвођена ДС донела одлуку о Регионалном управљању отпадом за град Нови Сад и читав Јужно – бачки округ, и на последњој седници Скупштине града када је нова скупштинска већина предвођена СНС потврдила ову одлуку доношењем Плана детаљне регулације велике регионалне депоније у Новом Саду, Српска радикална странка је изнела низ примедби и критика и изричито била против изградње регионалне депоније у непосредној близини Новог  Сада.

Ми српски радикали смо мишљења да изградња велике регионалне депоније представља темпирану еколошку бомбу на свега неколико километара од центра Новог Сада и свега неколико стотина метара од густо насељених Клисе, Слане Баре, Видовданског насеља, као и Немановаца, Пејићевих салаша и Ченеја.

План који је донела претходна власт у Новом Саду 2011. године, предвиђа изградњу нове велике депоније на улазу у Нови Сад, чија би величина била 3 до 4 пута већа од површине већ постојеће градске депоније. План предвиђа трајно одлагање отпада из читавог Јужно – бачког округа, и то оног дела отпада који се не може рециклирати, ни претворити у компост. Проблем је у томе, што се код великих депонија ствара течна фракција лаганог распада отпада која је високотоксична, па нема сумње да ће пре или касније ова течност кроз земљу доспети до резервоара пијаће воде и направити праву еколошку катастрофу. Познато је да полимерна фолија испод депоније не може трајно да заштити подземне воде од продора токсичних течности са депоније. Велика опасност је и у томе што се у близини будуће регионалне депоније налази најважније новосадско извориште воде „Ратно острво“, чија ће важност, по прогнозама свих стручњака, у будућности расти и биће неопходно његово ширење, чиме ће извориште са ког се град снабдева водом, бити још угроженије изградњом регионалне депоније. Уосталом о томе говори и Студија, израђена 2005. године, од стране Покрајинског секретаријата за урбанизам, архитектуру и градитељство.

Српска радикална странка је мишљења да је, једино разумно решење за овај проблем  да се део отпада који се не може рециклирати, ни претворити у компост, спали. Уосталом, у ЕУ којој толико стреме и СНС и ДС од 2005. године, забрањено је одлагање отпада који се не може рециклирати на депоније, већ се исти уништава спаљивањем. Данас не постоји озбиљан град у свету који нема спалионицу отпада. По логици ствари, најпогодније место за изградњу спалионице смећа је насеље Шангај, јер се налази у непосредној близини ТЕ – ТО, јер постоји изграђена комплетна инфраструктура, како би се максимално користио отпад за стварање вредне енергије.

План предвиђа да се сав отпад погодан за прераду у биореактору транспортује у Нови Сад, где би се уз 80% учешћа (власништва) приватног (страног) капитала направио централни биореактор за све општине из Јужно – бачког округа.

Скупи превоз (15 е по тони сувог отпада и 35 е за тону влажног отпада) овог високовредног отпада плаћаће грађани преко локалних комуналних предузећа. Дакле, све трошкове рада новог предузећа сносе грађани, а профит остаје новоформираном приватном предузећу. Трошкове рада грађани ће финансирати кроз велику цену изношења смећа, а милионски приход, у овом случају иде у приватне руке.

Такође, план изричито предвиђа да сва ЈП и ЈКП плаћају 25,5 е по тони новоформираном предузећу, за сваку тону отпада коју предају, а који је погодан за компостирање. Ово је врхунац цинизма и безобразлука. Уместо да новоформирано предузеће плаћа општинским комуналним предузећима, што му доносе високовредну сировину на прераду, општинска комунална предузећа предају своју вредну сировину и још за то плаћају 25,5 е по тони. Ово нема нигде на свету, потпуно невероватно и поражавајуће.

Као и друге велике и значајне теме и ова је прошла без адекватне јавне расправе, у коју је по мишљењу Српске радикалне странке морала бити укључена и стручна јавност. Готово у тајности, на основу стидљиво оглашене јавне расправе на сајту града Новог Сада, без великог таласања, Скупштина је 2011. године усвојила план Регионалног управљања отпадом за Нови Сад и читав Јужно – бачки округ. Тек је доношење ове одлуке изазвало одијум незадовољства грађана који су најнепосредније погођени, јер живе на простору Клисе, Слане Баре, Видовданског насеља, Немановаца, Пејићевих салаша и Ченеја. Организован је низ јавних скупова и трибина против изградње велике депоније у Новом Саду, прикупљено је неколико хиљада потписа петиције против регионалне депоније, али је све то било узалуд, јер је актуелна градска власт на челу са СНС доношењем ПДР, довршила посао који је започела ДС. Све политичке партије у Скупштини Града Новог Сада су на овај или онај начин учествовале у одлуци о изградњи велике регионалне депоније у Новом Саду, изузев Српске радикалне странке. И ДСС, уз српске радикале, до сада, једини критичар ове одлуке, очито да је променила политички став, обзиром да је на прошлонедељној седници Скупштине подржала План детаљне регулације велике регионалне депоније.   

Поред свега наведеног, Одлука о изградњи регионалне депоније и План детаљне регулације, који прати ову одлуку, су у супротности и са законским прописима. Крши се Закон о враћању утрина и пашњака селима и то у члану 9. који каже:“Забрањује се промена намене и други облици располагања на земљишту које је пренето селима на коришћење, изузев изградње рибњака“. Наиме, одлуком Скупштине Града Новог Сада из 1998. године, МЗ Немановци – Пејићеви салаши, враћена је парцела 136 КО Нови Сад 3, површине преко 16 ха, као утрина и пашњак, а сада се на том потезу планира изградња депоније, чиме се најдиректније крши Закон. Крши се и Уредба о одлагању отпада на депоније, која прописује да најближи стамбени објекат и прехрамбена индустрија не могу бити удаљени од депоније мање од 500 метара. У овом случају најближа кућа у Немановцима је на свега 300, а пивара Хајнекен – Родић МБ на једва 200 метара, од будуће депоније.

Дакле, када саберемо све, Српска радикална странка је мишљења да ће реализација изградње велике регионалне депоније произвести еколошку бомбу у непосредној близини Новог Сада, огроман профит новоформираном приватном предузећу и неупоредиво скупљу услугу изношења смећа не само за Новосађане, него за све становнике Јужно – бачког округа.

Српска радикална странка се неће зауставити на критици са скупштинске говорнице, нити на овој конференцији, већ ћемо са нашим суграђанима организовати трибине, прикупљати петицију против изградње депоније и вршити притисак на неспособну новосадску власт, да ову непромишљену одлуку стави ван снаге, за добробит свих Новосађана и читавог града.

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ