Продаја Телекома

 ВладанЈеремић: Даме и господо представници средстава јавног информисања, тема данашње конференције за новинаре Српске радикалне странке је одлука Владе Републике Србије о продаји 40 одсто акција Телекома Србије.

Ми у Српској радикалној странци сматрамо да је ово једна дефинитивна потврда краха економске политике која се води у континуитету у протеклој деценији, јер је уз неконтролисано задуживање, распродају фирми, продаја јавног предузећа заправо одраз потпуне немоћи државе. У тренутку када је глобална финансијска криза, када је укупан спољни дуг државе попримио обрисе дужничке кризе, када покретање индустријске производње звучи попут немогуће мисије, када чак и креатори из сенке економске политике Владе Републике Србије најављују прекид дотока финансијских средстава, држава очигледно жели да још једном поверујемо у транспарентну продају, чији новац, дакле, неће ићи у личну потрошњу, као што је изјавио премијер Цветковић, попуњавање буџетског дефицита или можда финансирање неке наредне изборне кампање, већ да ће највећим делом бити намењен за путну инфраструктуру. Ја заиста не знам ко би могао да поверује у озбиљност овакве тврдње ако се, наравно, то све не сврста у категорију првоаприлске шале. Зашто то кажем? Неколико елемената се мора узети у обзир: колика је заправо реална вредност А.Д. Телекома, дакле тржишна, књиговодствена, какав је промет оствариван, и тако даље.

Друго што треба истаћи, јесте да би се продало тих 40 одсто акција, ПТТ Србија треба да се одрекне 80 процената власништва над Телекомом у корист државе. Треба, дакле, утврдити тачан износ акција које припадају грађанима по основу бесплатних акција, укупно 15 процената, и тачан износ, то јест, број и проценат акција који припада запосленима и бившим запосленима у Телекому и ПТТ Србије. Процене су да је реч о 12 процената акција, јер до данас није утврђен тачан проценат.

Ја бих желео да искористим ову прилику да подсетим јавност да је раздвајањем телекомуникација из Јавног предузећа ПТТ саобраћаја Србије и формирање А.Д. Телекома у јуну 1997. године, дакле пре пуних 13 година, отпочела приватизација ове компаније тако што је 20 одсто акцијског капитала продато грчкој компанији ОТЕ, а 29 процената холандском делу италијанског Телекома. Пошти, односно држави Србији, остало је 51 проценат. Неколико година касније, тачније 2002, ПТТ је откупио тих 29 процената акција од Италијана и наредних година је отплаћиван кредит. Потом следи, да тако кажем, експанзија Телекома у целом региону бивших југословенских држава. Подсећам да је 2006. купљен Телеком Републике Српске, па Емтел Црна Гора, за шта је поново подигнут кредит. Данас је ОТЕ у већинском власништву Дојче Телекома и вама, представницима медија, познато је да се већ подуже времена спекулише да ће управо ова компанија бити купац акција, чиме би Немци практично постали контролор над транспортним путевима за телекомуникације, дакле, оптичким каналима, које осим Телекома, и то ваља истаћи, користе и друга предузећа која плаћају коришћење.

Ми смо имали пре неколико дана могућност да од потпредседника Владе Млађана Динкића чујемо да Дојче Телеком неће, дакле, имати предност приликом продаје, али остаје да видимо, односно да будемо сведоци времена и онога што ће се заиста десити са Телекомом.

У Србији, поред Телекома, још једино ЕПС, Електромреже Србије и ЖТП имају своју оптику, па је јасно колико ће бити интересанта ставка купопродајног уговора. Очито, то се сада већ и показало, да је била грешка што је словеначкој компанији омогућено да уз Коридор 10 поставља свој оптички кабл без претходног, дакле, тендерског надметања са потенцијалним конкурентима.

Можда је овде и право питање, зашто се није ишло са концесијом. А чак и да се обистини да ће новац од продаје акција Телекома бити потрошен за инфраструктуру, могли бисмо, дакле, да се суочимо са ситуацијом, да ће та средства сутра бити коришћена за финансирање, рецимо, постављања оптичког кабла дуж железничке пруге, управо оно што и планира да ради ПТТ Србије.

Српска радикална странка сматра да је за државу Србију било много рационалније, да је кроз реструктуирање из Телекома издвојила фиксну, мобилну мрежу, дакле, у којој би били обједињени делови овог система, и у Републици Србији, и Републици Српској, и Црној Гори, и интернет. Да је то тада учињено, сада би, на пример, могла да се прода комплетна мобилна мрежа, или фиксна, уместо што је пре продаје акција Телекома, продата лиценца за фиксну телефонију другом мобилном оператеру. Подсећам, то је било недавно. И дакле, у ситуацији када је ту лиценцу купио норвешки Теленор, више је него јасно да ће понуђена сума за Телеком бити нижа од оне која би се добила да је ова компанија имала положај монополисте у фиксној телефонији.

Свима је веома добро познат један од основних постулата капитализма, када је криза, ништа се не продаје, онда се купује, а продаје се тек када се ситуација стабилизује. И тржиште телекомуникација, попут свих осталих тржишта, погођено је економском кризом, али влада у Србији очигледно постпа супротно интересима државе и грађана. Иако се званично најављује да од 2012. године неће бити потребно добијање лиценци за рад у сектору фиксне телефоније у Србији, уласком Дојче Телекома у Телеком, и развојем мреже Теленора, биће онемогућен улазак на српско тржиште, јер у таквој констелацији снага, то просто неће бити исплативо, па би наша земља на крају могла и да се суочи са монополом на тржишту фиксне телефоније.

Дакле, ако се ови аргументи имају у виду, а поготово када се зна да је досадашњом приватизацијом у Србији, која је рађена по принципу - распродај, попуни буџет, па потроши ко зна за шта, Српска радикална странка сматра политички неодговорном, а економски неоправданом одлуку владе Републике Србије о продаји Телекома. Овом у прилог иде још и све гласнија најава тога, да ће доћи до одмрзавања плата у јавном сектору, повећања пензија, а очигледно да, оно што мањка у држави из дана у дан, у све већој мери, је новац. И ми изражавамо, дакле, заиста оправдану забринутост, да се иза најаве продаје Телекома крије заправо покушај владајућег режима да попуни буџетски дефицит, и да на тај начин још у одређеном периоду, успе да купи социјални мир. Оно што ће настати као последица продаје Телекома, грађани Србије су већ данас имали могућности да се увере, то је повећање претплате за фиксне телефоне, што представља само додатни намет на ионако низак животни стандард највећег броја грађана Србије.

И на крају, желео бих да у име Српске радикалне странке, свим православним и католичким верницима честитам предстојеће ускршње празнике. Уколико имате питања везано за ову основну тему, или нешто евентуално још ако вас интересује, стојимо вам на располагању. Уколико немате, ја вам се захваљујем што сте одвојили време и присуствовали конференцији за новинаре.

 

 

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ