Предлог радикала: Одбегли одборници без накнаде

СИНИША ГАЈИН: Српска радикална странка чврсто заступа став да мандати припадају странкама и не подржава одлуку Уставног суда да они припадају одборницима. Чињеница је, и указали смо на то, да ће то довести до проблема у функционисању градских и општинских скупштина, да ће то многи искористити да изиграју изборну вољу грађана и да ће то претворити скупштину у пијацу, што показује и дешавања у Скупштини града Зрењанина. Имате један најновији пример, господин Васа Јованов, сећате се, бивши одборник Г17+ који је прешао у ДС и при том добровољно поднео оставку на одборничко место, сада имамо информацију да је ангажовао адвокате и тражи да му се одборнички мандат врати, можда да би прешао у неку другу странку, можда и да би увео неку нову странку у Скупштину града која није добила поверење грађана на изборима, и видите и сами да то никуда не води и да се у свим случајевима одлука Уставног суда користи да би појединци и одређене интересне групе остварили своје интересе. Српска радикална странка, тј. сваки одборник Српске радикалне странке појединачно, због разлога које наводе ти појединци који напуштају одборничке групе и странке и најављују на почетку деловање као самостални одборници, да на тај начин једино могу да помогну средини и месним заједницама из којих долазе, поднела је Скупштини предлог о измени Решења о одборничким накнадама, и то Скупштине града Зрењанина који у току мандата напусти политичку странку или буде искључен из политичке странке са чије је изборне листе изабран за одборника Скупштине града Зрењанина, да од момента напуштања странке или искључења из исте буде преусмерена на рачун месне заједнице у којој тај одборник има место пребивалишта. На овај начин би једино могли конкретно да помогну својим месним заједницама, јер као појединци сигурно не могу више. Поставља се и питање да ли су сви они одборници који су остали у својим странкама испраног мозга јер заступају и реализују оне циљеве за које су им грађани дали поверење на изборима. Захваљујући маћехинском односу града према месним заједницама, оне су у великим проблемима и ово би била јасна и конкретна помоћ тим месним заједницама одакле су одбегли одборници. Радује нас да овај наш предлог наилази и на позитивне реакције и код других странака, па и оних из владајуће већине. Ми смо и у Предлогу предвидели могућност да се овај захтев измени у смислу да се пронађе можда неко боље решење око кога би се сви сложили, нпр. да тај новац иде Центру „Алтернатива“ или другој установи хуманитарног карактера којој су средства неопходна.

Наш циљ је да се сачува изборна воља грађана који су гласали за листе и програме странака, а не за појединце, да не дозволимо да је нико крши и преправља зарад свог личног интереса.

Због најаве да су појединци који су сами поднели оставке на место одборника или су им активиране бланко оставке, и који су након тога прешли у странку, ако је тако уопште и можемо назвати, која није учествовала на изборима поднели захтев Скупштини да им се мандати врате, желим још једном да поновим став Српске радикалне странке да ти мандати припадају странци и нема места примени одлуке Уставног суда из разлога што су оставке активиране у складу са важећим чланом 47. Закона о локалним изборима, који у потпуности стоји иза пропорционалног система који се примењује у Србији. Ако се промени изборни систем, онда нека важе нова правила. Инсистирамо да је акт на основу кога су оставке активиране коначан. Ако је оставка активирана на основу одлуке Окружног суда, Скупштина града нема надлежност да врати мандат јер га она није ни одузела, и без одлуке Уставног суда нема места расправи у Скупштини.

Показало се у пракси да се ова одлука Уставног суда о одборничким мандатима користи да би се прикрили стварни и реални проблеми и да се јавност бави тиме ко је у коју странку прешао. И опет вам је ту пример Зрењанин, јер у моменту када Српска радикална странка заказује хитну седницу Скупштине града у вези с Нацртом просторног плана Србије, и кад сви у Скупштини заузимамо јединствен став у одбрани Зрењанина, то неки медији називају политиканством и да је боље да се види ко ће где прећи него какву ће одлуку Скупштина града донети. И данас имамо ситуацију да се медији и јавност баве тиме ко ће у коју странку, а нико се не бави реалним проблемима. Шта је са нестанцима струје, поплављена су нам села, касни исплата самодоприноса из буџета месним заједницама, путеви су нам у катастрофалном стању, фирме се затварају, радници остају без посла, нема инвестиција. Погледајте ситуацију са „жутим“ мостом у Змај Јовиној улици, прво је требало да буде завршен у мају, па су рекли 2. јула, а чули сте јуче изјаву Бранислава Кнежевића, директора Дирекције, да ће бити готов до 15. јула и да он не види зашто се грађани буне кад се чекало 30 година на санацију тог моста, а сад се поставља питање око месец-два кашњења. Ми постављамо само једно јасно питање: Ко ће због тог кашњења одговарати и сносити последице?

И чињеница је да се испред свих ових проблема налази прича о преласцима из странке у странку, а не прича се о решавању проблема од животног интереса за грађане Зрењанина. И томе се мора стати на крај, иако знамо да ова ситуација више него погодује појединцима који се крију иза ње. Још једанпут понављам, ми морамо сачувати изборну вољу грађана који су гласали за политичке странке, њихове листе и програме и да једини задатак и ствар на коју треба да се сви и одборници и јавност и медији, дакле сви заједно, фокусирамо на решавање проблема грађана нашег града којима треба да омогућимо што боље и квалитетније услове живота.   

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ