Питање Еулекс-а и Општине Земун

Стево Драгишић: Даме и господо, као што већ и сами знате, у Скупштини Републике Србије је почела расправа о поверењу влади, на предлог групе посланика, због прихватања мисије Еулекс. Српска радикална странка сматра да је прихватање мисије Еулекс само једна од фаза у примени плана Мартија Ахтисарија.

Јер, план Мартија Ахтисарија предвиђа неколико ствари. Предвиђа формирање међународне управљачке групе. Предвиђа избор међународног цивилног представника. Одређивање мисије Еулекс, формирање међународних снага безбедности чији је задатак да формирају косовске снаге безбедности, предвиђа усвајање Устава независне републике Косово и доношење сета одређених закона, који морају бити у складу са тим Уставом. То је план Мартија Ахтисарија.

Од свега тога, до сада је формирана међународна управљачка група, одређен је међународни цивилни представник Питер Фејт, формирана је мисија Еулекс, усвојен је Устав, донети су закони који су предвиђени планом Мартија Ахтисарија, остало је само још да се формално међународне снаге безбедности формирају у том облику на Косову, и да почну пуноважно да раде на формирању косовских снага безбедности. Оно, дакле, што је било могуће без сагласности Србије, велике силе су већ урадиле. Није им било могуће да мисија Еулекса почне ефикасно да обавља свој мандат. А ради се о мандату, подсетићу вас она је добила још у фебруару месецу ове године, и то изводећи из плана Мартија Ахтисарија. Зашто је била потребна сагласност Србије, то је врло јасно рекао Питер Фејт, међународни цивилни представник. На то питање он је одговорио да Срби са Косова гледају у Београд. Њима је дакле била неопходна сарадња српског народа са том мисијом, да би мисија могла да има легитимитет. А врло је јасно који правни систем та мисија спроводи. Она је дужна да спроведе владавину права и то у областима полиције, правосуђа и царине. И они ће спроводити законе који су донети на основу Устава, којег је прогласила независна република Косово, а опет је то сет закона који је предвиђен планом Мартија Ахтисарија.

Дакле, прихватањем мисије Еулекс Србија је отворила врата имплементацији споразума Мартија Ахтисарија. Тај план Мартија Ахтисарија се спроводи још од фебруара месеца. Ово је само једна од фаза. Мисија Еулекс, ни по плану Мартија Ахтисарија, не треба да говори о статусу Косова. То је мисија која треба да обезбеди да се спроведу закони те назови државе Косово. Њима је потпуно свеједно каква ће бити политичка судбина независног Косова. Ако једног дана међународна заједницa, такозвана, одлучи да повуче своје признање о независности Kосова, та мисија ће и даље спроводити законе који јој буду тада дати у руке.

Дакле, заблуда се намерно шири да је мисија Еулекс себе прогласила статусно неутралном, па тиме тобоже направила велики уступак Србији. Они су то могли да кажу и без нашег захтева. Јер мисија Еулекс ни по плану Мартија Ахтисарија не треба да се изјасни да ли ће Косово бити независно или неће. Њихов посао је да спроведу законе те независне државе, а Република Србија је прихватила да сарађује са Еулексом у спровођењу тих закона. Дакле, Еулекс неће спроводити српски правни систем на територији Косова и Метохије, него ће спроводити правни систем те независне државе. И ево данас су наши посланици у републичкој Скупштини показали допис који је мисија Еулекс послала, на коме пише Република Косово. Они се дакле на тај начин већ изјашњавају да прихватају Косово као независну државу. Иако нису дужни, нити ће икада морати да кажу да ли је Косово за њих независно или није. Та мисија има јасно одређен мандат. И једног дана, када та мисија буде напуштала територију окупиране јужне српске покрајине, ни тада неће рећи да ли је за њих Косово независно или не, само ће рећи ми смо своју мисију завршили.

Обезбедили смо имплементацију закона који су предвиђени планом Мартија Ахтисарија. Остало је дакле само још да се међународне снаге безбедности званично прогласе, највероватније ће то бити трансформација КФОР-а у међународне снаге безбедности, које ће тада добити пун легитимитет за формирање косовских снага безбедности. То је дакле још остало недовршено из онога што је превиђено планом Мартија Ахтисарија. И, по нашем мишљењу, то је једна од суштинских измена Кумановског споразума о којој се сада говори. Да се кроз измену Кумановског споразума допусти Србији да уђе у Копнену зону безбедности, дакле, на пуну територију своју, а за узврат да се са друге стране такозване границе, КФОР трансформише у међународне снаге безбедности. И тиме би био заокружен процес имплементације плана Мартија Ахтисарија. Све остало су шпекулације, свесно обмањивање наше јавности, да ово није прихватање, незванично прихватање плана Мартија Ахтисарија од стране српске државе. Јер мисија Еулекса је само један део тог плана. Није мисија Еулекс задужена за спровођење плана, она је део плана. А захваљујући нашем прихватању те мисије, тај план је остварен у још једном од својих корака.

Оно што сам желео да вам кажем данас, а тиче се нових шпекулација у медијима око увођења принудне управе у Општини Земун. Ја ћу само поновити оно што смо до сада говорили. Скупштина града има овлашћења, према сопственом Статуту, да уведе принудну управу у било коју од седамнаест градских општина, по тачно одређеним условима. Један од тих услова је прекорачење рока за доношење Статута градске општине и за усаглашавање организације градске општине са новим Статутом. Ти рокови су истицали седамнаестог новембра за Статут, и другог децембра за усклађивање организације.

Општина Земун је и једно и друго урадила у предвиђеном року. Донела је Статут и усагласила своју организацију. Питање доделе мандата и одузимање мандата бившим одборницима није правни основ за увођење принудне управе. И то је заблуда која се намерно намеће у јавности. Због тога што Демократска странка дугује испуњење обећања које је дала свом резервном коалиционом партнеру Српској напредној странци. Да та странка не би престала буде њихов џокер, они су решили да испуне то обећање које су им дали.

Знајући да немају правни основ, они покушавају манипулацијама медијским да од нечега што није правни основ створе правни основ, односно, макар да убеде јавност да због тога може бити уведена принудна управа. Због тога принудна управа не може бити уведена. Осим тога, Скупштина општине Земун је на седници другог децембра, следећи правне ставове Окружног суда у Bеограду из ранијих пресуда поново одузела мандате бившим одборницима и доделила мандате новим одборницима. На ту одлуку се нико није жалио Суду, у року од четрдесет осам часова колико је предвиђено Законом о локалним изборима, тако да је та замена мандата коначна. Правног основа за увођење принудне управе у општини Земун нема. Изволите ако имате питања.

Новинар: (...)

Стево Драгишић: Ја сам члан Извршног одбора Српске радикалне странке за Србију, и председник Општинског одбора Земун. Имате ли још питања? Хвала.

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ