Саша Сантовац: Декларација о заштити уставних и законских права АП Војводине треба да буде повучена



Саша Сантовац:Посланичка група Српске радикалне странке у Скупштини АП Војводине је при ставу да Декларацију о заштити уставних и законских права АП Војводине није потребно доносити, тојест да она не треба да буде предмет расправе у Скупштини АП Војводине. То сматрамо из више разлога, а један од главних је тај што се Декларацијом изражава општи став Скупштине о појединим питањима од општег значаја и интереса за покрајину, или питањима од ширег привредног, културног или политичког значаја. Тако је прописано Пословником, чланом 128.

Али, оно што јесте основа декларације је да она треба да садржи све релевантне податке. Поставља се јасно питање у овом тексту декларације који је испред посланика: шта су то релевантни подаци и да ли су они у суштини релевантни. Посебно на то указују амандмани Савеза војвођанских Мађара, у којима се каже да суодређени подаци паушални – што по аутоматизму значи да текст декларације и његови делови су на један начин пушални. А декларација би морала, по природи ствари, да буде садржана са релевантним подацима.

Оно што јесте чињеница је да ми на основу Статута АП Војводине и на основу Устава, ове проблеме, који су испред нас и који су наведени у декларацији, можемо решавати на више начина. Један је прописан Уставом Републике Србије, чланом 187 у коме се каже да органи одређени Статутом АП Војводине имају право жалбе Уставном суду ако су појединачним актом или радњом државних органа или органа јединица самоуправе извршена кршења Статута и надлежности АП Војводине. Органи одређени Статутом АП Војводине могу да покрену поступак за оцену уставности или законитости закона или других општих аката Републике Србије или општих аката јединица локалне самоуправе којим се повређује право на покрајинску аутономију.

Тако да: Устав јано прописује како је могуће да се рашава тај проблем.

Још један начин како је могуће решавати тај проблем, а који се односи на то да ли је директор изабран на овај или онај начин, да ли је земљиште које је додељено, додељено без сагласности АП  Војводине, могуће је решити Статутом АП Војводине, чланом 28, ставом 2, где се каже: „Ради законитог, успешног, несметаног обављања послова из своје надлежности АП Војводине може предложити оснивање сталне мешовите комисије састављене од представника органа Републике Србије и ограна АП Војводине.

Тако да је све могуће решавати у складу са Уставом и у складу са важећим Статутом АП Војводине.

Међутим, очигледно је да овде постоји жеља да се ова питања подигну на виши ниво, да се на један начин прекрије бриселски споразум и фактичка предаја Косова и Метохије отварањем новог питања које се зове АП Војводина.

И постоји жеља да се промени Устав, на шта ми указујемо већ дуже време. Промену Устава је јуче најавио први потпредесдник Владе Републике Србије Он је у једном интервјуу рекао да „није циљ само промена Устава због Косова“ , па ми питамо да ли је жеља за променом Устава и већа аутономија АП Војводине и враћање на Устав из 1974.године. Ми мислимо да је то тај пут. Мислимо да је сукоб покрајинских и републичких органа „намештен“, у тренутку када се потписивао бриселски споразум је предложена декларација, а она се доноси са циљем и жељом да дође до промене Устава. За промену Устава у републичком парламенту је потребна подршка и СНС и ДС. Ово је сјајан пут да дође до промене Устава и за повећање степена аутономије АП Војводине, тојест за враћање устава из 1974, а онда – подсећам вас да смо, када је доношен Статут Војводине, ми рекли да је он само пут према будућој републици Војводини. Ми и данас то тврдимо.

Ми не ликујемо што се данас потврђује оно што смо причали 2008. Ми нисмо срећни. Ми само желимо да зауставимо процес који је кренуо, а очигледно је да ће процес даљег распарчавања Србије наставити тако што ће доћи до промене Устава и у тој промени ће учествовати и СНС и ДС. Ми упозоравамо јавност на тај сценарио.

Грађани АП Војводине и Србије ништа неће боље живети са новом променом Устава која ће имати за циљ повратак на устав из 1974, када је АП Војводина фактички била федерална јединица.

Оно што јесте основа ове декларације је представљање јавности да су угрожена права и да је дошло до кршења закона, па чак и Устава. Али, као што смо навели: постоји законска регулатива која показује како се ти проблеми решавају- не решавају се декларацијом.

Зато посланичка група Српске радикалне странке сматра да текст декларације не треба да се нађе пред посланицима покрајинске Скупштине. Већ да председник Владе АП Војводине седне са председником Владе Републике  Србије и да одређене проблеме који постоје решавају.

Ово није пут како се проблеми решавају, већ пут за стварање критичне масе за промену Устава Републике Србије која има за циљ даље распарчавање Србије.

За ово су првенствено одговорни представници ДС и СНС на републичком нивоу, који својим потезима очигледно желе да направе такву атмосферу да се грађани на референдуму изјасне за промену Устава Републике Србије.

Ми упозоравамо да то није добро за Србију играђане. Они неће живети боље после промене Устава нити је то смер којим треба да идемо.

Ми ћемо данас на Одбору истаћи да ове проблеме треба решавати у складу са Уставом и да предлагач треба да повуче предлог и да она не буде предмет расправе. 


Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ