Шаровић:Режим лаже – Бриселски споразуми штетни за Србију! (транскрипт)

Немања Шаровић: Даме и господо новинари, Српска радикална странка је анализирала споразум који је једини доступан јавности. Говоримо о четири споразума која су потписана у Бриселу, последња четири споразума. Оно што је потпуно сигурно и што је заправо једино битно је то да се тзв. Удружење, односно, Заједница српских општина формира у потпуности у складу са уставом и са законима тзв. државе Косово. Нас режим, наравно убеђује да се овим споразумима ни на који начин не признаје независност Косова, али свако ко је читао споразум видеће да се на 14 или на 15 места помињу закони Косова, уставни суд Косова, који ће, између осталог, вршити надзор над читавим споразумом, а да се сама Република Србија не помиње ни на једном једином месту.

Оно што је чињеница, а што неће да нам кажу из режима у Београду, је да се то удружење, односно удружење општина чак и не формира на основу потписаног споразума, већ да ће влада Косова донети решење које ће се непосредно примењивати и којим ће се, заправо, у потпуности испоштовати формална процедура у складу са уставом и законима Косова, а над којим ће ревизију извршити уставни суд Косова. То значи да уставни суд Косова може за 6 месеци или за две године, када год то они нађу за сходно, чак и ставити ван снаге то решење владе Косова којим се ово удружење формира и на тај начин чак и анулирати овај постигнути споразум.

Ова чињеница је веома важна, дакле то да се све ради у складу са уставом и законима Косова, пре свега због тога што показује колико је та тзв. држава Косово озбиљнија и колико је режим у Приштини озбиљнији од режима у Београду. Ја ћу вас подсетити на то да је Уставни суд Републике Србије одбио да поступа у складу са захтевом Српске радикалне странке за оцену уставности Бриселских споразума, са идиотским образложењем да је то политички споразум, а Боже мој, ваљда политички споразуми не треба и не морају да буду и у складу са Уставом Републике Србије. Ово показује да је за режим у Приштини устав Косова врховни правни акт, док је, нажалост, за режим у Београду диктат из Брисела врховни правни акт и да, кад год у сукоб дођу Устав Републике Србије и оно што нареде Александру Вучићу из Брисела, страда, односно буде прекршен Устав Републике Србије.

Надлежности које се наводно дају и приписују овом удружењу општина – од представника режима, смо чули како ће имати широка овлашћења. Читајући споразум, не само да нема никаквих широких овлашћења, не само да нема извршних овлашћења, већ нема било чега што већ и претходно у складу са уставом и законима Косова нису биле надлежности локалне самоуправе. У самом споразуму се каже да ће заједница као основне циљеве имати оснаживање демократије на локалном нивоу, па ће затим имати надзор над развојем локалне привреде, па ће имати надзор у области образовања, па надзор у области примарне и секундарне здравствене и социјалне заштите на локалном нивоу, па ће имати надзор над урбанистичким и руралним планирањем и тако даље. Дакле, као што видите, такозване извршне надлежности, такозване широке надлежности заправо су само оно што устав и закони Косова дају свакој другој општини и свакој другој локалној самоуправи на територији републике Косово. Такозвана Заједница српских општина само је практично на нивоу некаквог невладиног удружења и нема ни једног јединог елемента, ни једне једине надлежности на основу којих би се то удружење могло упоређивати са Републиком Српском или са било којим другим ентитетом или било којом другом територијалном организацијом или чак локалном самоуправом. Овде кажу да ће то удружење, односно заједница имати правну способност, опет према законима Косова, за остваривање њених циљева, па даље каже да ће имати сопствени буџет који ће се трошити у складу са начелима транспарентности и одговорности и у складу, опет, са законом о јавним набавкама Косова. Даље кажу да су ти расходи подложни ревизији од стране централних власти, укључујући институцију главног ревизора и тако даље. Потпуно је јасно да формирањем Заједнице српских општина Срби на Косову и Метохији неће бити ни на који начин заштићенији, већ да ово и формално и суштински представља само потпуно утапање српске заједнице, како се, уосталом, и назива, у званичне институције републике Косово.

Што се тиче друга три споразума, оно што је најбитније и оно што прво упада у очи је то да они нису доступни јавности. Српска радикална странка инсистира да представници режима подхитно објаве и споразум о телекомуникацијама и споразум о енергетици и споразум о мосту на Ибру. Ми смо потпуно сигурни да су они још неповољнији, ако може бити уопште још неповољније од овога, али на основу информација које смо добили је јасно да је Телеком протеран са Косова. Телеком ће бити принуђен да формира нову ћерку-фирму у складу са уставом и законима Косова и да учествује у тржишној утакмици као и било која друга фирма која би желела да се бави телекомуникацијама на територији Косова. Нико нема право да Шиптарима даје посебан позивни број. То ће бити број 383 и потпуно је јасно да се из дана у дан Косово учлањује у једну по једну међународну организацију, да ли је спортска, да ли је економска, да ли је телекомуникациона, а да режим у Београду не чини апсолутно ништа да то спречи, све у нади да ће испуњавањем тих налога бити и који корак ближе том отварању поглавља и почетку преговора о приступању Европској унији.

Што се тиче енергетике, колико сам могао из медија да проверим, не зна се апсолутно ништа о том споразуму. Споразум о енергетици постигнут у Бриселу не може бити ни уговор са „Фијатом“, не може бити ни уговор са „Етихадом“, не може бити Београд на води, дакле, не може бити споразум или уговор о коме се ништа не зна. Ми смо већ на ранијим конференцијама за штампу упозоравали да су и ови уговори штетни за Србију, да су то највеће милионске преваре (милионске у еврима, наравно), грађана Србије и пљачка буџета Србије и потпуно смо сигурни – да није тако, да би ти споразуми били одавно доступни јавности.

И четврти споразум, споразум о мосту на Ибру. Оно што смо дознали из медија је да ће тај мост за неколико месеци бити отворен за саобраћај, односно да ће се десити управо супротно од онога што је најављивао сам Александар Вучић, а Александар Вучић лично је тврдио да барикаде на мосту на Ибру никада неће пасти, јер су оне гаранција безбедности Срба у Косовској Митровици. Говорим, наравно, о северној Косовској Митровици. Да је све ово узалудно, говори нам изјава комесара Хана практично одмах након потписивања ових споразума и након тога што је Александар Вучић рекао да он верује у немачку реч, да он верује у немачке гаранције, да су Србији постављени изузетно тешки услови, али да је Србија те услове испунила. Говори се о издаји Косова и Метохије, говори се о потписивању споразума који су супротни Уставу и законима Републике Србије и очекује се да ће коначно бити отворено неко поглавље о преговорима и приступању Србије Европској унији. Као хладан туш дошла је изјава комесара Хана, који је одмах рекао да се он нада да ће следеће године, односно почетком 2016. године, ево да га цитирам: „Веома се надам да ћемо почетком 2016. године бити спремни и да ће Савет дати зелено светло“. У Србији је већ неколико пута и током претходних година и месеци најављивано те да ће бити крајем прошле године, крајем 2014. отворена та поглавља, па да ће бити до марта 2015. па да ће бити до јула. Ево сада већ је потпуно јасно, извесно, ако то каже неко од високих европских званичника, попут комесара Хана, онда је потпуно јасно да ту Србија нема чему да се нада.

Ми смо, наравно, да нас не схватите погрешно, изузетно срећни због чињенице да се ти преговори о приступању Европској унији одлажу, али тражимо одговор докле ће режим из Београда слепо испуњавати сваки налог са Запада, јер је потпуно јасно да би до сада за ових 15 пуних година од петооктобарске булоджер револуције сваки магарац научио да на крају тог европског штапа нема шаргарепе, али нажалост, магарци који седе у владама Републике Србије током претходних година изгледа да не могу апсолутно ништа да науче. Српском народу је доста и тог европског штапа и њихове шаргарепе и ми још једанпут захтевамо моментални прекид преговора о уласку Србије у Европску унију. Изволите, уколико имате неко питање. Уколико немате, хвала вам што сте дошли.

Untitled-1 copy

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ