Пропали пројекти због нерада градске власти

БИЉАНА  ПРЕРАДОВИЋ: Добродошли на конференцију за штампу Градског одбора Српске радикалне странке у Ваљеву. Ја сам Биљана Прерадовић, одборник у градској скупштини. Тема данашње конференције за штампу је истина због чега Ваљево није добило одговарајућа средства из НИП-а, као и разлог  због којег нису прошли пројекти о којима смо скоро годину дана уназад расправљали на седницама градске скупштине, где је градска власт одлучно стајала иза сваке своје реченице, убеђујући све нас како они то могу и како су способни да побољшају ситуацију у овом граду тако што ће из НИП-а добити 300 милиона дин. Ваљево је добило 159.020,000,00 динара.

Ја сам на једној од конференција за штампу обавестила јавност о добијеним средствима и убрзо након тога Српска радикална странка је ступила у контакт са људима из НИП-а, дошавши до података о којима ћу и говорити.

Ево шта се заправо десило и шта су нам прећутали:  

Ваљево је, као и све општине у Колубарском округу, једног дана дошло на ред за разматрање о додели средстава из НИП-а. Служба у НИП-у која се бави папирологијом и захтевима за добијање средстава сусрела се са непотпуном и нејасном документацијом коју је доставила локална самоуправа, па су одлучили да позову кабинет градске управе и најаве свој долазак који је био прецизиран датумом и временом.

Начелник теренске контроле НИП-а, и уједно особа која одобрава пројекте за даље разматрање, стигао је у Ваљево са својим службеником и уласком у градску општину схватио је да нико није обавештен о њиховом доласку, и самим тим није га дочекао градоначелник, заменика градоначелника, помоћник градоначелника, ниједан члан Градског већа, као ни директор Дирекције за урбанизам грађевинско планирање и путеве. Они су тог дана, сви до једног били, одсутни, заузети и на службеном путу.

Након извесног чекања појавила се начелница једног од одељења у Градској управи која је позвала неког инжењера, који је случајно био ту, да јој помогне око састанка са поменутима из НИП-а. Како нису били упознати а ни дочекани од одговорних за потраживање средстава из НИП-а, отишли су на терен како би то што је неко пискарао видели и створили јасну слику. Упутили су се у улицу Јакова Ненадовића, где по пројекту стоји асфалтирање путне деонице од 1000м. Они су на тој путној деоници имали урађен пројекат за неких 700м, а за 300м пројекат не постоји и никада није ни урађен. Наравно, због једне такве неозбиљности тај пројекат није ни одобрен.

Следећи терен који су обишли односио се на започету школу у Брђанима. Средства за школу су одобрена из разлога што ће један део средстава бити усмерен из Министарства просвете. Након обиласка терена питали су начелницу и инжењера да ли имају још неке пројекте, на шта је она одговорила да ништа не зна о томе.

У даљем разговору са господином из НИП-а саопштено нам је да је неозбиљност и неодговорност локалне самоуправе једини разлог због чега Ваљево није добило одговарајућа средства, а као пример узели су долазак у НИП неког од  инжењера из Дирекције за урбанизам, грађевинско планирање и путеве, који је речима објашњавао како дирекција има све пројекте али не дозволе, које ће накнадно прибавити, и да ће сигурно додељена средства употребити за путеве. Овакву неозбиљност одражавају својом сликом улице и путеви у Ваљеву.

Оно што је врло битно за НИП, а локална власт то не зна и нема ко да је упозна, јер ту седе људи којима је врло битна политичка промоција и позиција, је следеће:

1. Пројекат мора бити сликовит и детаљан како би створио јасну слику зашто је битан за град;

2. мора поседовати прецизну документацију која се односи на дозволу и сам нацрт пројекта;  

3.    пројекте раде компетентне и стручне особе које имају искуство у том послу;

4.    тендер за пројекте расписује НИП, а не локална самоуправа;

5.    пројекте могу предати локална самоуправа и министарства.

 

Што се тиче непролазности остала 4  идејна пројекта, где се налази  „Арена“ Ваљево и затворени базен, проблем је био у предаји пројектне документације коју је требало предати Министарству за регионални развој, како би они предали НИП-у а не Дирекција за земљотрес, а извођач радова не може бити „Енергопројект“ са којим је склопљен уговор, већ тај тендер расписује НИП.

Током 2009. године, НИП је увео правило по новим стандардима, које нажалост нико није испратио, а јасно стоји на сајту НИП-а ко може конкурисати, тј. предати документацију. Чињеница је да неколико људи који су заиста радили на остварењу ових пројекта нису прошли, а уложили су време и средства, говори да ни њима нису хтели да помогну или их упуте коме да се обрате они који су то могли, у овом случају Г-17, јер они држе новац у овој држави.

Оно што са знамо из поузданих извора, а тиче се Ваљева у наредном периоду  је следеће:

Уговор са НИП-ом за завршетак изградње ОШ „Милован Глишић“ биће потписан крајем године, што значи да ће се са радовима почети 2011. године. Остали пројекти се налазе на другим страницама НИП-а, а то значи док 80% пројеката не прође са прве странице, а у реализацији је око 100 готових пројеката прве стране, другу страницу неће ни отпочети, и тада је питање да ли ће се додељена и предвиђена средства у том износу и исплатити. Пракса је до сада показала да то никада није испраћено у потпуности, па нас не би изненадило да се са том праксом и настави. Пројекти који су поменути као идејно решење морају сачекати, с тим да уколико мисле да прођу и тада, град мора да их започне са својим средствима из буџета како би се НИП прикључио. 

Општине као што су Осечина и Лозница добиле су велика средства јер у сваком моменту  разговора, и прегледом документације чак и са секретарицом председника општине, они су имали јасну и прецизну слику зашто су им средства неопходна. Како каже, на полицама у тим канцеларијама свака улица има свој пројекат и дозволу и све је уредно спаковано у фасциклама. Све је прегледно и потпуно тако да су и сами могли да се снађу без ичије помоћи, што наравно није случај са нашом градском управом и онима који су у њој запослени.

Нас у Српској радикалној странци интересује је следеће:

Да ли сте, господо  у  локалној власти, заиста мислили да Српска радикална странка 3 седмице уназад не држи конференције за штампу јер нема одговарајући материјал за јавност? Да ли сте мислили да грађани неће сазнати колико сте неспособни и нестручни да управљате градом?

Ко је одговоран? Да ли су ти који су направили озбиљне пропусте за овај град сносили било какву одговорност? Шта радите ви уопште у току радног времена, почевши од силних начелника и њихових заменика па до општинског врха? Да ли је могуће да ви једино умете да отимате од грађана, да остављате људе без посла и живите са том мишљу да ћете тако моћи до самога краја?

Нећете, господо, јер ви сваким даном промовишете своју неспособност, а ми у Српској радикалној странци све мање потребе имамо да обавештавамо грађане о вашем раду обзиром да ви срљате у пропаст, а да вам ми у томе не помажемо. Постали сте експерти сопствене неспособности.

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ