Споразум са Еулексом предвиђен Ахтисаријевим планом

Гордана Поп-Лазић: Добар дан. Даме и господо новинари, Српска радикална странка жели и овом приликом да изрази свој најоштрији протест због потписивања споразума између српске полиције и Еулекса, и да скрене пажњу јавности да је тај споразум предвиђен Ахтисаријевим планом који је држава Србија званично одбија. А сада се испод жита спроводи Ахтисаријев план.

Ко је потписао тај споразум у име српске полиције, односно државе Србије? Неки чиновник, неки заменик директора српске полиције Бранислав Митровић. Ако је то нешто што је добро и чиме би требало да се поносимо, сумњам да би представници владе, или министар унутрашњих послова пропустио да се слика и да убере неки јефтин поен. Очигледно је то нешто чега се и сами стиде, али што нису могли да избегну. Ивица Дачић говори да је то виза за добијање белог шенгена. А ми питамо, је ли то цена, јел’ губитак Косова, јел’ успостављање граница између државе Србије и те самопрокламоване независне државе Косово, односно, да ли та административна граница полако постаје државна граница, нешто чиме треба да се поносимо.

Српска радикална странка сматра да је ово акт велеиздаје, и понавља став по питању Еулекса, односно наше противљење доласку Еулекса на просторе Косова и Метохије, односно наш став држава Србија мора под хитно да откаже гостопримство Еулексу и да тражи повратак КФОР-а у овим условима, у складу са Резолуцијом 1244 Уједињених нација. Косово и Метохија су под заштитом Уједињених нација и ми бисмо морали да истрајавамо на томе ако желимо добро себи и свом народу који живи на простору Косова и Метохије.

Када Сједињене Америчке Државе или њихови званичници, у овом случају њихова амбасада у Приштини, похвали нешто што је наша влада учинила, или представници владе, ми одмах покажемо забринутост јер знамо да то не може да буде добро по нас. Амбасада Сједињених Америчких Држава у Приштини оцењује да споразум у потпуности поштује независност, суверенитет и територијални интегритет Косова. Још у саопштењу кажу да је Косово једна суверена земља и да овај технички споразум не би био могућ без подршке Косова у борби против међуграничног криминала. САД честитају Еулексу на спровођењу своје мисије, на начин који су одобриле и предвиделе власти Републике Косово, што значи уз сагласност власти Косова и Метохије. И Питер Фејт као представник Европске уније на Косову и Метохији, изјавио је да ће се убрзо, то је посебно забрињавајуће, прећи у другу фазу регионалне сарадње, која се тиче царина, јер царине постоје само онде где има граница. Подвлачим ову реч, само онде где има граница. Дакле, они нам дају до знања шта је то што нас очекује. Ако умемо да читамо, знамо шта то значи.

Приметили сте, дакле, да није било тог званичног потписивања, односно, да је и сам први заменик председника владе и министар унутрашњих послова избегао да се појави приликом тог потписивања. А чињеница је да Еулекс у својим званичним документима признаје Косово као државу која има своју границу. Наш став је, односно став Српске радикалне странке је да се режим потпуно одрекао Косова и Метохије и признао противправно проглашену независност. Е сад, ни Ахтисари не мирује. И он даје изјаве по том питању. И каже да ће Србија морати да призна Косово уколико буде желела да уђе у Европску унију. Корак по корак, споразум по споразум, као што видите, ми смо све даље од Косова, а Косово ближе независности, у смислу да буде признато и од државе Србије као независна држава. Кад једног дана Еулекс оде, што ће се неминовно догодити, сви ти споразуми остаће у наслеђе приштинској власти. Накнадна памет нам неће донети ништа. Али, да ли можемо да предупредимо те догађаје? Сигурно да можемо.

Ако се сећате, ми смо једну конференцију за штампу потпуно посветили оном повлачењу Одељења за издавање личних карата и пасоша са простора Косова и Метохије. То је био један велики уступак такозваним властима на Косову и Метохији. Јер сви они грађани који су интерно расељени, како се то званично каже, своја документа сада ваде и добијају ван простора Косова и Метохије, негде у Србији, у Прокупљу или већ где, и у Београду. Али и многи грађани Србије, који још увек живе на Косову и Метохији, то исто раде. Може ли то да нам иде у прилог? Наша оцена је да не може. Али је то Одељење унутрашњих послова, које је постојало и деловало на простору Косова и Метохије, било по нашој оцени, последња институција владавине права државе Србије. Када смо и то повукли са простора Косова и Метохије, ми смо у ствари довели у један тежак положај саму државу да даље брани Косово и Метохију, а и грађане Србије који тамо живе.

Хтели бисмо да се осврнемо на још једну тему, која можда није нарочито значајна, али показује колико је низак морал носилаца највише извршне власти. Мислим, пре свега, на министра одбране. Организација међународног аеромитинга у Батајници, по мишљењу Српске радикалне странке, заслужује најоштрију осуду. Оно неколико авиона, који су нам преостали након бомбардовања 1999. године, наравно, нису имали довољно капацитета да се одржи један аеромитинг, па су позвали у помоћ кога, ловце оних држава које су бомбардовале тада Савезну Републику Југославију. Да нам наводно покажу шта могу. Ми смо сви видели, и ви сте видели шта они могу и шта су иза себе оставили. И срамно је да се у Батајници појаве и шепуре, и покажу шта то њихови ловци могу да нам прикажу. Можда није тема од виталног значаја, али показује колико немамо самопоштовања, колико смо спремни све да заборавимо и колико не водимо државотворну политику, колико не држимо до себе и колико не схватимо да је веома важно да их стално подсећамо на то, и њих и целокупну светску јавност, шта је то држава Србија, тада Савезна Република Југославија доживела од тих истих бомбардера и те авијације.

Хтела бих да у складу са наводном политиком владе о смањењу броја запослених у државним органима, који су наравно баласт за грађане Србије и за буџет Србије, да само наговестим, ево у данашњем “Службеном листу”, видели смо да је формирана још једна агенција, која се зове Агенција за регионални развој, у складу са оним законом који је усвојен у Скупштини Србије, и ево још једне нове која се зове Агенција за заштиту од јонизујућих зрачења и нуклеарну сигурност. Агенција за агенцијом. Све већи број запослених у државном сектору, а привреда не функционише, не ради. Како ћемо их издржавати, не зна нико. Али, то само показује колико власти у Србији мисле да су грађани спремни да прогутају све што им сервирају преко медија, да се наводно залажу за смањење администрација, а све раде да та администрација буде све бројнија. Ако бисмо упоредили бројке од пре девет година, то је готово неупоредиво. Не можемо да кажемо да је администрација дупло повећана, него данас је држава у ствари највећи послодавац, и није проблем да она буде велики послодавац, али је веома важно да има и привреду која може да издржава такву администрацију. Нажалост, ми нисмо у тој ситуацији. Требало би озбиљно тиме да се позабавимо, али се нико од одговорних тиме не бави. Апсолутно свака лаж може да прође зато што је све у рукама власти. Медији су, наравно, у служби владајуће номенклатуре. Мислимо ту, наравно, и на електронске медије, поготову на оне са националном фреквенцијом. Има оних који у унутрашњости воде једну озбиљнију уређивачку политику и баве се круцијалним стварима. Али они који имају највећу одговорност изгледа да се утркују ко ће више да замрачи овај простор информативни, и ко ће више да грађане превари или доведе у заблуду. Или како да им што више огаде све што се зове државно, почевши од државних институција, преко политике, демократије, и свега осталог, како би народ на неки начин увукли у једну потпуну апстиненцију. И онда, наравно, мешетарили у том политичком простору онако како њима највише одговара.

Ето, ми смо имали толико за ову конференцију, а спремни смо и да вам одговоримо на нека питања уколико их имате. Нема питања. Много вам хвала што сте дошли.

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ