Сантовац о проблему незапослености у АП Војводини

Саша Сантовац: Српска радикална странка је упозорила и уочи доношења буџета за 2012. годину и за 2013. годину Скупштине АП Војводине да је потребно да се пронађу другачији модели финансирања – првенствено у циљу повећања броја запослених лица, тј.смањење броја незапослених листа. Али, очигледно је да је примењен стандардни сценарио, односно стандардни начин конкурса, па је он, сам по себи, дао тај резултат да ми за око годину дана имамо 10.000 више лица која су незапослена. Та бројка сена простору АП Војводине већ повећала на 210.000 незапослених лица, што је стварно алармантан податак, нарочито ако се узме у обзир да је 2008.године било скоро 20.000 мање незапослених лица. Тај тренд ће се и наставити, јер ништа квалитетно није урађено.
Сходно томе да су средства од приватизације потрошена, да нису дала квалитетан резултат – а од 2002. године до 2012. приватизацијом кроз буџет АП Војводине прошло 42 милијарде динара  - данас имамо повећање незапослености. То јасно казује да нисте квалитетно трошили та средства – да јесте, требало би да се смањује број незапослених. Наравно, не треба оспорити светску економску кризу, али је код нас њен удар био много жешћи и већи, јер нисмо квалитетно трошили средства.
Упозоравали смо да је приликом узимања кредита потребно да се обрати пажња како ће се ствари одвијати, односно да ће они који су узели кредите, све теже моћи да их отплаћују. Показало се да је то тачно. У извештају гаранцијског фонда за 2012.годину може се јасно видети да је 74 гаранције већ покренуто током те године, јер они који су узимали кредите нису могли да их отплаћују. Потражња је износила око 122 милиона динара, што сигурно нису мала средства. Касније је том броју од 74 корисника додато још 55 корисника који нису могли да озтплаћују кредит, што значи да је укупно покренуто 129 гаранција. Од оснивања Фонда, до сада је фактички проблематично било чак 10 одсто. 
Са проблемима су суочени и они који су узимали кредите за аутомобиле, али и они који су узимали за пољопривреду, механизацију, куповину земљишта...
Од 2012.године је издато 117 гаранција за нове кредите пољопривредницима, а 129 је активирано или треба да се активира – тако да је јасно да је више оних који не могу да отплаћују кредит, него оних који траже кредите.
Ситуација је изузетно проблематична. Још немамо одговор на то зашто је дошло до стечаја у Развојној банци Војводине, како су трошена средства које је АП Војводина из буџета усмеравала према ПИК Бечеју, где је ситуација проблематична. Дакле, поставља се питање зашто су улагана средства, на који начин и шта је резултат тих улагања. Никакав резултат се није видео осим рекламирања Владе да ће од ПИК Бечеја да направи поново великог гиганта – али до тога није дошло, а зашто је то тако, нема одговора.
Ми сматрамо да је велики проблем у томе што приликом улагања финансијских средстава из буџета АП Војводине није било квалитетније расправе у вези са тим. То се показало на питању Развојне банке Војводине. Посланици СРС су били против куповине акција Развојне банке. С друге стране, немамо информацију како се додељују средства – попут случаја ПИК Бечеја.
У крајњем резултату, привредни субјекти одлазе у стечај и ликвидацију!
Зато сматрамо да је потребна и шира расправа и да се проихвате идеје и оних који нису у власти, а који желе добронамерно да дају савете са јасним циљем да се помогне привреди.
Само кроз квалитетну расправу и већу транспарентност у трошењу буџетских средстава можемо да покренемо привреду и смањимо број незапослених лица. 

















 

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ