Политичка криза у Војводини

Милорад Мирчић: Даме и господо новинари, политичка криза у Војводини се продубљује самом чињеницом да је председник Републике делимично схватио да је Статут Аутономне Покрајине Војводине противуставан и противзаконит, да смо заправо ми српски радикали на време упозорили какве све опасности прете евентуалним усвајањем оваквог противуставног подзаконског акта.

Борис Тадић је делимично схватио, пре свега, из разлога што је као председник Републике, недавно се обраћајући нацији и дајући изјаву, рекао да Статут не може да буде противуставан, да Статут не може да буде темељ будуће државности Војводине, али као председник Демократске странке није могао да постигне ту сагласност унутар Демократске странке и унутар владајуће коалиције, тако да та политичка криза потиче управо из ове чињенице да није унутар странке своје успео да убеди људе да је Статут Аутономне Покрајине Војводине противуставан и противзаконит.

Српска радикална странка инсистирала је и раније, а сада поготово, да се поштује процедура и да се поштује Устав и закони ове државе, тако што ће се о Статуту Аутономне Покрајине Војводине поново водити расправа у Скупштини Аутономне Покрајине Војводине, тамо где и треба да се води таква врста расправе, а то подразумева израду новог предлога, односно Нацрта Статута Аутономне Покрајине Војводине. Из Нацрта Статута Аутономне Покрајине Војводине треба, пре свега, избацити оно што садашњи садржи а што је противуставно и противзаконито. Треба избацити Војвођанску академију наука, треба избацити одредницу која дефинише Нови Сад као главни град, треба избацити представништва у иностранству, треба избацити управне округе и оно што је веома битно, терминолошке дефиниције, а то је Влада Војводине и све оно што би евентуално означавало и дало прерогативе државности или федералне јединице.

Српска радикална странка је и раније предлагала да у новом статуту буде садржана ставка да парламент Војводине, уместо садашњих 120 посланика, има 80 посланика. Зашто? Зато што, ишли смо логиком ствари, ако Србија са осам милиона становника има парламент који броји 250 посланика, а онда Војводина, на чијој територији живи два милиона становника, било би логично да има сразмерно број посланика, то је 80.

Оно што је Српска радикална странка инсистирала, то је да се јасно дефинише статусно питање Војводине, поготово у одредбама Статута, где каже, по садашњој дефиницији, да је Војводина у саставу Србије. Та одредница је нешто што може временом да буде злоупотребљено. Она је саставни део Србије, и морамо бити прецизни, из простог разлога што имамо искуство из ранијих периода, из Устава 1974. године, који је права поука како и на који начин терминолошки можете да припремите услове или предуслове за нешто што временом може да постане проблем, и не само проблем, него временом може да постане самостална територија. Тако да у овом делу, када се дефинише прецизно и означава какав је статус Војводине, онда мора и прецизно да се користе термини.

Српска радикална странка инсистира на томе да се прекине са манипулацијом када је у питању положај националних мањина. Зашто? Зато што је очита злоупотреба на сцени, а она се огледа у чињеници да је Демократска странка, као кукавичје јаје, подметнула овај предлог Статута Шандору Егерешију и Пастору, рачунајући да они као представници Савеза војвођанских Мађара буквално треба да приме сав гнев и огорченост оних који су против Статута. То је подмукло и ми упозоравамо да се не играју са тим. Ако су мислили да ће на овај начин наћи најкраћи пут до интернационализације војвођанског питања, онда је то чиста злоупотреба, онда је то у најмању руку некоректан однос према коалиционим партнерима. Када је, иначе, у питању положај националних мањина, они се поигравају. Политички их на најгори могући начин злоупотребљавају, тако да када су били председнички избори, само вас подсећамо, Борис Тадић је обећавао исти овај статут, Борис Тадић је обећавао и персоналну аутономију. Када је добио гласове Мађарске коалиције, онда је почео да игнорише та своја обећања, и то представници Мађарске коалиције истичу у први план, инсистирајући на томе да је реч о обећању и договору са председником Републике.

Да би се спречиле опасности, ми још једном апелујемо да унутрашњи неспоразуми и сукоби унутар коалиције или унутар Демократске странке не могу да оптерећују укупне односе, а најмање ми да будемо заточеници тих сукоба. Да би се решио тај проблем, морају да схвате да статус Војводине, поготово Статут Аутономне Покрајине Војводине, није ствар унутарстраначког или унутаркоалиционог договора, већ морају да, као 2006. Године, размисле да све политичке партије, сви релевантни политички фактори имају своје представнике када се буде израђивао нов нацрт или предлог Статута Аутономне Покрајине Војводине. И то ће донети потребни мир, и то ће донети потребну сагласност, која је неопходна када се доноси овакав битан и значајан акт, поготово када се ради, не само о Статуту Аутономне Покрајине Војводине, већ када се ради и о даљој судбини Србије. Имајући у виду да режим Бориса Тадића не жели да решава питање Косова и Метохије онако како је то потпуно нормално и како здрав разум налаже, а то је да се примени Резолуција 1244, на питању Статута Аутономне Покрајине Војводине мора постојати општа сагласност свих политичких партија. Ако имате питања, изволите.

Новинар: Не знам сад колико вас да питам што се тиче расправа и преговора на локалном нивоу. Пошто смо јуче чули неке најаве да постоји могућност да Војислав Коштуница разговара са господином Драганом Тодоровићем. Да ли је дошло до неких контаката и шта се дешава?

Милорад Мирчић: Па, постоје одређени контакти, међутим, нема ништа интересантно што би било за јавност. Нема никаквих дефинитивних договора што би било интересантно за јавност. Оног тренутка кад буде нешто, Српска радикална странка ће обавестити јавност.

Новинар: Значи, остајете при ставу, прво враћање мандата па онда било какви разговори?

Милорад Мирчић: Па, ово вам личи на ситуацију када вам неко извуче новчаник, па вас позове на пиће да плати вашим парама пиће, али вам не враћа новчаник. Ми само инсистирамо на томе да буду у почетку коректни и поштени односи. Да би били коректни и поштени, ваљда би требало да се врати тај новчаник.

Новинар: Извините, кад кажете има контаката, значи има контакта између Војислава Коштунице и Драгана Тодоровића, јел'?

Милорад Мирчић: Да, постоје контакти, међустраначки контакти, разговори се воде на различите теме, али нема ништа што би било интересантно за јавност, и да буде коначни неки договор.

Новинар: Значи, она два дана која је јуче помињао господин Николић, да је дао на молбу Војислава Коштунице да сачекају одлуку Српске радикалне странке, вама та два дана ништа не значе?

Милорад Мирчић: Нама само значи ово што сам вам рекао. Дакле, Томислав Николић је управо тај човек који је извукао новчаник нама српским радикалима. Само да врати тај новчаник и да настоји да не позива друге да извлаче новчанике заједно са њим. То би било бар коректно. Имате ли још питања? Ако немате, хвала вам пуно.

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ